Koty to bardzo inteligentne zwierzęta, które lubią chodzić własnymi ścieżkami. Jednak większość z nich również bardzo mocno przywiązuje się do człowieka i obdarza go dużą miłością. Koty są świetnymi towarzyszami do zabawy i z pewnością mogą być najlepszymi przyjaciółmi maluchów. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie rasy kotów są najlepsze dla dzieci! Być może zdecydujesz się przygarnąć nowego pupila do swojego domu. 

Kot dla dziecka – korzyści z dorastania ze zwierzętami

Po pierwsze, musisz pamiętać o tym, że kot to nie zabawka. Decyzja o przygarnięciu kota ze schroniska lub kupieniu rasowego pupila nie może być pochopna i podejmowana pod wpływem emocji. Musisz dokładnie przemyśleć, czy masz wystarczająco dużo czasu, aby zajmować się zwierzakiem. Jeśli kupujesz kota z myślą o dziecku, musisz pamiętać, że mimo wszystko to ty będziesz odpowiedzialny za zwierzę. Każde dziecko będzie szczęśliwe i odpowie twierdząco, gdy zapytasz, czy chciałoby nowego zwierzaka w domu. Nie możesz jednak opierać swojej decyzji na tym, co mówi twój maluch. Zastanów się, czy na pewno jesteś w stanie opiekować się nowym domownikiem i zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. 

Koty dla dzieci czy dzieci dla kotów?

Jedno jest pewne – dziecko, które wychowuje się ze zwierzętami, będzie miało szansę między innymi na naukę empatii i troski o innych. Poznaje małe zwierzę, które jest bezbronne i ciężko będzie mu przeżyć bez pomocy człowieka. Wtedy budzą się w nim niesamowite uczucia i zaczyna rozumieć, że trzeba troszczyć się nie tylko o bliskich mu ludzi, ale także o wszystkie żyjące istoty. 

Kot dla dziecka może być również sposobem na naukę odpowiedzialności. Do planu dnia malucha dochodzą nowe obowiązki, które związane są z pielęgnacją czy karmieniem pupila. To wielka odpowiedzialność dla dziecka, dlatego powinna być dostosowana do jego wieku. Pamiętaj przy tym, że ty cały czas musisz nad wszystkim czuwać, bo jesteś odpowiedzialny zarówno za obie istoty. 

To jednak nie wszystko. Kot przyjazny dziecku będzie zmniejszał jego poczucie samotności i poprawi mu nastrój. Z kolei zabawa z kotem będzie świetnym odpoczynkiem od gier komputerowych czy oglądania telewizji.

Jakie cechy powinien mieć kot dla dziecka?

Czy istnieją koty przyjazne dzieciom? Nie można konkretnie powiedzieć, że jakaś rasa lepiej się sprawdzi do życia w domu z małym dzieckiem. Można jednak wyróżnić takie, które mają określone cechy charakteru przydatne w rodzinie, w której wychowuje się maluch. Zdarza się, że uroczy kot ze schroniska będzie również świetnym kompanem dla dziecka. Jednak biorąc kota ze schroniska, trzeba dowiedzieć się, jakie zwierzak miał doświadczenia w przeszłości i czy nie będzie agresywny w stosunku do dzieci.

Kot dla dzieci – najważniejsze cechy

Kot dla dziecka powinien być łagodny i cierpliwy. Musi być także odporny na hałas i otoczenie, w którym cały czas się coś dzieje. Zapewne dobrze wiesz, że dzieci są wszędzie i raczej nie lubią się nudzić, są głośne, dlatego pupil powinien być do tego przystosowany. Nie licz jednak na to, że kot będzie lubił na przykład noszenie na rękach. Nie pozwalaj dziecku na takie zachowania, które powodują u zwierzęcia dyskomfort i nie są dla niego naturalne.

Jakie jeszcze cechy są pożądane, jeśli chodzi o kota dla dziecka? Pupil przede wszystkim powinien być tolerancyjny i skory do zabawy. Mimo tego może mieć czasem dość towarzystwa malucha – wówczas musisz zapewnić mu bezpieczne miejsce poza jego zasięgiem.

Jeśli już zdecydujesz się na zakup kota lub przygarnięcie go ze schroniska, najlepiej będzie, gdy zabierzesz ze sobą dziecko i razem dokonacie wyboru. Będziesz mógł także zobaczyć, w jaki sposób kształtują się relacje między maluchem a zwierzęciem. Nowy pupil o odpowiednim charakterze stanie się najlepszym przyjacielem dla twojego dziecka. Możesz być pewien, że maluch będzie się lepiej rozwijał, a może nawet stanie się bardziej odważny i pozytywnie nastawiony do świata. 

