Dzień Żółwia 2024 – kiedy jest?
Światowy Dzień Żółwia obchodzony jest 23 maja. Święto zostało ustanowione przez organizację American Tortoise Rescue w 2000 roku. Ten dzień ma przede wszystkim znaczenie edukacyjne. Jego celem jest szerzenie wiedzy o ochronie żółwi i uświadomienie ludziom ich odpowiedzialności za te stworzenia.
Międzynarodowy Dzień Żółwia – obchody w Polsce
W Polsce pierwszy Dzień Żółwia uczczono dopiero w 2009 roku. W Krakowie podczas corocznych Krajowych Obchodów Światowego Dnia Żółwia odbywają się liczne warsztaty, wykłady i prelekcje poświęcone tym długowiecznym gadom. W wydarzeniu uczestniczą znani zoolodzy i inni eksperci, jak również prywatni hodowcy. Tutaj również intencją jest propagowanie wiedzy o ochronie żółwi w ich naturalnym środowisku. Dowiesz się tam również, jak prawidłowo troszczyć się o własnego hodowlanego żółwia.
Pomóż chronić żółwie!
Wiele gatunków tych zwierząt jest obecnie narażonych na wyginięcie i w Dzień Żółwia trzeba bić na alarm. Szacuje się, że bez odpowiedniej ochrony żółwie mogą całkowicie zniknąć z planety w przeciągu zaledwie 50 lat. Powodem tego są niestety ludzie, a dokładnie:
- globalne ocieplenie;
- handel żółwim mięsem;
- zanieczyszczenie wód;
- odpady i plastiki w oceanach;
- duże stężenie chemikaliów i toksyn w morzach;
- osiedlanie się ludzi w miejscach wylęgu żółwi;
- nieodpowiedzialne, intensywne rybołówstwo;
- bezmyślne kupowanie tych zwierząt do domowych hodowli;
- duże stężenie sztucznych świateł w pobliżu miejsc zamieszkania żółwi – zakłóca to ich naturalny tryb życia i składanie jaj.
Światowy Dzień Żółwia – ciekawostki
- Na świecie występuje aż około 350 gatunków żółwi. Są to zwierzęta bardzo zróżnicowane – niektóre żyją w morzu, inne na lądzie, jedne żywią się mięsem, a jeszcze inne roślinami. Niezależnie od pochodzenia, wielkości i stylu życia, wszystkie składają jaja na suchym lądzie.
- Żółwie żyją na Ziemi w praktycznie niezmienionej formie już od około 250 milionów lat!
- Płeć młodych żółwi zależy od temperatury, w jakiej rozwijają się jaja.
- Największy żółw świata żył około 70 milionów lat temu – miał aż 4,5 metra długości i szacowaną wagę około 2 ton.