Każdy opiekun musi wiedzieć, czego nie powinien jeść pies. To pozwala zapobiec problemom zdrowotnym, w tym również zatruciom, które mogłyby zagrozić życiu czworonoga. Sprawdź, czy pies może jeść bób, czy może warzywo to znajduje się na liście zakazanych produktów.
Czy pies może jeść bób?
Bób często znajduje się na liście tego, czego nie mogą jeść psy. Na pewno nie jest to produkt wskazany w diecie, zwłaszcza w dużych ilościach. Nigdy nie podawaj psu surowego bobu ani nawet tego ugotowanego al dente. Jest ciężkostrawny i wzdymający, dlatego może powodować problemy gastryczne. Znacznie upośledza również wchłanianie białek oraz jodu. To może prowadzić do problemów zdrowotnych, również związanych z pracą tarczycy, zwłaszcza gdy bób podawany jest w dużej dawce. Pamiętaj, że bób, jako roślina strączkowa, jest silnym alergenem i twoje zwierze może być na niego uczulone.
Gotowany bób dla psa – czy może mu zaszkodzić?
Czy pies może jeść bób, skoro surowy jest dla niego tak niewskazany? Długo gotowany, wręcz rozpadający się bób, podany w niewielkiej ilości i bez skóry, nie jest toksyczny dla psa. Ma niski indeks glikemiczny, dlatego nie winduje poziomu glukozy we krwi. Zapewnia poczucie sytości i stanowi źródło pierwiastków śladowych. Nadal jednak bób dla psa (tak samo, jak fasola czy ciecierzyca) może być wzdymający, a także alergizujący, jak wszystkie rośliny z rodziny fasolowatych.
Odpowiednie żywienie psa – jakie warzywa mogą jeść czworonogi?
Wiesz już, czy pies może jeść bób – jakie warzywa w takim razie są wskazane dla psa? Jedne bardziej niż inne wpływają pozytywnie na zdrowie czworonoga, dostarczając mu witamin i wyróżniając się lekkostrawnością. Jakie warzywa mogą jeść psy? Są to:
- marchewka;
- pietruszka;
- seler;
- burak;
- słodka papryka.
Wiedza o tym, czy pies może jeść bób i w jakiej formie jest on dopuszczalny, pozwoli ci uchronić pupila przed bolesnymi dolegliwościami. Świeży, smaczny bób jest dostępny głównie w okresie wakacyjnym i stanowi doskonałe źródło błonnika i kwasu foliowego dla człowieka, jednak nie powinno się go stosować w psiej diecie. Jako że bób nie jest specjalnie polecany dla czworonogów, warto zainwestować raczej w inne warzywa jako uzupełnienie codziennej karmy i diety pupila.
Najczęściej zadawane pytania
Czy pies może jeść skórki z bobu?
Fitohemaglutynina zawarta w bobie może powodować kłopoty z układem pokarmowym czworonoga, dlatego nie jest dobrym pomysłem podawanie mu tego warzywa ani jego skórek.
Jakich warzyw nie powinien jeść pies?
Nie należy podawać psu takich warzyw jak cebula, czosnek, pomidory czy awokado. Warzywa te zawierają szkodliwe dla psa substancje. Mogą powodować wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, a w niektórych przypadkach mogą prowadzić nawet do skrętu żołądka.
Co zrobić, gdy pies zje bób?
Jeśli zauważysz, że twój pupil zjadł bób, obserwuj jego zachowanie. Wymioty, biegunka, wzdęcia po spożyciu bobu mogą świadczyć o tym, że warzywo zaszkodziło czworonogowi. W takim wypadku udaj się z nim do lekarza weterynarii na konsultację.