Małe psy z dużymi uszami bardzo często wywodzą się od psów myśliwskich. Z polowaniem kojarzone są zazwyczaj większe rasy, np. wyżeł niemiecki krótkowłosy, seter szkocki, retriever czy bloodhound, ale w tym przypadku rozmiar nie ma znaczenia. Co warto wiedzieć o niewielkich psiakach o dużych uszach?

Mały pies z dużymi uszami. Skąd się wzięły wiszące uszy?

Według badaczy duże uszy u psów mogły wykształcić się w procesie udomawiania zwierząt. Podczas oswajania i krzyżowania ras zmieniał się nie tylko charakter czworonogów, ale także ich wygląd. Równie ciekawe jest wyjaśnienie dotyczące typowych psów myśliwskich z długimi uszami. Pomagały one czworonogom w tropieniu zwierzyny – psy mogły dłużej trzymać trop. Kiedy podczas polowania szukały śladów przy gruncie, uszy dosłownie zamiatały podłoże, wzbijając do góry cząsteczki zapachowe. Teraz nie mają takiego znaczenia, stanowią przede wszystkim charakterystyczny element wyglądu, o który trzeba umieć się zatroszczyć.

Najpopularniejsze rasy psów z długimi uszami. Jakie mają problemy?

Zarówno duży, jak i mały psy z dużymi uszami mogą mieć problemy zdrowotne, wynikające ze specyficznej budowy ucha. Dotyczy to tych psiaków, które mają zwieszające się już od nasady małżowiny, co stanowi typową cechę takich ras jak basset czy cocker spaniel. Ich uszy przylegają do policzków, utrudniając wentylację kanału słuchowego. Czworonogi przynoszą także ze spaceru różnego rodzaju „pamiątki”, które trzeba na bieżąco usuwać. Jeśli właściciel tego nie zrobi, może to skutkować infekcjami i innymi problemami ze zdrowiem.

Jak dbać o duże uszy pieska? Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Aby pies z długimi uszami nie miał z nimi problemów, właściciel musi przywiązywać dużą wagę do psiej higieny. Przede wszystkim musi na bieżąco kontrolować stan uszu. Skóra zdrowego ucha powinna być lekko zaróżowiona i elastyczna, może też występować niewielka ilość woskowiny. Wśród najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych znajduje się oczywiście regularne czyszczenie uszu. Warto jednak wiedzieć, że nie nadają się do tego patyczki. Opiekun powinien użyć wacika i odpowiedniego płynu przeznaczonego dla psów.

Przegląd TOP 10 małych psów z dużymi uszami. Jakie to rasy?

Czy mały pies z dużymi uszami będzie dobrym towarzyszem? Na pewno tak, ale warto wziąć pod uwagę jego specyficzne potrzeby. Niektóre rasy są odpowiednie dla rodzin z dziećmi, inne natomiast wolą spokojniejsze i bardziej uporządkowane otoczenie. Jeśli planujesz przyjęcie pod swój dach psa, przekonaj się, czy pasujecie do siebie charakterami.

Chihuahua

Niech nie zmylą cię kompaktowe rozmiary tego psa – ma duży temperament i jeszcze większą osobowość. Jest niezwykle inteligentny i szybko się uczy, dlatego szkolenie nie powinno stanowić większych problemów. Nie jest to ozdoba czy piesek do torebki, a prawdziwy zdobywca, choć o tak niepozornym wyglądzie.

Basset hound

Mały pies z dużymi uszami? To na pewno basset hound, należący do psów średnio-małych. Chociaż na to nie wygląda, psy tej rasy są bardzo energiczne i chętnie się uczą, choć bywają uparte. Ze względu na krótkie łapki nie nadają się na wielokilometrowe wędrówki, chociaż lubią spacery.

Beagle

Beagle nie jest malutki, ale nie osiąga też średnich rozmiarów. To pies o wesołym usposobieniu, który lubi towarzystwo swoich właścicieli, dlatego niechętnie zostaje sam w domu. Znudzony i pozostawiony sam sobie chętnie ucieka i goni zwierzynę.

Cavalier king charles spaniel

Cavalier to kolejny mały pies z dużymi uszami, który nadaje się dla rodziny. To łagodny i bardzo przyjazny pupil, który sprawdzi się jako pies do towarzystwa. Jego sierść wymaga starannej pielęgnacji – konieczne jest regularne szczotkowanie. Uważaj też na źródło, z którego bierzesz psa – rasa jest obarczona wieloma chorobami.

Cocker spaniel

Cocker spaniel sprawdza się jako pies rodzinny. Jest przyjacielski, ma łagodny charakter i bardzo przywiązuje się do ludzi. Jest wesoły, ale nie należy zapominać, że to pies myśliwski.

Jack russell terrier

Przedstawiciele rasy są zawadiackimi psami o bardzo wesołym wyglądzie. Są uparte i energiczne, lubią aktywny tryb życia. Choć są niewielkie, mogą podważać ustalone w domu zasady, oczywiście na swoją korzyść.

Jamnik

Jamnik krótkowłosy to najczęściej spotykany przedstawiciel tego małego psa z dużymi uszami. Mimo krótkich łapek jamniki lubią długie spacery. Wbrew pozorom psy tej rasy nie przepadają za dziećmi, cenią spokój. Występują w trzech rozmiarach – standardowym, miniaturowym i króliczym. Mają też trzy rodzaj sierści – mogą być krótkowłose, długowłose lub szorstkowłose.

Owczarek szetlandzki (sheltie)

Sheltie to pies pasterski o niewielkich rozmiarach i sporych, sterczących uszach. Należy do najpiękniejszych ras, przywiązuje się do swoich opiekunów, choć na co dzień bywa nieufny wobec obcych. Sheltie uwielbia spędzać czas w towarzystwie, jest łatwy do ułożenia.

Pudel miniaturowy

Pudel miniaturowy to jedna z odmian tego małego psa z dużymi uszami. Należy do najpopularniejszych psów wybieranych do mieszkań. Nie jest to jednak pies kanapowy, a aktywny zwierzak, który chętnie spędza czas na świeżym powietrzu. Psy koniecznie muszą rozładować swoją energię, inaczej zaczynają niszczyć sprzęty.

Corgi pembroke

To ulubiona rasa królowej Elżbiety II. Corgi pembroke to przyjacielski pies, który nie unika kontaktu z człowiekiem i pieszczot. Bywa mylony z kuzynem – welsh corgi cardigan. Psiak ma jednak inny charakter, o wiele bardziej zdystansowany.

Ten krótki przegląd ras małych psów z dużymi uszami dowodzi, że nawet niewielkie zwierzaki mogą mieć nieprzeciętny charakter. Dzięki temu każdy człowiek może znaleźć dla siebie odpowiedniego towarzysza. Warto przy tym pamiętać, by troszczyć się o zdrowie psiaków, zwłaszcza o stan ich dużych uszu.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.