Amerykański krótkowłosy to kot, którego wzorzec kształtował się samodzielnie przez wieki. Żyjąc w pobliżu siedzib ludzkich koty te polowały na gryzonie i stopniowo zbliżały się do człowieka. To inteligentne i ciekawskie stworzenia, które bardzo dobrze odnajdują się w niemal każdych warunkach. Nie gardzą zabawą i – szczególnie w młodości – potrafią dokazywać przez kilka godzin. Zasadniczo jest to jednak stosunkowo spokojna rasa. Koty te przywiązują się do opiekuna, jednak zdecydowanie nie są typem, który nachalnie domaga się uwagi. 

Kot amerykański – wygląd

Kot amerykański krótkowłosy - wygląd

Koty amerykańskie krótkowłose charakteryzują się dosyć mocną, wręcz atletyczną budową ciała. Ich grzbiet jest prosty, a klatka piersiowa i tułów stosunkowo szerokie (szczególnie u samców). Taka sylwetka to swoisty spadek po przodkach, których zadaniem było tępienie gryzoni w osadach ludzkich.

Kot amerykański klasyfikowany jest jako rasa średnia. Wysokość w kłębie u samców wynosi od 30 do 35 centymetrów. Koty te w zależności od cech osobniczych oraz płci ważą od trzech do siedmiu kilogramów. Ich głowa jest szeroka i okrągła, a uszy średnie, stojące. 

Kot amerykański krótkowłosy ma delikatne, przylegające do ciała futerko, które jest dosyć łatwe w pielęgnacji. Według wzorca dopuszcza się niemal wszystkie warianty kolorystyczne. Wykluczona jest jedynie maść płowa, czekoladowa oraz liliowa. Najbardziej rozpowszechnione i jednocześnie najbardziej cenione przez hodowców jest tak zwane umaszczenie „srebrzyste tabby”. 

Amerykański kot krótkowłosy – charakter

Kot amerykański krótkowłosy to rasa, która wyróżnia się bardzo spokojnym usposobieniem. Koty te są bardzo czułe dla swoich opiekunów i cenią sobie kontakt z nimi. W przeciwieństwie do ras orientalnych nie mają jednak w zwyczaju głośno i nachalnie dopominać się o kontakt. 

Kot amerykański krótkowłosy - charakter

Instynkt łowcy, który w dużej mierze kształtuje każdego kota, u rasy amerykańskiej jest szczególnie rozwinięty. Właśnie dlatego bardzo wskazane są różnorodne zabawy łowieckie. Dobrze sprawdzą się nakręcane myszki, wędki, ale także maty węchowe, w których można ukrywać ulubione smaczki. Silny instynkt łowiecki powoduje także, że współistnienie kota amerykańskiego na jednym terenie z małymi zwierzętami może być problematyczne. W przypadku innych kotów, a nawet psów nie powinno być żadnego problemu z socjalizacją. 

Amerykański krótkowłosy będzie dobrym towarzyszem dla dzieci. Ze względu na swój spokojny charakter może jednak potrzebować chwili dla siebie. Właśnie dlatego zabawy powinny odbywać się w towarzystwie osób dorosłych, a kotek powinien dostać przestrzeń na wycofanie się w dowolnym momencie. Ta rasa świetnie sprawdza się w towarzystwie osób starszych. 

Amerykański krótkowłosy – zdrowie

Jako rasa naturalna koty amerykańskie krótkowłose są stosunkowo zdrowe. Zazwyczaj zapadają na choroby typowe dla swojego gatunku – zapalenie dziąseł lub przewlekła niewydolność nerek. Nie oznacza to jednak, że są one całkowicie wolne od potencjalnych wad genetycznych. Wiele zależy od planu hodowlanego i świadomego rozrodu. Koty amerykańskie mają nieco większą niż inne rasy tendencję do zapadania na kardiomiopatię rozszerzoną, czyli przerost mięśnia sercowego.

Kor amerykański krótkowłosy - zdrowie

Zasadniczo są to jednak długowieczne koty. Osobniki o dobrych genach, pochodzące ze świadomych hodowli dożywają sędziwego wieku. Średnia długość życia wynosi około piętnastu lat, jednak sporo kotów tej rasy bez większych przeszkód dożywa dwudziestych urodzin. 

Amerykański krótkowłosy – pielęgnacja

Futro kota amerykańskiego jest jedwabiste, gładkie i krótkie. Właśnie dlatego nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Tak jak wszystkie koty osobniki tej rasy także bardzo skutecznie dbają o swoją czystość. Nie trzeba ich kąpać, wystarczy od czasu do czasy wyczesywać futro w celu pozbycia się martwej sierści. Minimalizuje to ryzyko zakłaczenia. 