Rasy kotów dla dzieci

Jakie są rasy kotów dla dzieci? Które koty są przyjazne dzieciom? Wiesz już, jakie cechy są pożądane, jeśli chodzi o kota dla dziecka. Oczywiście mogą je mieć zarówno zwierzęta rasowe, jak i mieszańce. Jednak wybierając pupila konkretnej rasy jesteś w stanie mieć łatwiej przewidzieć, jakimi cechami będzie się charakteryzował dany osobnik. W dalszej części artykułu poznasz 5 najlepszych ras kotów dla dziecka. 

Maine Coon

Maine Coon to przepiękny i bardzo duży kot, który jest coraz bardziej popularny i zdobywa kolejnych zwolenników. Ta rasa tworzy świetny team zarówno z dziećmi, jak i z psami. Maine Coony czują się dobrze w dużych rodzinach, pełnych hałasu i miłości. To idealny kot dla rodziny z dziećmi lub innymi zwierzętami. 

Koty tej rasy są niezwykle skłonne do zabaw i przytulania. Bardzo mocno przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny i nie odstępują właściciela na krok. Ten niezwykle inteligentny kot dla dzieci bardzo szybko adaptuje się do otoczenia i uczy. Przede wszystkim jest bardzo opanowany i wyrozumiały w stosunku do maluchów. 

Kot brytyjski

Kot brytyjski to cudowny pupil dla dziecka. Uwielbia głaskanie, a nawet noszenie na rękach. Jest bardzo spokojny i chętny do zabawy, a to właśnie najważniejsze cechy w kontakcie z maluchem. Jeśli będzie miał dosyć, po prostu odejdzie. Nie wykazuje agresywnych zachowań w stosunku do dzieci i dorosłych. To bardzo przyjazny kot dla dzieci w każdym wieku. 

Ragdoll

Ragdolle to koty, które są żądne uwagi człowieka. Uwielbiają się bawić i być w centrum uwagi. Nie lubią zostawać same i cały czas potrzebują towarzystwa, właśnie dlatego mogą być świetnymi towarzyszami dla dziecka. Z natury są bardzo przyjazne. Warto także podkreślić, że są bardzo ładne – swoim wyglądem przyciągają spojrzenia. Co więcej, ragdoll jest bardzo ufny wobec ludzi. 

Rex kornwalijski

To interesujący kot o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Ma duże i odstające uszy oraz krótką sierść. Jest idealny dla wszystkich miłośników czworonogów, w tym także dzieci. Rex kornwalijski uwielbia człowieka i chce stale czuć jego zainteresowanie. To kot, który ma w sobie niepohamowaną energię i chęć do zabawy, a przy tym zupełnie nie ma w nim agresji. 

Kot birmański

Ta rasa niezwykle szybko przywiązuje się do ludzi, również do tych najmłodszych członków rodziny. Uwielbia pieszczoty i wspólne zabawy. Koty tej rasy to bardzo wesołe i niezwykle wrażliwe czworonogi. Dodatkowo bez żadnego problemu dogadują się również z innymi zwierzętami domowymi. Wykazują się dużym spokojem i doskonale wyczuwają nastrój człowieka, reagując na jego emocje. Kot birmański będzie świetnym towarzyszem dla starszego dziecka.

Przedstawione rasy to tylko kilka propozycji zwierząt które charakteryzują się przyjaznym usposobieniem i brakiem agresji w stosunku do dzieci i dorosłych. Są bardzo wesołe, przyjazne i przede wszystkim cierpliwe. Będą świetnymi towarzyszami dla twojego dziecka i z pewnością ubarwią ich każdy dzień. Zwierzęta należące do wymienionych ras uwielbiają się przytulać, lubią, kiedy się je głaszcze, potrzebują wiele uwagi, miłości i zabawy. Właśnie dlatego to idealne koty dla dzieci. 
Pamiętaj jednak, że nie ma z zasady ras kotów dla dzieci – ich przedstawiciele różnią się między sobą. To ty jesteś odpowiedzialny za zwierzę, które zabierasz do swojego domu. Twoim obowiązkiem jest zajmowanie się pupilem i zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia. Oczywiście, warto kreować w dziecku dobre nawyki, jednak nie kosztem komfortu kota.

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)