Morele to owoce pestkowe. Wiele mitów dotyczy tego, czy są one odpowiednie dla psa, podobnie zresztą jak pozostałe pestkowce. Czy pies może jeść morele bez szkody dla swojego zdrowia? Sprawdź!

Co zawierają morele?

Nie bez powodu morele są niezwykle zdrowym dodatkiem do ludzkiej diety. Zawierają w sobie między innymi:

  • witaminę A;
  • witaminę C;
  • witaminę E;
  • węglowodany;
  • przeciwutleniacze;
  • potas;
  • błonnik.

Dodatkowo w suszonych owocach wzrasta również zawartość witamin z grupy B oraz niacyny, wapnia, fosforu i żelaza. Czy pies może jeść morele, będące istotnym składnikiem ludzkiej diety? Tak, ale pod pewnymi warunkami.

Czy pies może jeść morele?

W sieci znaleźć można wiele błędnych informacji na temat tego, czy pies może jeść morele. W rzeczywistości miąższ ze świeżych moreli nie jest dla psa w żaden sposób szkodliwy, jeżeli podaje się go w rozsądnych, ograniczonych ilościach. Warto obrać owoce ze skórki, jako że to na niej osadzają się np. pestycydy i zanieczyszczenia. Zanim podasz psu morelę, usuń z niej pestkę. Jest ona trująca dla czworonoga – zawiera cyjanowodór, który działa toksycznie na układ nerwowy.

Czy pies może jeść suszone morele?

Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść morele suszone, odpowiedź brzmi – to zależy. Większość owoców w tej formie jest siarkowanych. To sprawia, że bakalie są niewskazane dla twojego psa. Podobnie sprawa wygląda w przypadku moreli w zalewie, która zawiera dodatkowe substancje (np. syrop cukrowy) które nie powinny pojawić się w psiej diecie.

Kiedy nie podawać psu moreli?

Są sytuacje, w których pies nie powinien jeść moreli. Dotyczy to przede wszystkim czworonogów z nadwagą i otyłością. Morele są stosunkowo kaloryczne, dlatego też nie stanowią dobrego dodatku do diety zwierząt borykających się z dodatkowymi kilogramami. Dodatkowo wysoka zawartość cukru sprawia, że nie jest to dobry wybór dla psów z cukrzycą. Z kolei duży procent błonnika powoduje, że u zwierząt z wrażliwym układem pokarmowym mogą pojawić się biegunki.
Gdy wiesz, czy pies może jeść morele, jesteś w stanie podjąć decyzję o włączeniu ich do diety twojego pupila. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z dawką. Morele nie stanowią niezbędnego elementu psiego jadłospisu.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.