Jeśli chcesz zostać opiekunem psa z włosami, przekonasz się, że ma to wiele zalet. Po pierwsze, nie wypadają one tak często jak sierść i są znacznie milsze w dotyku. Nie musisz więc codziennie odkurzać podłogi. Po drugie, psy z włosem mogą zamieszkać z tobą nawet, jeśli jesteś alergikiem. Dowiedz się, jakie rasy psów, które mają włosy, są dla ciebie najlepsze.

Rasy psów z włosami

Najpopularniejsze rasy psów z włosami to:

Różnica pomiędzy sierścią a włosami

Sierść rośnie tylko do określonej długości, zwykle nie wymaga codziennego czesania i jest bardziej szorstka niż włosy. Wypada ona szczególnie obficie wiosną i jesienią, kiedy psy zmieniają okrywę na nową, adekwatną do aury. Jej zaletą jest to, że chroni czworonoga przed różnymi warunkami atmosferycznymi, łatwiej się układa, nie przetłuszcza i nie wymaga strzyżenia.

Włosy psa

Psy z włosem mają z kolei szatę miękką w dotyku i trzeba je codziennie czesać, bo inaczej pojawiają się kołtuny. Wymagają także regularnego przycinania co 2-4 miesiące. Za to, kiedy przychodzi wiosna i jesień, nie linieją intensywnie.

W związku z tym, że psy z włosami mają niewielki podszerstek lub zupełnie on u nich nie występuje, zimą powinny nosić ubrania, które będą je chronić przed zimnem. Wymaga tego prawie każda rasa psa z włosami.

Małe psy z włosami

Wyróżnia się zarówno małe, jak i duże psy, które mają włosy. Do pierwszej z kategorii zalicza się m.in.:

  • shih tzu – to niezwykle inteligentne i energiczne małe psy z włosami. Bystre i lojalne, oddane swojej rodzinie, lubią spędzać czas z domownikami na zabawach i pieszczotach. Dużo śpią w ciągu doby i potrzebują regularnych spacerów. Długie i miękkie włosy należy codziennie rozczesywać i podcinać średnio co 2–4 miesiące. Shih tzu osiągają wagę około 4–8 kg i żyją 12–17 lat;
psy z włosami zamiast sierści - shih tzu
  • yorkshire terrier – to odważny, inteligentny i bardzo aktywny pies z włosami, który potrzebuje dużo ruchu. Wyróżnia go silny instynkt łowiecki z racji tego, że kiedyś czynnie uczestniczył w polowaniach. Ma zaledwie 2–3 kg wagi. Nie można zamknąć go w czterech ścianach i liczyć na to, że stanie się kanapowcem i zabawką. Wtedy właśnie może zacząć być nieznośny czy gryźć. Mimo iż toleruje inne zwierzęta, to czasami próbuje udowodnić, że to on jest najważniejszy. Jego włosy są miękkie i lśniące. Trzeba je przycinać raz na kilka miesięcy oraz codziennie rozczesywać. Średnio żyje 13–16 lat;
psy z włosami zamiast sierści - yorkshire terrier
  • maltańczyk – to pies mały, wesoły, pełen energii i z łagodnym usposobieniem. Idealny dla rodziny z małym dzieckiem. Jego długie włosy rzadko wypadają, jednak należy je codziennie lub raz na kilka dni czesać. Co 2–4 miesiące warto je przystrzyc. To rasa żyjąca od 12 do 15 lat;
psy z włosami zamiast sierści - maltańczyk
  • pudel należy do ścisłej czołówki najinteligentniejszych psów świata (drugie miejsce!). Mimo iż kojarzy się głównie z salonami, to jednak brał kiedyś udział w polowaniach na lądzie i w wodzie. Jest psem bardzo towarzyskim i rodzinnym, nie należy jednak zapominać o tym, że wymaga szacunku. Ma kędzierzawe włosy podobne do wełny. Raz na kilka miesięcy ten pies z włosami musi zostać poddany strzyżeniu. Oprócz tego regularnie trzeba go kąpać. Żyje nawet ponad 15 lat;
psy z włosami zamiast sierści - pudel
  • bichon frise – z racji swojego bliskiego pokrewieństwa z maltańczykiem jest bardzo do niego podobny. Uwielbia zabawę i kontakt z innymi ludźmi oraz zwierzętami. Pomimo swoich małych gabarytów jest bardzo odważny i wymaga dużej uwagi innych. Warto od samego początku zadbać o jego dobre wychowanie, bo szybko się uczy. Jego włosy rzadko wypadają, lekko się kręcą i są bardzo delikatne. Z racji tego, że łatwo się plączą i kruszą, trzeba je codziennie rozczesywać i regularnie przycinać.
psy z włosami zamiast sierści - bichon frise

