Duże psy domowe najczęściej brane są pod uwagę przez osoby, które dysponują domem jednorodzinnym i ogrodem. Mają nie tylko towarzyszyć właścicielowi, ale także ochraniać teren. Faktycznie, duży pies często budzi respekt i zniechęca nieproszonych gości. Co jednak z aspektem rodzinnym? Czy duże psy dla dzieci to dobry pomysł? Wiele zależy od rasy – niektóre większe psiaki uwielbiają dzieci i są bardzo cierpliwe. Zabawa zawsze powinna jednak przebiegać pod okiem dorosłego. Poniżej znajdziesz dziesięć dużych i jednocześnie łagodnych ras psów. 

Duże psy – Labrador retriever 

duże psy - labrador retriever

Labrador jest psem powszechnie utożsamianym z rodziną i dziećmi. Faktycznie, zwierzaki te są niezwykle łagodne i uwielbiają zabawę. Jednocześnie jest to jedna z najbardziej wszechstronnych ras! Labradory pierwotnie towarzyszyły myśliwym na polowaniach. Ich zadaniem było przede wszystkim tropienie ustrzelonej zdobyczy i przynoszenie jej myśliwemu w nienaruszonym stanie. 

Właśnie dlatego labradory to aportery i zabawa w przynoszenie piłki należy do ich ulubionych. Rasa ta świetnie nadaje się na przyjaciela dla dziecka. Warto jednak pamiętać, że są to psy dosyć masywne, które nadmiarem ekspresji i czułości mogą poturbować malucha. Właśnie dlatego kontakt z mniejszymi dziećmi powinien odbywać się pod nadzorem. 

Duże psy – Nowofundland

duże psy - nowofundland

Nowofundlandy zachwycają swoimi rozmiarami! Psy tej rasy mogą ważyć nawet 70 kilogramów, a ich gęste futro nadaje im wizerunek nieco przypominający niedźwiedzia. Czy takie olbrzymy nadają się na psy rodzinny, szczególnie w domach, w których mieszkają dzieci? Jak najbardziej!

Zobacz też:
Ile trwa ciąża u psa i co powinieneś o niej wiedzieć?

Nowofundland jest psem niesamowicie łagodnym o stoickim charakterze i dużej cierpliwości. Psy tej rasy są praktycznie pozbawione agresji a dodatkowo bardzo czułe i niezwykle opiekuńcze, szczególnie w stosunku do dzieci. Ich gabaryty wymagają jednak ostrożności w kontakcie z maluchami. Niechcący mogą bowiem poturbować dziecko. Spacery również powinny odbywać się wyłącznie w asyście dorosłego. Wprawdzie nowofundland nie ma skłonności do ucieczek, jednak ostrożności nigdy dość. 

Co ciekawe, duża łagodność i ogromna towarzyskość tych psów sprawia, że świetnie dogadują się także z kotami. Mruczący futrzak, szczególnie ten, z którym dorastają, może stać się ich najlepszym przyjacielem. 

Duże psy – Berneński pies pasterski

duże psy berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski, popularnie zwany berneńczykiem to rasa, która zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Są to nie tylko zwierzęta bardzo piękne i wyjątkowo majestatyczne, ale także łagodne i opiekuńcze.

Berneńczyk świetnie łączy w sobie cechy psa stróżującego z przyjacielem rodziny. Psy tej rasy bardzo lubią dzieci i są w stosunku do nich wyjątkowo łagodne oraz opiekuńcze. Pozostawiając swojego dziecko pod opieką berneńczyka możesz mieć pewność, że nie spotka ich żadna krzywda. 

Jednocześnie ten duży łagodny pies może całkowicie niechcący przewrócić dziecko, dlatego, tak jak w przypadku wszystkich większych ras, warto zachować czujne oko w obecności bardzo małych dzieci. 

Duże psy – Golden retriever

duże psy - golden retriever

Golden retrievery jeszcze do niedawna były ulubionymi psami rodzinnymi. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych ich popularność była wręcz ogromna. Do dzisiaj synonimem reklamy płatków śniadaniowych z lat dziewięćdziesiątych jest uśmiechnięta rodzina z goldenem na smyczy. Obecnie w popkulturze rasę tę zastąpiły border collie, jednak golden retriever nadal pozostaje jednym z najbardziej oczywistych wyborów w kategorii duży pies dla dziecka. 

Podobnie jak labradory, goldeny są aporterami. Ich rolą na polowaniu było przynoszenie zdobyczy – najczęściej ptactwa. Właśnie dlatego uwielbiają bieganie za piłką i są bardzo chętnie do współpracy z człowiekiem – także tym bardzo młodym. 

