Kot brytyjski krótkowłosy to szlachetne zwierzę, wyróżniające się pluszową sierścią, zrównoważonym i opanowanym charakterem oraz spokojnym usposobieniem. Jego piękny wygląd przyciąga wzrok, dlatego najczęściej możesz go zobaczyć na plakatach oraz w spotach reklamowych. 

Jeśli interesuje cię hodowla brytyjskich kotów krótkowłosych, koniecznie zajrzyj do poniższego tekstu. Dowiesz się z niego m.in. tego, co lubi kot brytyjski krótkowłosy, jaki charakter ma. Oprócz tego zadbaliśmy także o informacje, ile kosztują te zwierzęta, jak długo żyją i jakie rozmiary osiągają w dorosłym życiu.

Kot brytyjski krótkowłosy i jego popularność

Brytyjski kot krótkowłosy jest bardzo popularny – i to bez względu na swoje umaszczenie (może być biały, czarny lub srebrzysty). Ta rasa sławę zawdzięcza też charakterom zwierząt.

Każdy kot tej rasy jest bardzo atrakcyjny, uroczy i spokojny. Właśnie dlatego ta rasa jest tak chętnie angażowana do udziału w spotach reklamowych. Już od kilkudziesięciu lat te koty oczarowują dziesiątki tysięcy kocich fanów. 

Nie ma wątpliwości, że koty te są jedną z najpopularniejszych ras, choć jeszcze niedawno… były zagrożone wyginięciem!

Kot brytyjski krótkowłosy – charakter

W tym przypadku ciekawostką jest fakt, że charakter brytyjskich kotów krótkowłosych zależy w dużej mierze od tego, jakie mają umaszczenie. I tak np. kremowe koty brytyjskie krótkowłose są wielkimi pieszczochami, niebieskie koty brytyjskie krótkowłose są zdystansowane, dwukolorowe mają bardzo silny temperament, a czerwony kot brytyjski krótkowłosy jest bardzo przyjacielski. 

Niemniej warto zauważyć, że każdy kot z tej rasy jest przyjazny, towarzyski i spokojny. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup takiego kociego towarzysza. Co więcej, koty brytyjskie krótkowłose są też idealne dla dzieci.

Zobacz też:
Koci trądzik – jak rozpoznać chorobowe zmiany skórne u Twojego kota?

Koty brytyjskie krótkowłose – chów

Kot krótkowłosy z Wielkiej Brytanii bardzo łatwo oswaja się z nowym otoczeniem, dlatego można go trzymać zarówno w domu, jak i na podwórku, gdzie będzie mógł sobie spacerować i bawić się z okolicznymi zwierzętami oraz dziećmi. 

Te koty, choć bardzo towarzyskie, na początku trzymają dystans do nieznajomych, tzn. obserwują twoich gości z daleka i dopiero na tej podstawie podejmują decyzję o tym, czy podejść bliżej, czy się gdzieś schować. Ponadto koty te są bardzo wygodnickie, więc koniecznie musisz zachęcać je do ruchu i zabawy. W przeciwnym razie twoje brytyjskie koty krótkowłose zamienią się w leniuchy!

Kot brytyjski krótkowłosy – umaszczenie

Brytyjskie koty krótkowłose od lat 70. ubiegłego wieku znowu są uznawane za niezależną rasę. Co ciekawe, obejmuje ona ponad pięćdziesiąt wielo- oraz jednobarwnych wariantów: od umaszczenia w stylu biel, przez kremowy, czerwony, cynamonowy i czekoladowy, aż po gładką czerń. 

Ponadto możesz też spotkać koty brytyjskie krótkowłose o wzorzystym futrze, dwukolorowym umaszczeniu oraz tzw. tabby – z umaszczeniem tygrysim, łaciatym lub klasycznym. Na koniec warto zaznaczyć, że koty te mają różnobarwne oczy (tzw. odd eyes), m.in. pomarańczowe, miedziane czy niebieskie.

Pielęgnacja kota brytyjskiego krótkowłosego

Dbanie o każdego zwierzaka jest bardzo ważne. To od tego zależy prawidłowy rozwój kota. W przypadku kota brytyjskiego krótkowłosego pielęgnacja jest naprawdę prosta!

Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednią karmę oraz regularne kontrole u weterynarza. Jedyną czynnością, która może być dla ciebie uciążliwa, jest czesanie kota. Na pewno będziesz musiał polubić się z odkurzaczem – koty tej rasy zostawiają naprawdę wiele kłaczków podczas linienia!

Trudno jednak powiedzieć, aby były to bardzo duże poświęcenia, jeśli chcesz zdobyć prawdziwego przyjaciela, który będzie cię bezgranicznie kochać.

Zobacz też:
Kot syjamski – jedna z najstarszych ras, którą możesz znać z ekranu

Historia kota brytyjskiego krótkowłosego

Za sprowadzenie tej rasy do Wielkiej Brytanii odpowiadają Rzymianie. Dzięki temu zwierzaki te mogły się rozmnażać oraz zadomawiać się w mieszkaniach i domach Europejczyków. Z czasem, w wyniku krzyżowania ich z innymi rasami, zyskały uroczy, piękny wygląd, wspaniałą sierść oraz sławę

Ciekawostka na temat kota brytyjskiego krótkowłosego

Koty brytyjskie krótkowłose bardzo mocno boją się wody. Jeśli to możliwe, ogranicz kąpiele do absolutnego minimum, ograniczysz stresu zarówno sobie, jak i zwierzęciu.

Kot brytyjski krótkowłosy – cena

Cena kota brytyjskiego krótkowłosego może wahać się w przedziale od 2000 do 4000 zł, w zależności od miejsca zakupu zwierzęcia. Pamiętaj jednak, że niska cena może oznaczać, że trafiłeś na pseudohodowlę! Takie koty nie tylko nie będą posiadały rodowodu, ale też prawdopodobnie będą obciążone genetycznie. Koszt leczenia zwierzęcia może być naprawdę wysoki!

Kot brytyjski krótkowłosy to rasowy zwierzak, którego możesz kupić także w Polsce. Jego cechami charakterystycznymi są spokojne usposobienie, przyjazne nastawienie oraz towarzyski charakter. 

Właśnie dlatego kota tego kupują nie tylko dorośli – jako towarzysza – ale też rodzice dla swoich pociech. Pamiętaj jednak o tym, że koty te mogą być leniwe. Właśnie dlatego powinieneś zachęcać je do aktywności fizycznej i zabawy, aby nie stały się leniwymi (i grubymi!) kanapowcami. Dbaj również o ich dietę oraz wizyty kontrolne u weterynarza. 

W ten sposób sprawisz, że koty brytyjskie krótkowłose dożyją u ciebie nawet 12 lat w dobrym zdrowiu!