Pielęgnacja ras psów, które mają włosy

Psy z włosami wymagają codziennej pielęgnacji polegającej na czesaniu, najlepiej wieczorem, a jeśli będzie taka konieczność – po każdym spacerze. Używaj do tego specjalnej szczotki lub grzebienia o rzadkich zębach. Kwestia kąpieli takiego czworonoga jest rozwiązywana indywidualnie. Niektórzy opiekunowie robią to raz na tydzień, inni – raz na miesiąc.

Pamiętaj jednak o tym, aby używać odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych dla psów z włosem. Po kąpieli nie wychodź z psem z domu, dopóki nie wyschnie. Dbaj też o regularne strzyżenie, średnio do 3 miesiące.

Duże psy z włosami

Jakie duże psy z włosami mogą być dobrym wyborem do domu? Oto kilka przykładów: 

  • bedlington terrier – wyglądem przypomina miłą owieczkę, jednak potrafi być uparty i niezależny. Ma gęste, miękkie, podobne do przędzy włosy. Szczególnie mocno przywiązuje się do wybranej osoby, ale jest oddany całej rodzinie oraz lubi dzieci. Doskonale sprawdza się jak kompan do towarzystwa i stróż. Długość życia tych psów z włosami wynosi 12–16 lat;
psy z włosami zamiast sierści - bedlington terrier
  • sznaucer olbrzym – podobnie jak miniaturowy i średni ma włosy, jest dumnym i wiernym psem, który z opiekunem tworzy silną więź i źle znosi samotność. W wychowaniu potrzebuje dyscypliny, ponieważ jest wielkim uparciuchem i lubi stawiać na swoim. Doskonale nadaje na stróża i opiekuna. Jego włosy trzeba często czesać, wypadają rzadziej, a raz na 2–4 miesiące należy je przystrzyc. To rasa długowieczna, która żyje od 12 do 15 lat;
psy z włosami zamiast sierści - sznaucer olbrzym

Jaka rasa psa z włosami będzie najlepsza dla alergików?

Jeśli jesteś alergikiem, nie oznacza to, że nie możesz sprawić sobie żadnego psa. Wybierz psy, które mają włosy, jak na przykład chart włoski, który nosi ich cienki płaszcz i bardzo rzadko je zrzuca. Równie niewiele zostawia ich basenji.

Przy łagodnych objawach uczulenia możesz też wziąć do domu sznaucera każdej wielkości. Podobny typ włosów, co ludzie mają shih tzu, dzięki czemu znacznie zmniejszasz szanse na pojawienie się objawów alergii. 

Kędzierzawa sierść pudla nie wypuszcza w powietrze alergenów, a podczas swojego całego życia ten psiak praktycznie w ogóle jej nie gubi. Dlatego on również nadaje się jako towarzysz osób cierpiących na uczulenia. 

Pies z włosami w twoim domu – podsumowanie

Choć nie ma czworonoga w stu procentach hipoalergicznego, to jednak dzięki temu, że część ras praktycznie nie zrzuca sierści (czyli wyrzuca w powietrze mniej martwego naskórka wywołującego uczulenie) i może być dobrym wyborem dla alergików. Rasy psów z włosami mogą zamieszkać w domu z osobą wrażliwą, o ile przestrzegana jest odpowiednia higiena. Jeśli zdecydujesz się na psy z włosami, zadbaj o ich odpowiednią pielęgnację! 

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)