Zobacz też:
Pirenejski pies górski – łagodny olbrzym o niezależnym charakterze

Golden retriever to pies, który uchodzi za stosunkowo łatwego do wyszkolenia. Nie warto jednak zaniedbywać jego socjalizacji, ponieważ pozostawiony sam sobie może popaść w lęki i frustracje. 

Duże psy – Biały owczarek szwajcarski

duże psy - biały owczarek szwajcarski

Białe owczarki szwajcarskie czasami nazywane są białymi wilczurami. W istocie ich aparycja jest niemal identyczna, jak owczarków niemieckich. Odróżnia je jednak całkowicie białe umaszczenie. Czy tylko? 

Celem wyhodowania białych owczarków szwajcarskich było stworzenie zdrowszej i jednocześnie bardziej rodzinnej wersji owczarka niemieckiego. Efekty są wprost znakomite. Ta rasa, zwana pod popularnym skrótem BOS, jest bardzo polecana dla rodzin z dziećmi. Owczarki szwajcarskie są jednocześnie aktywne i bardzo czułe. Uwielbiają zabawę i troszczą się o całą swoją rodzinę. 

Ich wyjątkowe zdolności i duża empatia często wykorzystywane są w dogoterapii. BOS-y pracują także jako psy użytkowe w różnego rodzaju służbach – od policji i straży granicznej aż po poszukiwanie zaginionych i zmarłych. 

Duże psy – Owczarek szkocki

duże psy - owczarek szkocki

Owczarek szkocki collie zyskał swego czasu ogromną popularność za sprawą książki i filmu „Lassie, wróć”. Bohaterką historii była suczka właśnie tej rasy, która została w podstępny sposób oddzielona od swojego ukochanego opiekuna – małego chłopca. Dzielny, wierny i wyjątkowo mądry psiak zrobił jednak wszystko, aby wrócić do domu. 

W prawdziwym życiu owczarki szkockie także cechuje wyjątkowa wierność swojej rodzinie. Collie będzie doskonałym towarzyszem zabaw dla dzieci. Jednocześnie jego silny instynkt pasterski nie dopuści do tego, aby na jego służbie maluchy spotkało coś złego. 

Owczarki szkockie są bardzo łagodne. Chętnie biorą w udział w różnego rodzaju zabawach i uwielbiają wspólne spacery, jednak zazwyczaj nie mają problemu z wyciszeniem się w domu. Bardzo szybko przystosuje się do różnych warunków i do trybu życia całej rodziny. 

Owczarki szkockie są także bardzo inteligentne, dlatego ich szkolenie to zazwyczaj sama przyjemność. Niestety, wśród przedstawicieli rasy zdarzają się także osobniki lękowe i pobudliwe, dlatego hodowlę wybieraj rozsądnie i bądź gotowy na ewentualną pracę ze szkoleniowcem. 

Zobacz też:
Terier szkocki – zdystansowany pies z bardzo silnym charakterem

Duże psy – Dogue de Bordeaux 

duże psy - dog de bordeaux

Dogi z Bordo to bardzo duże łagodne psy w typie molosa. Ich rozmiary nie powinny cię jednak zwieść – przedstawiciele tej rasy kochają dzieci i są w stosunku do nich bardzo opiekuńczy. Pamiętasz Śliniaka, słynnego psa z „Rodziny Zastępczej”? To właśnie dogue de Bordeaux.

Aparycja psów tej rasy budzi pewnego rodzaju zmieszanie. Z jednej strony wydają się niezwykle urocze, z drugiej – ich rozmiar i charakterystyczny pomarszczony pysk sprawiają, że nie zawsze kojarzą się z psami dla dzieci. Tymczasem dogi z bordo są bardzo łagodne i maluchy wprost uwielbiają. 

Ze względu na rozmiar i duży upór polecane są raczej osobom, które miały już psa i które wiedzą, na czym polega profesjonalne szkolenie. Mimo wszystko warto rozważyć kupno tego psa, ponieważ jego przywiązanie do rodziny i cierpliwość oraz stoicki wręcz spokój są niezrównane. Dogue de Bordeaux nie będzie uczestniczył w szalonych zabawach ruchowych, jednak odpowiedzialnie zaopiekuje się dziećmi i będzie dla nich niezrównanym przyjacielem. 

Duże psy – Labradoodle

duże psy - labradoodle

Labradoodle to bardzo ciekawa rasa. Psy te powstały bowiem z połączenia labradorów oraz pudli. Zwierzaki te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez FCI jako oddzielna rasa, jednak cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych oraz w swojej ojczyźnie – Australii. Co je wyróżnia? 

