Dzień Niedźwiedzia Polarnego – kiedy jest to święto?

Miękki, puchaty, bialutki miś… a jednocześnie groźny drapieżnik – mowa oczywiście o niedźwiedziu polarnym. Żyje w temperaturach, w których wiele innych zwierząt by nie wytrzymało. Z kolei upały i przegrzanie organizmu są dla niego śmiertelne. Dlatego raczej nikogo nie zdziwi, że Dzień Niedźwiedzia Polarnego przypada właśnie na okres zimowy – a dokładnie na 27. dzień lutego. 

Dlaczego obchodzimy święto niedźwiedzia polarnego?

Niedźwiedź polarny zwany jest też często królem Arktyki. Ten potężny miś od dawna wzbudza wśród ludzi ogromną sympatię. Może się to wydawać nieracjonalne, jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że jest to największy drapieżnik lądowy na świecie. Masa dorosłego osobnika najczęściej przekracza pół tony! Jest na samym szczycie łańcucha pokarmowego. A mimo to jest to gatunek zagrożony wymarciem. Dlaczego?

Niedźwiedź polarny jest zagrożony!

Otóż, zagrażają mu przede wszystkim zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie. Drastyczne topnienie lodowców, które zostało niedawno zauważone, może całkowicie pozbawić niedźwiedzia domu. Jeżeli pokrywa lodowa Arktyki będzie nadal się zmniejszać, te białe misie całkowicie wyginą. W Dzień Niedźwiedzia Polarnego warto szerzyć tę wiedzę.

Dzień Niedźwiedzia Polarnego a globalne ocieplenie

Los tego pięknego, białego misia jest wyłącznie w rękach ludzi. Polarny zwierz nie ma bowiem żadnych naturalnych wrogów. Główne zagrożenia dla tego gatunku to

  • odwierty naftowe;
  • polowania;
  • zmiany klimatyczne. 

Właśnie dlatego organizacja Polar Bears International ustanowiła 27 lutego jako Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Świadomość dalekosiężnych zagrożeń, jakie płyną z zanieczyszczania środowiska i zmian klimatycznych, może być dzięki temu większa.

Zobacz też:
Dzień Węża – czy warto obchodzić święto syczących gadów?

Możesz więc świętować Dzień Niedźwiedzia Polarnego, wspierając organizacje chroniące przyrodę. Warto też przyjrzeć się swojemu śladowi węglowemu. Być może to właśnie najlepszy czas na zmianę niektórych nawyków, aby nie szkodzić planecie?