Wśród wielu warzyw, które polecane są czworonogom, znajduje się też pietruszka. Dla psa duże znaczenie ma to, w jaki sposób zostanie podana i jakie ma właściwości. Sprawdź to, zanim ją podasz, aby nie spowodować u czworonoga problemów zdrowotnych. Odpowiadamy na pytanie o to, czy pies może jeść pietruszkę, już teraz!

Czy pies może jeść pietruszkę?

Korzeń pietruszki jest warzywem niskokalorycznym, a co za tym idzie – stanowi dobry dodatek do gotowanych posiłków dla psa. Zawiera błonnik, który reguluje pracę układu trawiennego. Jednak pietruszka w dużej porcji właśnie za sprawą tego składnika może wywołać biegunkę. Warzywo to:

  • jest dobrym źródłem potasu, który odpowiada za działanie serca i nerek;
  • ma również w sobie sporą dawkę witamin (zwłaszcza A i C);
  • zawiera składniki działające moczopędnie.

Kiedy pietruszka dla psa jest niewskazana, a kiedy pomaga?

To właśnie działające moczopędnie składniki decydują o tym, czy pies może jeść pietruszkę. Jest ona niewskazana dla psów, które mają problemy z nerkami (o ile weterynarz nie stwierdzi inaczej). Działa moczopędnie, więc sprawdzi się np. przy zapaleniu dróg moczowych. Musi być podawana po ugotowaniu albo przynajmniej starciu na tarce. W takiej formie trawienie jej będzie znacznie łatwiejsze.
Wiesz już, czy pies może jeść pietruszkę – a przynajmniej jej korzeń. Warzywo to należy do grupy produktów, które w psiej diecie powinny się pojawiać przynajmniej raz na jakiś czas. Pamiętaj tylko o jego odpowiednim przygotowaniu i podawaniu w rozsądnych ilościach.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.