Istnieje kilka przyczyn, dla których psy próbują jeść trawę. Część z nich powinna cię zdecydowanie zaalarmować. Czy pies może jeść trawę, jeśli próbuje to robić? Czy jest to znak, że jego organizmowi brakuje witamin? Sprawdź!

Dlaczego psy jedzą trawę?

Nie do końca wiadomo, dlaczego niektóre psy czują tak dużą potrzebę jedzenia trawy. Istnieją dwie prawdopodobne przyczyny. Pierwsza z nich związana jest z atawizmem. Wilki i ich krewni często zjadają źdźbła niektórych traw, aby wspomóc trawienie i oczyścić żołądek z zalegających resztek pokarmowych, np. niestrawionej sierści. Druga teoria mówi o tym, że jedzenie trawy jest oznaką stresu. Niektóre psy mogą zacząć ją jeść, gdy podczas spaceru nie mogą realizować swoich potrzeb, np. węszyć czy iść w kierunku, w którym prowadzi je nos.

Czy pies może jeść trawę?

Wiadomo już, jakie są prawdopodobne przyczyny jedzenia zieleniny – nadal jednak nie wiesz, czy pies może jeść trawę. Niektóre jej gatunki, np. perz, są niegroźnym dodatkiem do diety psa, który on sam postanawia wprowadzić do jadłospisu. Warto zwrócić uwagę, jaki gatunek trawy je pies, choć on sam instynktownie wybiera zwykle odpowiedni.

Inaczej sprawa wygląda, gdy pies je trawę w mieście albo na obszarze upraw. Tam źdźbła mogą być pokryte nie tylko zanieczyszczeniami w formie spalin, ale również nawozami, środkami ochrony roślin czy rozmaitymi preparatami potencjalnie szkodliwymi dla psa. Dlatego, jeśli twój pies ma jeść trawę, najlepiej, aby robił to w miejscu bezpiecznym, np. lesie albo na twoim podwórku.

Wiesz już, czy pies może jeść trawę i z czego może wynikać taki zwyczaj. Pamiętaj, aby zawsze uważnie obserwować czworonoga, gdy ma chęć na trawę. Być może wymaga wizyty u lekarza weterynarii albo behawiorysty.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.