Za twórcę rasy uchodzi Wally Cornen, którego celem było stworzenia psa jednocześnie przyjaznego i mądrego oraz hipoalergicznego. Obecnie psy tej krzyżowane są już wyłącznie między sobą a w naszym kraju od ponad dekady funkcjonuje kilka hodowli. Labradoodle to pies pełen energii i nieustannie chętny do zabawy. Jest także bardzo inteligentny i niezwykle przyjazny. 

Duże psy – Goldendoodle

duże psy - goldendoodle

Skoro na naszej liście znalazł się labradoodle, nie możemy pominąć także innej hybrydy rodem z Antypodów – goldendoodle’a. Tym razem hodowcy z Australii i Nowej Zelandii postanowili połączyć pudla z golden retriwerem i, tym samym, stworzyć mieszankę najlepszych cech każdej z tych ras. Bardzo ważna, podobnie jak w przypadku labradoodla, była kwestia hipoalergiczności. 

Zobacz też:
Toksokaroza – choroba pasożytnicza. Jak ją diagnozować i leczyć?

Warto przy tym zaznaczyć, że psy obydwu ras nie są całkowicie wolne od alergenów. Gubią jednak o wiele mniej naskórka niż większość innych ras, a to właśnie on odpowiedzialny jest za większość alergii na psy. 

Goldendoodle (lub w zależności od pisowni – golden doodle) wciąż nie został oficjalnie uznany przez FCI. Wynika to z trudności, które napotkali hodowcy w kwestii ustalenia jednolitego wzorca rasy. Mimo wszystko są to zwierzaki niesamowicie przyjazne, sympatyczne i kochające. Często pełnią funkcje użytkowe i uczestniczą w dogoterapii. 

Największą popularność pieski tej rasy cieszą się w Stanach Zjednoczonych, jednak z powodzeniem można znaleźć je także w naszym kraju. Brak przynależności od FCI (a tym samym do ZKwP) utrudnia jednak znalezienie dobrej i etycznej hodowli. 

Duże psy – Czarny terier rosyjski

duże psy - black russian terrier

Rosyjskie teriery to bardzo łagodne duże psy, które dla swojej rodziny są niezwykle łagodne i sympatyczne. Rasa jest na tyle wszechstronna, że można wykorzystywać ją zarówno do towarzystwa, jak i do stróżowania, czy psich sportów. 

W przeciwieństwie do innych ras, które znalazły się w zestawieniu, terier rosyjski będzie towarzyszem raczej dla starszych dzieci i nastolatków niż dla maluchów. Głośne dźwięki i gwałtowność dzieci może bowiem powodować, że zwierzak po prostu nie będzie chciał z nimi przebywać. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ nie każdy łagodny duży pies jest odpowiednim rozwiązaniem dla palucha w każdym wieku. 

Starsze dziecko będzie mogło aktywnie towarzyszyć w wychowywaniu psa i, na przykład, asystować rodzicowi w zajęciach sportowych. Warto przy tym zaznaczyć, że czarny terier rosyjski nadaje się raczej dla doświadczonych opiekunów, którzy mieli już psa i znają podstawy pracy z nim.

Duży pies – którego wybrać?

Duże psy często wydają się groźne i kojarzą się przede wszystkim ze stróżowaniem. Tymczasem duża część z nich to doskonałe zwierzęta dla całej rodziny. Duże psy dla dzieci warto wybierać jednak mądrze, ponieważ nie każda rasa, nawet bardzo łagodna, będzie skora do interakcji z maluchami.

Zobacz też:
Polski owczarek nizinny – skarb naszej rodzimej kynologii

Przede wszystkim pamiętaj, że w obecności dużego psa zawsze należy zachować ostrożność. Zwierzę może bowiem poprzez swoje gabaryty, całkowicie niechcący poturbować małe dziecko. Istotne jest także to, aby uważność i łagodność pochodziły z obydwu stron. Warto uczulić dziecko, aby było w stosunku do psa delikatne i nienatarczywe. Pamiętaj, że maluch uczy się stosunku do zwierząt od rodziców, dlatego pies powinien być przemyślaną decyzją, której konsekwencje spadną niemal całkowicie na twoje barki. 

Spośród wymienionych dziesięciu ras można wybrać taką, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Jako pies rodzinny sprawdzi się także łagodny i duży… kundel. Dobrze jednak, aby pochodził z domu tymczasowego i był psem ukształtowanym oraz przewidywalnym.