Amerykański krótkowłosy to kot, którego wzorzec kształtował się samodzielnie przez wieki. Żyjąc w pobliżu siedzib ludzkich koty te polowały na gryzonie i stopniowo zbliżały się do człowieka. To inteligentne i ciekawskie stworzenia, które bardzo dobrze odnajdują się w niemal każdych warunkach. Nie gardzą zabawą i – szczególnie w młodości – potrafią dokazywać przez kilka godzin. Zasadniczo jest to jednak stosunkowo spokojna rasa. Koty te przywiązują się do opiekuna, jednak zdecydowanie nie są typem, który nachalnie domaga się uwagi.
Kot amerykański – wygląd
Koty amerykańskie krótkowłose charakteryzują się dosyć mocną, wręcz atletyczną budową ciała. Ich grzbiet jest prosty, a klatka piersiowa i tułów stosunkowo szerokie (szczególnie u samców). Taka sylwetka to swoisty spadek po przodkach, których zadaniem było tępienie gryzoni w osadach ludzkich.
Kot amerykański klasyfikowany jest jako rasa średnia. Wysokość w kłębie u samców wynosi od 30 do 35 centymetrów. Koty te w zależności od cech osobniczych oraz płci ważą od trzech do siedmiu kilogramów. Ich głowa jest szeroka i okrągła, a uszy średnie, stojące.
Kot amerykański krótkowłosy ma delikatne, przylegające do ciała futerko, które jest dosyć łatwe w pielęgnacji. Według wzorca dopuszcza się niemal wszystkie warianty kolorystyczne. Wykluczona jest jedynie maść płowa, czekoladowa oraz liliowa. Najbardziej rozpowszechnione i jednocześnie najbardziej cenione przez hodowców jest tak zwane umaszczenie „srebrzyste tabby”.
Amerykański kot krótkowłosy – charakter
Kot amerykański krótkowłosy to rasa, która wyróżnia się bardzo spokojnym usposobieniem. Koty te są bardzo czułe dla swoich opiekunów i cenią sobie kontakt z nimi. W przeciwieństwie do ras orientalnych nie mają jednak w zwyczaju głośno i nachalnie dopominać się o kontakt.
Instynkt łowcy, który w dużej mierze kształtuje każdego kota, u rasy amerykańskiej jest szczególnie rozwinięty. Właśnie dlatego bardzo wskazane są różnorodne zabawy łowieckie. Dobrze sprawdzą się nakręcane myszki, wędki, ale także maty węchowe, w których można ukrywać ulubione smaczki. Silny instynkt łowiecki powoduje także, że współistnienie kota amerykańskiego na jednym terenie z małymi zwierzętami może być problematyczne. W przypadku innych kotów, a nawet psów nie powinno być żadnego problemu z socjalizacją.
Amerykański krótkowłosy będzie dobrym towarzyszem dla dzieci. Ze względu na swój spokojny charakter może jednak potrzebować chwili dla siebie. Właśnie dlatego zabawy powinny odbywać się w towarzystwie osób dorosłych, a kotek powinien dostać przestrzeń na wycofanie się w dowolnym momencie. Ta rasa świetnie sprawdza się w towarzystwie osób starszych.
Amerykański krótkowłosy – zdrowie
Jako rasa naturalna koty amerykańskie krótkowłose są stosunkowo zdrowe. Zazwyczaj zapadają na choroby typowe dla swojego gatunku – zapalenie dziąseł lub przewlekła niewydolność nerek. Nie oznacza to jednak, że są one całkowicie wolne od potencjalnych wad genetycznych. Wiele zależy od planu hodowlanego i świadomego rozrodu. Koty amerykańskie mają nieco większą niż inne rasy tendencję do zapadania na kardiomiopatię rozszerzoną, czyli przerost mięśnia sercowego.
Zasadniczo są to jednak długowieczne koty. Osobniki o dobrych genach, pochodzące ze świadomych hodowli dożywają sędziwego wieku. Średnia długość życia wynosi około piętnastu lat, jednak sporo kotów tej rasy bez większych przeszkód dożywa dwudziestych urodzin.
Amerykański krótkowłosy – pielęgnacja
Futro kota amerykańskiego jest jedwabiste, gładkie i krótkie. Właśnie dlatego nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Tak jak wszystkie koty osobniki tej rasy także bardzo skutecznie dbają o swoją czystość. Nie trzeba ich kąpać, wystarczy od czasu do czasy wyczesywać futro w celu pozbycia się martwej sierści. Minimalizuje to ryzyko zakłaczenia.
Kot amerykański krótkowłosy ma genetyczne skłonności do tycia. Wynika to z tego, że preferuje raczej spokojny tryb życia. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby jego żywienie przebiegało w sposób prawidłowy. Mokra wysokomięsna karma podawana zgodnie z zalecaniami producenta to klucz do sukcesu. Warto pamiętać, że koty czerpią energię między innymi z tłuszczów, dlatego to nie one, a węglowodany powinny być wykluczone z jadłospisu. Podawaj więc karmy bezzbożowe. Warto także rozważyć dietę BARF.
Kot amerykański krótkowłosy – hodowla
Amerykański krótkowłosy to rasa, która ciągle nie jest w Polsce szczególnie popularna. Koty te najchętniej hodowane są w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Mimo wszystko w naszym kraju działa kilka hodowli zrzeszonych w World Cat Federation, dlatego znalezienie kociaka nie powinno stanowić większego problemu.
