Sucha karma dla psów powinna w dużej mierze zaspokajać potrzeby pupila na witaminy oraz minerały. Niektóre rasy potrzebują więcej węglowodanów, innym przyda się pokarm, który wzmocni sierść. Inną karmę powinno dostać szczenię, a inny skład musi mieć karma przeznaczona dla psów w podeszłym wieku. Jaka karma sucha będzie najlepsza dla twojego psa?
Najlepsza sucha karma – jak ją dobrać do psa?
Zacznijmy od początku, czyli wyboru suchej karmy dla szczeniąt. Tutaj wybór jest stosunkowo prosty, gdyż na rynku nie brakuje produktów dedykowanych. Karmy specjalistyczne dla najmłodszych psów zazwyczaj oznaczone są nazwami „puppy” lub „junior”. Niemniej już na tym etapie substancje odżywcze zawarte w karmie mogą znacząco różnić się dla przedstawicieli ras dużych lub małych. Ważne jest jednak, żeby sucha karma dla szczeniaka wzmacniała jego rozwijający się układ kostny, stawy oraz mięśnie.
Karmy suche dla psów dorosłych rozróżnia się przede wszystkim ze względu na ich wielkość oraz tryb życia. Dla psów aktywnych najlepiej wybrać suchą karmę o wysokiej wartości energetycznej, ponieważ zwierzę wykorzysta tę energię podczas spacerów. Tutaj zaliczyć należy także psy pracujące. Dla nich suchy pokarm to często główne źródło białka. Typ kanapowca z kolei powinien spożywać suche karmy o niskiej kaloryczności, aby u zwierząt nie pojawiła się nadwaga. Z kolei dla czworonogów o normalnej aktywności warto stosować zrównoważone produkty. Sucha karma dla psa, który umiarkowanie lubi długie spacery, ale też nie spędza całych dni na kanapie warto wybrać różnorodne składniki odżywcze, które zadbają o zbalansowany rozwój i zdrowe zęby.
Jako że karma sucha powinna być dobierana do wieku psa, nie należy zapominać o psach-seniorach. Zaawansowany wiekowo pupil może mieć wrażliwy przewód pokarmowy lub cierpieć na wiele schorzeń charakterystycznych dla podeszłego wieku, jak niewydolność nerek. Suche karmy dla psów starszych powinny być bogate w minerały wzmacniające kości. Seniorzy mogą mieć też problemy z zębami, dlatego karma dla psa w podeszłym wieku powinna być miękka. Alternatywą mogą być karmy mokre.
Jaką żywność dla suki w ciąży wybrać?
Suki w okresie ciąży mają specjalne wymagania głównie pod kątem kaloryczności. Przyszła matka potrzebuje więcej kalorii, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie swoje oraz dorastających w niej maleństw. W okresie laktacji potrzebna jest wysokiej jakości karma bogata w wapń oraz fosfor. Pokarm powinien być również lekkostrawny, dlatego lepiej unikać zawartości zbóż, które większość psów ciężko trawi. Podobnie jak w przypadku innych karm, karmiące suki powinny unikać sztucznych wzmacniaczy smaku oraz sztucznych konserwantów, które mogą zaszkodzić zarówno matce, jak i szczeniętom. Na liście składników niewskazanych są również słodziki.
Psy małe i duże – jak je karmić?
Warto wiedzieć, że waga oraz rozmiar psa również przekładają się na to, jaka karma dla psa będzie najlepsza. Psy z włosami, takie jak Yorkshire terrier, maltańczyk czy shih tzu zużywają aż 30% dziennego zapotrzebowania na białko na regenerację skóry i włosów. Małe psy są też podatne na problemy z układem moczowym oraz choroby nerek. Dlatego ważne jest, aby jadły dużo błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit. Z tego samego względu dla małego psa sucha karma powinna zawierać dużo składników mineralnych.