Na pytanie o to, czy pies może jeść cytrusy, nie ma wbrew pozorom jednoznacznej odpowiedzi. Warto pamiętać, że psi układ pokarmowy jest zupełnie inny niż ludzki. Co więcej, zmysł zapachu zwierzaka również jest bardziej wyczulony. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na to, czy pies może jeść mandarynki. Sprawdź, czy możesz je podawać pupilowi!

Czy pies może jeść mandarynki?

Podstawową przyczyną, dla której cytrusy dla psa są niewskazane, jest właśnie ich piękny zapach. Liczne olejki eteryczne, które – choć przyjemne dla człowieka – na psa działają drażniąco. Mowa tutaj nie tylko o podrażnieniach węchu, który u czworonogów jest o wiele bardziej wrażliwy niż u ludzi. Olejki eteryczne i kwas cytrynowy działają też niekorzystnie na układ pokarmowy psa, co może prowadzić do:

  • biegunek;
  • niestrawności;
  • poważnego zatrucia.

Mandarynki dla psa i zasady ich podawania

Jeśli twój pies je mandarynki i dotąd nic mu nie było, istnieje szansa, że jest mniej wrażliwy na wyżej wymienione składniki. Wiele zależy od indywidualnej tolerancji psiego organizmu. Czy pies może jeść mandarynki w takiej sytuacji? Tak, ale zadbaj o to, aby była to minimalna ilość raz na jakiś czas. Podawaj sam miąższ – cząstki powinny być obrane z gorzkiej skórki.


Mandarynki dla psa nie są najlepszym wyborem na potencjalną przekąskę. Znajdziesz wiele innych owoców, które będą dla niego bezpieczniejsze. Jeśli więc zastanawiałeś się, czy pies może jeść mandarynki, ale jeszcze ich nie podałeś – raczej zrezygnuj z tego pomysłu.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.