Wszystko związane jest ze szkodliwością substancji zawartych w konkretnych owocach. Czy pies może jeść owoce popularnych gatunków, czy może istnieją wśród nich takie, które nie powinny pojawiać się w diecie zwierzęcia? Sprawdź!
Owoce w diecie psa – tak czy nie?
W zasadzie nie ma przeciwwskazań, jeśli chodzi o udział owoców w diecie psa. W przeciwieństwie do kotów psy nieźle radzą sobie z trawieniem produktów roślinnych, choć oczywiście czerpią z nich mniej korzystnych substancji niż z produktów odzwierzęcych. Owoce więc, choć mogą pojawiać się w diecie psa, to jednak nie powinny mieć w niej dużego udziału. Szacuje się, że mogą stanowić ok. 20% diety, liczone razem z owocami, albo ok. 5%, jeśli są podawane osobno.
Czy pies może jeść owoce?
Skoro więc wiadomo, czy pies może jeść owoce, to pozostaje odpowiedź na pytanie – które z nich są dla niego korzystne i bezpieczne? Istnieje lista owoców, które mogą pojawiać się w diecie psa w formie surowej:
- jabłka;
- banany;
- borówki;
- jagody;
- truskawki;
- miąższ z nektarynek i brzoskwiń;
- żurawina.
To oczywiście nie cała lista, ale zawiera kilka istotnych wskazówek odnośnie do tego, czy pies może jeść owoce. Zawsze podawaj psu owoce po obraniu ze skóry niejadalnej, a także usunięciu pestki. Ta zwykle jest toksyczna, a dodatkowo grozi zadławieniem. W takiej pozbawionej pestki formie pies może jeść również czereśnie, wiśnie czy inne pestkowce, choć nie wszystkie.
Jaki owoców nie powinien jeść pies?
Owoce, które nie są wskazane dla psa, to między innymi:
- winogrona (i robione z nich rodzynki);
- większość cytrusów – grejpfruty, mandarynki, cytryny, limonki;
- awokado – trwają spory, czy można je podawać, ale zalecane jest unikanie;
- liczi – podobnie jak awokado.
Sam widzisz, że to, czy pies może jeść owoce, zależy przede wszystkim od ich gatunku. Wiele z nich nie nadaje się dla psów, a inne trzeba odpowiednio przygotować. Nigdy nie podawaj psu owoców suszonych i siarkowanych, a także kandyzowanych czy z dodatkami takimi jak cukier.