Kot amerykański krótkowłosy - pielęgnacja

Kot amerykański krótkowłosy ma genetyczne skłonności do tycia. Wynika to z tego, że preferuje raczej spokojny tryb życia. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby jego żywienie przebiegało w sposób prawidłowy. Mokra wysokomięsna karma podawana zgodnie z zalecaniami producenta to klucz do sukcesu. Warto pamiętać, że koty czerpią energię między innymi z tłuszczów, dlatego to nie one, a węglowodany powinny być wykluczone z jadłospisu. Podawaj więc karmy bezzbożowe. Warto także rozważyć dietę BARF. 

Kot amerykański krótkowłosy – hodowla

Amerykański krótkowłosy to rasa, która ciągle nie jest w Polsce szczególnie popularna. Koty te najchętniej hodowane są w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Mimo wszystko w naszym kraju działa kilka hodowli zrzeszonych w World Cat Federation, dlatego znalezienie kociaka nie powinno stanowić większego problemu. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie przestudiowanie grup tematycznych i forów internetowych, które zrzeszają miłośników rasy. Tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje oraz trafisz na ślad dobrych hodowli. 

Kot amerykański krótkowłosy - hodowla

Pamiętaj, że nawet najzdrowsza rasa może zostać zniszczona przez pseudohodowców, dlatego pod żadnym pozorem nie kupuj kota amerykańskiego z miejsc, co do których reputacji nie jesteś pewien. Hodowla powinna działać pod auspicjami WCF lub FIFe. Najczęściej dzieje się to poprzez przynależność do Polskiego Związku Felinologicznego – Felis Polonia. 

Kot amerykański krótkowłosy – cena

W przypadku rasy kot amerykański cena oscyluje w okolicach trzech-trzech i pół tysiąca złotych. Wciąż nie jest to rasa szczególnie popularna, dlatego musisz wziąć poprawkę na to, że w niektórych hodowlach kotki mogą kosztować więcej. Wiele zależy od zgodności ze wzorcem rasy, osiągnięć rodziców a nawet od doświadczenia hodowcy.

Tak jak w przypadku wszystkich innych kotów rasowych ogłoszenia z kociakami w podejrzanie niskiej cenie warto omijać szerokim łukiem. Są to pseudohodowle, w których zwierzęta nie mają wiele wspólnego z rasą, na której ci zależy. 

Amerykański kot – historia rasy

Na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych i Kanady przez wieki rozwijała się naturalna rasa kocich współmieszkańców ludzkich siedzib. Podobnie jak w przypadku kotów europejskich, koty amerykańskie także bardzo długo uznawane były za dachowce. Dlatego właśnie nie przykuwały uwagi hodowców. 

Na początku XX wieku pojawiła się obawa, że w wyniku ekspansji innych ras koty te w pewnym momencie przestaną istnieć. Aby objąć je ochroną, zaczęto krzyżowanie ich wyłącznie z podobnymi osobnikami. Oficjalna nazwa – amerykański krótkowłosy – została nadana w 1966 roku. Połączenie bardzo silnego instynktu łowieckiego z przesympatycznym charakterem sprawiło, że coraz więcej osób chciało mieć podobnego pupila pod swoim dachem.

Obecnie koty amerykańskie są oddzielną rasą, która posiada swój własny wzorzec i jest niezwykle ceniona przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Japonii. Koty te coraz częściej pojawiają się także w Europie. W naszym kraju funkcjonuje kilka doskonałych hodowli, coraz większe zainteresowanie tą rasą pojawia się także na Ukrainie.  

Amerykański krótkowłosy – dla kogo? 

Kot amerykański krótkowłosy jest fantastycznym kompanem dla domatora. Ze względu na swoją łagodną naturę i spokój świetnie  odnajdzie się jako towarzysz osób starszych. Sprawdzi się także w rodzinie z dziećmi, musi jednak mieć zapewnioną przestrzeń na wycofywanie się w momencie, kiedy będzie tego potrzebował. 

Amerykański kot krótkowłosy – ciekawostki 

  • Kot amerykański jeszcze kilkadziesiąt lat temu uznawany był za dachowca.
  • Towarzystwo tych kotów było bardzo cenione przez rolników ze względu na ich wyśmienite umiejętności łowieckie.

Amerykański krótkowłosy jest bardzo spokojnym i sympatycznym kotem, który posiada piękną aparycję i delikatny charakter. Chętnie spędza czas patrolując okolicę zza okna i polując na zabawki. Lubi ciepło domowego ogniska, jednak nie pogardzi także bezpiecznym spacerem w szelkach po okolicy.

Bibliografia:
1) http://www.wcf-online.de/WCF-EN/standard/shorthair/american.html
2) „Nie dla psa (i kota) kiełbasa”, Agnieszka Cholewiak–Góralczyk, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2020

Archiwum: styczeń 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.