W diecie psa, w przeciwieństwie do jadłospisu kota, pojawiać się mogą owoce i warzywa. Jagody leśne wydają się świetnym dodatkiem do żywienia, zwłaszcza latem, kiedy są świeże. Czy pies może jeść jagody leśne, czy raczej stanowią one zakazaną przekąskę? Przekonaj się!

Co zawierają jagody?

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jagody stanowią całkiem niezłe źródło błonnika, który w odpowiedniej ilości reguluje pracę układu pokarmowego. Dodatkowo znajdziesz w nich również:

  • selen;
  • cynk;
  • miedź;
  • mangan;
  • witaminę A;
  • witaminy z grupy B;
  • witaminę C;
  • antyoksydanty;
  • związki fenolowe.

Wszystkie te substancje pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Czy tak samo jest z twoim pupilem? Czy pies może jeść jagody z lasu bez szkody dla swojego zdrowia? 

Czy pies może jeść jagody?

Nie ma żadnych przeciwwskazań związanych z udziałem jagód w diecie psa. Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść jagody świeże, naturalnie suszone albo mrożone, a także gotowane – odpowiedź jest twierdząca. Przysmak ten dobrze sprawdzi się w diecie pupila, choć oczywiście podawaj go w małych ilościach i nie codziennie. W przeciwnym razie mogą zadziałać przeczyszczająco i spowodować u psa ból brzucha.

Jak podawać jagody psu?

Bardzo ważna jest forma podawania psu jagód. Najlepiej, aby były one przynajmniej bardzo dobrze umyte. Pamiętaj, że są rezerwuarem tasiemca bąblowcowego, którym często zarażone są zwierzęta leśne. Ten pasożyt przez odchody przenosi się na jagody. Wywołuje chorobę zwaną bąblowicą, która jest zoonozą, co oznacza, że jest zakaźna również dla ludzi. W związku z tym jagody najlepiej jest przepłukać kilka razy przez dłuższy czas w wodzie mającej powyżej 60°C albo przemrozić w temperaturze poniżej -10°C przez przynajmniej 7 dni.

Czy pies może jeść jagody w każdej formie? Niewskazane są zazwyczaj owoce sztucznie suszone, zawierające dodatki. Nie podawaj ich też z cukrem czy słodzikiem, które są groźne dla zdrowia psa. Unikaj połączenia z jogurtem, jako że może ono zadziałać silnie przeczyszczająco.

Wiesz już, czy pies może jeść jagody. Pamiętaj, aby podczas ich podawania psu unikać owoców niemytych. W ten sposób chronisz nie tylko jego, ale również swoje zdrowie.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.