Dzień Świstaka znany jest przede wszystkim jako tytuł filmu. Tymczasem jest to prawdziwe święto, podczas którego promuje się wiedzę na temat świstaków. Populacja tych zwierząt występuje również w Polsce! Sprawdź, co warto wiedzieć o świstakach.
Dzień Świstaka 2024 – kiedy jest?
Dzień Świstaka to święto pochodzenia amerykańskiego. Określa się je także jako dzień świszcza, a po angielsku to Groundhog Day. Kiedy jest obchodzone? Jego data to 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. W Polsce jest raczej mniej znane ze względu na mniejszą populację tych zwierząt. Warto więc poznać je bliżej!
Dzień Świstaka – co to znaczy?
Po co właściwie obchodzić to nietypowe święto dzikiego gryzonia? Chodzi tu o coś więcej niż o samo zwierzę. Według tradycji, jest ono pierwszym zwiastunem wiosny. W święto Dnia Świstaka wabi się go z norki – jeśli zwierzak ujrzy swój cień (gdy poranek jest słoneczny), zwiastuje to kolejne sześć tygodni zimy. Jeżeli go nie zobaczy (gdy pogoda jest mglista lub pochmurna) – wiosna zbliża się już wielkimi krokami. Te przepowiednie pogodowe są oczywiście tylko ludowym przesądem. W rzeczywistości rzadko się spełniają.
Dzień Świstaka – święto zbliżającej się wiosny a polskie tradycje 2 lutego
W Polsce 2 lutego obchodzi się święto Matki Boskiej Gromnicznej, znane też jako Ofiarowanie Pańskie lub Spotkanie Pańskie. Zwyczaje ludowe wiążą się z zapaleniem świecy. Gromnica ma chronić domostwo przed burzą. Tradycyjne polskie przysłowia o tym dniu wskazują na połowę lub nawet początek srogiej zimy.
Celtowie również obchodzili w tym czasie kalendarzowy pierwszy dzień wiosny. Z tym staroirlandzkim świętem też wiążą się zwyczaje przepowiadania pogody. Być może jednak warto w tym czasie pamiętać także o zachodnim Dniu Świstaka – by zgłębić wiedzę o innej kulturze i mało znanym zwierzęciu.
„Dzień świstaka” – film
Ta ludowa tradycja amerykańska jest tak zakorzeniona w kulturze, że stała się bardzo ważnym motywem filmu. „Dzień świstaka” to komedia romantyczna z 1993 roku, w której główną rolę gra Bill Murray. Wciela się on w postać prezentera prognozy pogody, który przyjeżdża do Punxsutawney, by zrelacjonować obchody Dnia Świstaka. Niefortunny dzień powtarza się w kółko, tworząc pętlę czasu.
Święto Dnia Świstaka w Punxsutawney
W tym małym miasteczku w stanie Pensylwania świstak wabi się Phil – tak samo jak główny bohater filmu. Tradycja Dnia Świstaka sięga tam aż 1887 roku. Od tego czasu świstak Phil zobaczył swój cień zwiastujący dalszą zimę 114 razy. Niepogoda uniemożliwiła mu to tylko 20 razy. Warto zaznaczyć, że ta przepowiednia pogodowa sprawdza się w około połowie przypadków.