Najlepszym rozwiązaniem będzie przestudiowanie grup tematycznych i forów internetowych, które zrzeszają miłośników rasy. Tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje oraz trafisz na ślad dobrych hodowli.
Pamiętaj, że nawet najzdrowsza rasa może zostać zniszczona przez pseudohodowców, dlatego pod żadnym pozorem nie kupuj kota amerykańskiego z miejsc, co do których reputacji nie jesteś pewien. Hodowla powinna działać pod auspicjami WCF lub FIFe. Najczęściej dzieje się to poprzez przynależność do Polskiego Związku Felinologicznego – Felis Polonia.
Kot amerykański krótkowłosy – cena
W przypadku rasy kot amerykański cena oscyluje w okolicach trzech-trzech i pół tysiąca złotych. Wciąż nie jest to rasa szczególnie popularna, dlatego musisz wziąć poprawkę na to, że w niektórych hodowlach kotki mogą kosztować więcej. Wiele zależy od zgodności ze wzorcem rasy, osiągnięć rodziców a nawet od doświadczenia hodowcy.
Tak jak w przypadku wszystkich innych kotów rasowych ogłoszenia z kociakami w podejrzanie niskiej cenie warto omijać szerokim łukiem. Są to pseudohodowle, w których zwierzęta nie mają wiele wspólnego z rasą, na której ci zależy.
Amerykański kot – historia rasy
Na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych i Kanady przez wieki rozwijała się naturalna rasa kocich współmieszkańców ludzkich siedzib. Podobnie jak w przypadku kotów europejskich, koty amerykańskie także bardzo długo uznawane były za dachowce. Dlatego właśnie nie przykuwały uwagi hodowców.
Na początku XX wieku pojawiła się obawa, że w wyniku ekspansji innych ras koty te w pewnym momencie przestaną istnieć. Aby objąć je ochroną, zaczęto krzyżowanie ich wyłącznie z podobnymi osobnikami. Oficjalna nazwa – amerykański krótkowłosy – została nadana w 1966 roku. Połączenie bardzo silnego instynktu łowieckiego z przesympatycznym charakterem sprawiło, że coraz więcej osób chciało mieć podobnego pupila pod swoim dachem.
Obecnie koty amerykańskie są oddzielną rasą, która posiada swój własny wzorzec i jest niezwykle ceniona przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Japonii. Koty te coraz częściej pojawiają się także w Europie. W naszym kraju funkcjonuje kilka doskonałych hodowli, coraz większe zainteresowanie tą rasą pojawia się także na Ukrainie.
Amerykański krótkowłosy – dla kogo?
Kot amerykański krótkowłosy jest fantastycznym kompanem dla domatora. Ze względu na swoją łagodną naturę i spokój świetnie odnajdzie się jako towarzysz osób starszych. Sprawdzi się także w rodzinie z dziećmi, musi jednak mieć zapewnioną przestrzeń na wycofywanie się w momencie, kiedy będzie tego potrzebował.
Amerykański kot krótkowłosy – ciekawostki
- Kot amerykański jeszcze kilkadziesiąt lat temu uznawany był za dachowca.
- Towarzystwo tych kotów było bardzo cenione przez rolników ze względu na ich wyśmienite umiejętności łowieckie.
Amerykański krótkowłosy jest bardzo spokojnym i sympatycznym kotem, który posiada piękną aparycję i delikatny charakter. Chętnie spędza czas patrolując okolicę zza okna i polując na zabawki. Lubi ciepło domowego ogniska, jednak nie pogardzi także bezpiecznym spacerem w szelkach po okolicy.
Bibliografia:
1) http://www.wcf-online.de/WCF-EN/standard/shorthair/american.html
2) „Nie dla psa (i kota) kiełbasa”, Agnieszka Cholewiak–Góralczyk, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2020
Niesamowicie piękne są kotki tej rasy. Sama chętnie bym takiego przygarnęła, ale niestety – obecnie mój mąż narzeka na alergię, która uniemożliwia nam posiadanie kotka. Szkoda, bardzo bym chciała. Dzięki za fajny artykuł.
Ja mam takie dwa kotki ,oczywiscie bez papierow i zupelnie przez przypadek trafily do mnie .Uratowalam im zycie i jastem bardzo szczesliwa ,ze je mam .Czasami mysle ,ze to ja bardziej potrzebuje te zwiarzaczki ,jak one mnie .Mieszkam sama ,wiec one wprowadzily tyle radosci do mego zycia .Narazie broja ,ale mam nadzieje ze wyrosna z tego .Starsza ma 8 miesiecy a mlodsza 3 .Sa cudowne !! przeraza mnie tylko jedna mysl ,co z nimi stanie sie gdy mnie zabraknie .Mam jednak nadzieje ,ze znajdzie sie ktos zyczliwy ,kto je zabierze .One sa tylko w domu ,bo nie ma warunkow ,zeby przebywaly na zewnatrz ze wzgledu na bezpieczenstwo .Zalaczam pozdrowienia i bardzo wspolczuje ze wzgledu na alergie meza .Zycze szczesliwego nowego roku .