Scooby Doo to pies-detektyw, którego przygody z zapartym tchem śledzą kolejne pokolenia fanów. Wraz z najlepszym przyjacielem Kudłatym, a także Daphne, Vilmą i Fredem, pod szyldem Tajemniczej Spółki, rozwiązują kryminalne zagadki. Cała grupa przeżywa przy tym niesamowite przygody i dzięki Scooby’emu, chociaż nie jest zbyt odważnym psem, zawsze udaje im się wyjść cało nawet z największej opresji. Jedna z kwestii, nad którą zastanawiają się fani serialu, brzmi – jakiej rasy jest Scooby Doo?

Jakiej rasy jest Scooby-Doo? Scooby to dog niemiecki

Scooby to dog niemiecki, czyli największy pies świata. W prawdziwym życiu psy tej rasy wcale nie są tchórzliwe – wręcz przeciwnie, jeżeli zajdzie taka potrzeba, bronią rodziny, jak tylko mogą. Pomimo rozmiarów są bardzo sympatyczne i przyjazne. O ile odwaga nie stanowi dominującej cechy charakteru, jaką może się pochwalić Scooby Doo, o tyle przyjazne nastawienie do świata z całą pewnością. Oprócz tego rysunkowy pies dość wiernie oddaje wygląd pierwowzoru. Ma naprawdę imponujące gabaryty, jest brązowy w czarne łatki. Wyróżnia go to, że nosi niebieską obrożę z brelokiem, na którym wyryto jego inicjały, a także okrzyk „scooby-dooby-doo”, wykonywany przez niego na końcu każdego odcinka.

Dog niemiecki – wygląd i charakter psa

Fani, którzy znajdą już odpowiedź na pytanie, jakiej rasy jest Scooby Doo, powinni bliżej poznać jej przedstawicieli. Dogi niemieckie, to prawdziwe olbrzymy o gołębim sercu. Czym jeszcze wyróżniają się wśród innych psów? Aby uczynić z nich naprawdę oddanego, a przy tym spokojnego towarzysza, nie można zaniedbać ich socjalizacji. Dog niemiecki wymaga tresury oraz odpowiedniego ułożenia.

Jak wygląda dog niemiecki?

Dorosłe psy mają w kłębie nawet 90 cm, a ich waga dochodzi do 70 kg. Są więc niewiele niższe od człowieka o przeciętnym wzroście. Chociaż w filmach Scooby jest psem o dość ciemnej brązowej sierści, to dla rasy bardziej charakterystyczne jest błękitne umaszczenie. Oprócz tego możliwe są także psy o maści żółtej, pręgowanej, czarnej oraz tzw. arlekin.

Usposobienie doga niemieckiego

Ze względu na wygląd niektórzy mogą postrzegać doga niemieckiego jako dość groźnego psa. Tymczasem rasa wyróżnia się wesołym usposobieniem, psy są skore do zabawy i pieszczot. Wobec obcych zachowują rezerwę, ale wystarczy je do siebie przekonać, by poznać ich prawdziwe oblicze. Warto zaznaczyć, że dog niemiecki bardzo przywiązuje się do pana i źle znosi samotność. Dlatego za „swoim” człowiekiem potrafi chodzić krok w krok.

Scooby-Doo – informacje i ciekawostki

Wiesz już, jakiej rasy jest Scooby Doo i że wykazuje wiele cech, które są charakterystyczne dla pierwowzoru. Jednak w tej postaci rysy psie spotykają się z ludzkimi. Scooby może między innymi stać na dwóch łapach (choć większość czasu spędza na czterech), a także używać ich jako rąk. Poza tym jedną z jego umiejętności jest prowadzenie samochodu! Co jeszcze warto wiedzieć o tym psie? Oto kilka ciekawych faktów:

  • Scooby ma wadę wymowy, ale jego towarzysze zwykle nie mają problemu, by go zrozumieć;
  • „Scooby” to zdrobnienie, prawdziwe imię psiaka brzmi Scoobert;
  • Scooby Doo ma bardzo dużą rodzinę, a jeden z jego krewniaków, siostrzeniec Scrappy Doo, dołączył nawet do grupy detektywów-amatorów;
  • w filmie „Scooby Doo i najeźdźcy z kosmosu” Scooby i Kudłaty znaleźli miłość. Zakochali się w kosmitce Crystal oraz jej towarzyszce Ambrze, która przybrała postać suczki rasy golden retriever, ideału Scooby’ego;
  • pierwszy odcinek serialu, którego bohaterem jest Scooby Doo, powstał w 1969 roku. Natomiast w Polsce zadebiutował dopiero w roku 1992.

Osoby, które poszukiwały odpowiedzi na pytanie, jakiej rasy jest Scooby Doo, mogły bliżej poznać psa, który stanowił wzór dla ich ulubionego bohatera. Co najważniejsze, mając szansę na to, by zapewnić mu odpowiednie warunki, każdy może stać się właścicielem doga niemieckiego. Trzeba jednak pamiętać o rozmiarach psa oraz o tym, że trzeba się nim odpowiednio zająć.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.