Dzień Bociana 2024 – kiedy jest?
W Polsce i na całym świecie Dzień Bociana obchodzi się 31 maja. Dzień Bociana Białego został ustanowiony przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura w 2003 roku.
Dlaczego Święto Bociana warto uczcić właśnie w Polsce?
Na świecie żyje około 200 tys. par lęgowych bocianów, z czego 50 tys. zamieszkuje właśnie Polskę. Można więc powiedzieć, że jest to prawdziwie polski ptak – mniej więcej co czwarty bocian jest urodzony właśnie tutaj! Wiąże się to niewątpliwie z dumą, ale też odpowiedzialnością. Aby uczcić Dzień Bociana i chronić gatunek, należy koniecznie zadbać o ochronę natury i bioróżnorodności w kraju.
Święto Bociana Białego a ochrona ptaków w praktyce
Bocian jest niewątpliwie symbolem polskich wsi. To jeden z najbardziej znanych i lubianych gatunków ptaków w kraju. Warto więc tym szczególniej zadbać o jego ochronę. Przy okazji Dnia Bociana Białego dowiedz się, jak możesz pomóc odbudować jego populację.
Należy przede wszystkim odtworzyć i utrzymać jego naturalne środowisko:
- żyzne łąki;
- czyste brzegi stawów;
- tętniące życiem tereny zalewowe rzek.
Bocianom szkodzi więc:
- intensywny rozwój przemysłu rolniczego;
- osuszanie i zanieczyszczanie terenów podmokłych;
- zarastanie łąk spowodowane brakiem ich użytkowania.
Poważnym zagrożeniem dla życia tych ptaków są też napowietrzne linie energetyczne oraz pozostawiane na polach uprawnych sznurki do snopowiązałek.
W Dzień Bociana Białego pomóż chronić te ptaki
Jeżeli zauważysz gniazdo znajdujące się na słupie energetycznym, możesz złożyć prośbę do energetyków o zabezpieczenie słupa i przewodów. W wielu polskich miejscowościach firmy te izolują przewody lub przenoszą niebezpieczne elementy w inne miejsce.
Działa też specjalny punkt informacyjny o bocianach, który ma własną infolinię i skrzynkę mailową. Gdy skontaktujesz się z tą instytucją, specjaliści chętnie udzielą ci rad i wskazówek o ochronie tych zwierząt. Pamiętaj więc o ptakach nie tylko od święta, w Dzień Bociana, lecz przez cały rok!