Alergia pokarmowa u psa jest niestety coraz częściej powtarzającym się problemem. Istnieje kilka ras, które mają do niej większą tendencję, jednak alergikiem może zostać praktycznie każdy pies. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zmiana modelu żywienia. Jaka karma dla psa z alergią skórną będzie najlepsza? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Alergia pokarmowa u psa – objawy

Nie każda alergia u psa będzie alergią pokarmową. Zwierzęta, tak jak ludzie, mogą zdradzać objawy uczulenia na alergeny, które wpadają do ich dróg oddechowych lub z którymi mają bezpośrednio kontakt. Reakcje alergiczne często objawiają się:

  • uporczywym świądem skóry;
  • pogorszeniem jakości sierści;
  • nerwowością i kompulsywnymi zachowaniami;
  • zapaleniem skóry.

W związku z tym po zauważeniu powyższych objawów nie zawsze trzeba od razu ustalać, jaka karma dla psa z alergią skórną będzie potrzebna.

Jak diagnozować alergię skórną u psa?

Alergia pokarmowa ma to do siebie, że nie reaguje na leczenie sterydami. Nie pojawia się także sezonowo. Właśnie na tej podstawie najczęściej odróżnia się ją od innych rodzajów uczulenia. Niestety, najbardziej oczywistą przesłanką tego, że mamy do czynienia z alergią pokarmową u psa, jest brak reakcji na leki przeciwświądowe. To na tej podstawie lekarz weterynarii stawia ostateczną diagnozę, po czym należy ustalić, jaka karma dla psa z alergią skórną będzie w tym przypadku odpowiednia. Rzadko wykonuje się badania przeciwciał, ponieważ bywają niemiarodajne.

Co zrobić, kiedy pies ma alergię pokarmową?

Alergia pokarmowa to nie koniec świata. Ważne jest to, aby po uzyskaniu diagnozy nie panikować, tylko dokładnie przyjrzeć się temu, co do tej pory lądowało w psiej misce. Najpopularniejsze karmy marketowe mają niestety skłonność do uczulania. Znajduje się w nich bardzo dużo składników pochodzenia roślinnego, w tym zboża, soja oraz liczne konserwanty i zagęstniki. Jeżeli twój pies do tej pory się tym żywił, pora na radykalne zmiany.

Najskuteczniejszym sposobem na zidentyfikowanie alergenu jest dieta eliminacyjna. Jeśli nie wiesz, jaka karma dla psa z alergią skórną będzie wtedy potrzebna, wybierz produkt na bazie jednego rodzaju białka. Jeżeli na przestrzeni sześciu tygodni nie pojawią się objawy nadwrażliwości, możesz uznać, że podawane białko jest bezpieczne. Jeśli natomiast pies znów zacznie się drapać, karmę trzeba odstawić i przejść na inne źródło białka. Niestety, niekiedy procedura ta jest długotrwała i bardzo mozolna. Należy też zwrócić uwagę, że uczulać może inny składnik w karmie, zatem dobrze jest, by miała ona możliwie krótki i przejrzysty skład – takim częściej będzie charakteryzować się karma mokra niż sucha.

Jaka karma dla psa z alergią skórną?

Przede wszystkim musisz nauczyć się analizować skład karm i sprawdzać, jakie źródła białka się w nich znajdują. Bardzo szybko nauczysz się rozpoznawać, jaka karma dla psa z alergią skórną będzie odpowiednia, a jaka nie. Na szczęście psów uczulonych na bardzo dużą ilość białek lub składników pokarmowych jest stosunkowo niewiele. Najczęściej uczula kurczak. Wiele psów reaguje także alergią na wołowinę czy kaczkę.

Czy warto kupić karmę hipoalergiczną?

Karma dla psa alergika powinna być dobrze zbilansowana. Wielu opiekunów odruchowo udaje się do sklepu zoologicznego po pokarm hipoalergiczny. Warto zastanowić się, czy ich zakup zawsze jest dobrym pomysłem. Hipoalergiczne karmy weterynaryjne są najczęściej karmy suche oparte na hydrolizowanym białku.

Ten ostatni składnik faktycznie ma mniejsze skłonności do uczulania. To białko rozbite na peptydy, czyli niewielkie cząstki o bardzo dobrej przyswajalności. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to składnik kontrowersyjny. Najczęściej jego źródłem są tak zwane produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie jest to mięso per se, a raczej odpadki – kopyta, pióra, ogony, gałki oczne, rogi. Z tego powodu taki typ białka ma gorszą przyswajalność i nie może nie być odpowiednim budulcem dla mięśni.

Karma monobiałkowa – podstawa diety eliminacyjnej

Kluczem do pozbycia się alergii skórnej na tle pokarmowym jest zidentyfikowanie feralnego białka i wykluczenie go z diety. Żeby móc tego dokonać, musisz mieć pewność, że w misce twojego psa ląduje karma z jednym konkretnym rodzajem białka. Właśnie dlatego najlepszym wyborem będą karmy monobiałkowe, najlepiej mokre (są mniej przetworzone). Koniecznie zwracaj uwagę na skład. Wybieraj karmy pozbawione:

  • zbóż;
  • sztucznych barwników;
  • konserwantów.

W opisie składu dobrej jakości karm znajdziesz informacje o tym, co dokładnie znajduje się w puszce lub saszetce. Informacja na froncie opakowania ma najczęściej charakter reklamowy i nie zawsze zgadza się ze stanem faktycznym, dlatego karma „o smaku” jagnięciny lub dziczyzny może w istocie zawierać tylko kilka procent tych rodzajów mięsa. Reszta zaś oparta bywa na innym białku – najczęściej kurczaku, który ma spory potencjał uczulający.

Jaka karma dla psa z alergią skórną? A może BARF?

Jeżeli podejrzewasz u swojego psa problemy skórne na tle alergii pokarmowej, dobrym pomysłem będzie konsultacja z zoodietetykiem i ustalenie przepisów diety BARF. To najlepszy sposób na odpowiednie skomponowanie składników odżywczych tak, aby psia dieta była pełnowartościowa i dobrze zbilansowana.

BARF opiera się z definicji na surowym mięsie, chociaż w przypadku psów dopuszcza się wariant gotowany. Jako źródło węglowodanów stosuje się warzywa i owoce. Istotne jest, że w przypadku tego typu żywienia należy odpowiednio dobrać suplementy diety, które wpływają korzystnie na układ odpornościowy i florę bakteryjną jelit.

Dobrze skomponowany BARF niemal zawsze będzie lepszym wyborem niż mokra, a tym bardziej sucha karma – nawet ta o najlepszym składzie. W przypadku alergików przed jego wprowadzeniem warto skonsultować się z żywieniowcem.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach coraz więcej psów i kotów cierpi na różnego rodzaju alergie. Jeżeli zastanawiasz się, jaka karma dla psa z alergią skórną będzie najlepsza, przeprowadź najpierw dietę eliminacyjną i ustal, na co zwierzak jest uczulony. Kiedy już zidentyfikujesz dany składnik, zadbaj o podawanie dobrej jakości karmy, która go nie zawiera.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.