Jeże są bardzo popularnymi lokatorami polskich lasów, ale także przydomowych ogrodów. Jeśli jeden z nich zamieszkał na twoim podwórku – ciesz się! Znalazłeś bowiem znakomitego pomocnika, który wspólnie z ptakami oczyści twój trawnik z uciążliwych pasożytów. Jeśli chcesz zatrzymać go na dłużej, stwórz warunki, w których będzie czuł się naprawdę wspaniale. Aby to zrobić, musisz mieć świadomość, czym karmić jeże.
Co jedzą jeże? Jeż z jabłkiem
Szkolne elementarze, choć już dawno się z nich nie korzysta, stworzyły kilka niebezpiecznych mitów, szczególnie jeśli chodzi o żywienie zwierząt. Na pewno pamiętasz kota pijącego mleko (mimo że jest to napój szkodliwy dla domowych futrzaków), psa jedzącego kości, i przede wszystkim dzikiego kolczastego ssaka – jeż z jabłkiem na grzbiecie do dzisiaj obecny jest w dziecięcych kreskówkach!
Czy jeże jedzą jabłka? W zasadzie tak, jeże są bowiem ssakami wszystkożernymi, jednak owoce nie są głównym elementem ich diety. Bardzo często te leśne ssaki zjadają leżące na ziemi gruszki, jabłka, ale również pomidory. Jeśli jednak mają wybór – zdecydowanie wybiorą ślimaki! Co więcej, niektóre owoce mogą być dla jeża trujące, dlatego też nie należy ich im podawać.
Czym żywią się jeże w lesie?
Najlepsza dieta dla jeży to ta naturalna, zatem warto poznać menu tych ssaków mieszkających w lesie. Mimo, iż są wszystkożerne, w ich jadłospisie przeważają kilka pozycji. Co zatem jedzą jeże?
- ślimaki;
- dżdżownice;
- gąsienice;
- skorki.
Oznacza to, że są świetnymi pomocnikami w walce z ogrodowymi szkodnikami! Jeśli wokół domu masz duży problem ze ślimakami (szczególnie tymi bez skorupek) stwórz jeżowi bezpieczny kąt. Dzięki temu szybko pozbędziesz się problemu, a przy okazji wesprzesz dzikie zwierzę i dasz mu schronienie.
Jak zaprosić jeża do ogrodu?
Jeże to typowo nocne zwierzęta – możesz je usłyszeć o zmierzchu, ponieważ są dosyć głośne. Żerują w dużych zaroślach, ponieważ znajduje się tam najwięcej owadów i szkodników roślin. Jesienią zaczynają szukać kryjówki na zimę, dlatego warto je w tym wspomóc.
Zimują przede wszystkim w kopczykach usypanych z gałązek i liści – robiąc jesienne porządki na ogrodzie usyp kopczyk w zacisznym miejscu, postaw też obok niego miskę z wodą, a prędzej czy później zyskasz nowego lokatora!
Jakie zagrożenia czekają na jeża w twoim ogrodzie?
Jeśli chcesz mieć jeża w swoim ogrodzie, musisz do tego podejść odpowiedzialnie. Po pierwsze uważaj podczas wiosennego przekopywania kompostu – być może zamieszkał tam mały jeż? Nie podpalaj stert liści i gałęzi, ponieważ również może w niej mieszkać ten mały, kolczasty ssak.
Uważaj na środki owadobójcze, których używasz! Największym niebezpieczeństwem dla jeży są granulki przeciw ślimakom. Choć zabijają one szkodniki, niestety – także jeże. Kiedy dziki ssak pożywi się zatrutym ślimakiem, sam również umiera w męczarniach.
Co je jeż poza owadami?
Zastanawiasz się, czy jeże jedzą myszy? Tak! Te ssaki żywią się także żabami, pisklakami, ptasimi jajami, ale również padliną. To właśnie ona jest główną przyczyną ich wypadków przy drogach. W poszukiwaniu martwych zwierząt podchodzą bardzo blisko jezdni, przez co same wpadają pod koła samochodów.
Co ciekawe, jeże jako jedne z nielicznych ssaków są odporne na jad ropuchy, dlatego również znajduje się ona w ich jadłsospisie!
Co jedzą jeże podczas suszy?
Trudne warunki pogodowe, do których zalicza się zarówno suszę, jak i ostrą zimę to bardzo trudny czas dla wielu zwierząt. Także dla jeży. Z tego powodu powinniśmy im nieco pomóc, dokarmiając je.
Najważniejsza jest miska ze świeżą wodą – zapobiega ona odwodnieniu, będzie też ostoją dla ptaków, a także pszczół czy motyli.
Domowe przysmaki, czyli co zjada jeż
Dodatkowe pożywienie powinno być wsparciem dla jeża, a nie głównym pożywieniem. Wiele osób popełnia duży błąd karmiąc jeże regularnie – bardzo osłabia to jego instynkt łowiecki, co kończy się tym, że mały ssak nie zjada ślimaków oraz owadów.
Wsparcie oznacza podanie niewielkiej porcji gotowanej wołowiny czy kurczaka, ale bez dodatku soli i innych wzmacniaczy smaku! Możesz też posiłkować się mokrą kocią karmą, ale tylko i wyłącznie z dużą zawartością mięsa!
Czym karmić jeża? Gotowa karma dla jeża
W sklepach zoologicznych dostępna jest również gotowa karma dla jeża – to uzupełnienie diety mieszkających w domach jeży pigmejskich, ale z powodzeniem możemy ją stosować także podczas dokarmiania dzikich ssaków.
Podobnie jak w przypadku innych składników jeżowego menu, również i sucha karma dla jeża (składa się głównie z owadów oraz nasion) powinna być jedynie dodatkiem, dzięki któremu dziki gość nabierze więcej siły.
Co jedzą jeże ogrodowe, a w zasadzie: czego nie powinny
Jeże nie tolerują laktozy – mleko jest całkowicie zabronione w diecie tych leśnych ssaków. Co więcej, nawet mała ilość może doprowadzić do bardzo poważnych problemów trawiennych, co ostatecznie skończy się bolesną śmiercią.
Jeże nie powinny też otrzymywać suchej kociej karmy, która składa się głównie ze zbóż. Nie podawaj im też owoców – jeśli będą potrzebować poszczególnych składników w swojej diecie, same je sobie znajdą.
Jeże to bardzo urocze i niesamowicie pożyteczne w ogrodzie zwierzęta. Choć wyglądają łagodnie, nie są agresywne, to jednak małe drapieżniki, dzięki którym równowaga w przyrodzie zostaje zachowana! Im więcej jeży w twoim otoczeniu, tym mniej owadów i innych szkodników, które są dla ciebie utrapieniem.
Jeż to sprzymierzeniec każdego ogrodnika, dlatego też dobrze jest zaprosić go w okolice swojego domu. Dokarmianie – szczególnie w okresie wielkiej suszy oraz ostrej zimy – to dobry sposób by zamieszkał z tobą na stałe. Pamiętaj jednak, że jabłka w diecie tego ssaka to jedynie dodatek, a niektóre pokarmy mogą stanowić ogromne zagrożenie dla jego życia. Dobieraj składniki starannie i nie stosuj szkodliwych preparatów.