Kiełbasa kusi twojego psa przede wszystkim intensywnym zapachem. Musisz jednak mieć świadomość, że nie zawsze jest on naturalny, a co więcej – niekiedy to, co kuszące, nie jest po prostu zdrowe. Czy pies może jeść kiełbasę? Sprawdź, jak wygląda ta kwestia!

Co zawiera kiełbasa?

Kiełbasa to wędlina przygotowywana zazwyczaj w jelicie wieprzowym z mieszanki mielonego mięsa, tłuszczu oraz przypraw i dodatków. Zwykle wykorzystywane jest mięso wieprzowe, czasami wzbogacane podrobami. Tłuszcz, dodatki takie jak cebula czy czosnek, a także przyprawy mają za zadanie zwiększać walory smakowe. Następnie kiełbasa może być gotowana, parzona albo suszona i wędzona. Czy pies może jeść kiełbasę w którejkolwiek z tych form? Sprawdź!

Czy pies może jeść kiełbasę?

Kiełbasa nie jest wskazana jako element psiej diety z kilku powodów. Po pierwsze, zawiera rozmaite dodatki i konserwanty. Zawarte w niej sól czy przyprawy wpływają negatywnie na pracę serca i nerek. Z kolei czosnek czy cebula są nawet trujące. W przypadku kiełbasy wędzonej często jej aromat nie jest efektem procesu wędzenia, tylko dodanych do produktu aromatów. Z tego względu kiełbasa nie jest polecana dla czworonoga nawet jako przekąska, bo jej spożycie może skończyć się dla niego tragicznie.

Z drugiej strony, czy pies może jeść kiełbasę kupioną w sklepie zoologicznym? Tak, bo jest to produkt stworzony z myślą o jego potrzebach żywieniowych. Zwykle zawiera po prostu suszone mięso i podroby, bez dodatków i przypraw.
Gdy wiesz, czy pies może jeść kiełbasę, powinieneś pilnować tej kwestii w żywieniu psa. Pamiętaj, że twój pupil ma inne potrzeby żywieniowe niż człowiek. Na pewno interesuje go zapach wędlin, bo ma mocniejszy węch niż ty. Nie znaczy to jednak, że musisz się z nim dzielić kiełbasą.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.