Granaty to smaczne owoce, które świetnie sprawdzają się w rozmaitych deserach i przekąskach – ale głównie przeznaczonych dla ludzi. Czy pies może jeść granat? Czy małe nasiona nie zaszkodzą jego układowi pokarmowemu? Sprawdź!
Co zawierają granaty?
Nie bez powodu granaty stają się coraz popularniejsze jako dodatek do ludzkiego żywienia. Zawierają bowiem:
- duże dawki witamin z grupy B;
- witaminę A;
- witaminę C;
- witaminę E;
- beta-karoten;
- wapń;
- potas;
- cynk;
- selen;
- flawonoidy;
- związki fenolowe.
Wszystkie te składniki w istotny sposób wpływają na organizm człowieka. Regulują ciśnienie krwi i spowalniają procesy trawienia. Pomagają też w walce z infekcjami i stanami zapalnymi. A co z podawaniem ich psom? Czy pies może jeść granat bez szkody dla swojego zdrowia? Sprawdź!
Czy pies może jeść granat?
Owoce granatu, choć są smaczne i zdrowe dla ludzi, mają jedną podstawową wadę w przypadku psów – przyjmują formę nasion. To sprawia, że psi układ pokarmowy, zbudowany inaczej niż ludzki, nie radzi sobie z ich trawieniem. Nadmiar nasion może doprowadzić do biegunki i wymiotów, a także poważnego rozstroju żołądka. Co więcej, zawarte w granacie soki o kwaśnym odczynie działają drażniąco na błonę śluzową żołądka i jelit.
Czy pies może jeść granat? Tak, o ile dobrze na niego reaguje, a same nasiona podawane są w niewielkiej ilości i epizodycznie. Nie ma sensu wprowadzać granatów do regularnej diety twojego psa. Jeśli jednak chcesz to zrobić, podawaj owoce jako dodatek do przysmaków i smakołyków pieczonych, przygotowanych samodzielnie.
Gdy wiesz, czy pies może jeść granat, jesteś w stanie odpowiednio zaplanować jego jadłospis. Wiele czworonogów próbuje wymóc na opiekunach podzielenie się przekąską. Pamiętaj jednak, aby zawsze sprawdzić, czy to dobry pomysł.