Twój pies wymiotuje, a ty nie wiesz dlaczego? Zastanawiasz się, jak go prawidłowo żywić i jaka karma będzie odpowiednia? Widzisz, że ma problemy z wydalaniem i nie wiesz, jak mu pomóc? Przeczytaj, jak zbudowany jest układ pokarmowy psa i jakie na dolegliwości trawienne cierpią szczekające czworonogi.
Jak zbudowany jest układ pokarmowy psa?
Układ trawienny psa podzielić można na trzy partie:
- jama ustna, gardło i przełyk;
- żołądek, dwunastnica, trzustka i wątroba;
- jelito cienkie, jelito grube i odbyt.
Ważną rolę odgrywają też enzymy trawienne zawarte w ślinie, a także wydzielane przez trzustkę i ściany żołądka. Z kolei unieszkodliwianie toksyn oraz przekazywanie do krwi minerałów i witamin odpowiada wątroba. Prawidłową pracę i funkcję jelit ułatwia ich flora bakteryjna.
Jak przebiega trawienie u psów?
Proces trawienia zaczyna się w pysku, gdzie na pokarm działają enzymy zawarte w ślinie. Szczęki i zęby rozdrabniają pokarm, ale nie przeżuwają go i nie miażdżą. Kęsy posiłku przesuwają się do żołądka i tam są poddane działaniu soków żołądkowych. Wchłanianie składników odżywczych odbywa się przez kosmki w jelicie, a konkretnie w jego części, zwanej jelitem czczym. Resztki pokarmu przesuwają się do jelita grubego. Stąd organizm wchłania wodę i sole mineralne, To tu formuje się kał usuwany na zewnątrz przez odbyt.
Poznaj zaburzenia trawienia u psów
Psy cierpią na wiele dolegliwości przewodu pokarmowego, takich jak:
- wymioty;
- biegunka;
- bóle żołądka;
- zaparcia;
- wzdęcia;
- kolki jelitowe.
Przyczyn może być wiele, począwszy od niedostatecznego wytwarzania enzymów trzustkowych, przez zatrucie pokarmowe nieodpowiednim posiłkiem, zaburzenia flory jelitowej a skończywszy na ogólnej nadwrażliwości przewodu pokarmowego. Prawidłową diagnozę postawi tylko doświadczony weterynarz po zbadaniu zwierzęcia i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. On również określi, czy dieta psa jest prawidłowa i zleci niezbędne lekarstwa.
Jak pomóc cierpiącemu pupilowi?
Psu z zaburzeniami trawienia podaje się enzymy w proszku, prebiotyki poprawiające florę bakteryjną i suplementy diety wspomagające perystaltykę jelit. Większość z nich kupisz w sklepie zoologicznym. Zwierzakowi cierpiącemu na biegunkę pomaga sucha karma i podawanie gotowanego kleiku ryżowego. Rodzaj karmy dla psów i odpowiednią dietę dla pupila trzeba koniecznie ustalić w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Niektóre psy mają wrażliwy układ pokarmowy, a wtedy takie dolegliwości nawracają.
Czym karmić psa z nadwrażliwością żołądka?
Najlepiej podawać mu gotowane mięso, oczywiście bez przypraw. Może dodać niewielką ilość węglowodanów, na przykład gotowanej marchewki lub ryżu. Nie wolno karmić psa resztkami swoich posiłków. Szkodliwe są zwłaszcza kotlety smażone w panierce, doprawione mięsa, a także ziemniaki. Karma powinna być dostosowana do jego wieku, wagi, rasy i aktywności fizycznej. Wprawdzie pojemny żołądek psa może strawić takie resztki, ale pikantne przyprawy i tłuszcz są dla niego szkodliwe. Poza tym pies ma krótki przewód pokarmowy, a zalegające, niestrawione posiłki mogą doprowadzić do zapalenia jelit.
A może twój pies jest zestresowany?
Przyczyną nadwrażliwości psiego żołądka może być stres. Nerwowy piesek może mieć problemy z trawieniem i wypróżnianiem. Czym stresuje się twój pupil? Denerwować go może obecność gości w domu, dołączenie nowych zwierząt, krzyki, przeprowadzka i zmiana codziennej rutyny. Zastanów się, co ostatnio zmieniło się w waszym życiu. A może ktoś z domowników się wyprowadził albo pies nagle zostaje sam w mieszkaniu na długie godziny? Dajcie mu czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.
Dolegliwości układu pokarmowego u psa mogą być uporczywe. Na szczęście zazwyczaj można ustalić ich przyczynę i szybko pomóc zwierzakowi.