Obecność motyli w ogrodzie zdecydowanie cieszy oko. Barwne skrzydła i delikatność ich ruchów sprawiają, że aż chce się na nie patrzeć. Wiele osób zastanawia się przy tym, jak zachęcić motyle do częstszych wizyt. Najkrótszą drogą do serca jest ta, która prowadzi przez żołądek – podobnie jest w przypadku tych najmniejszych stworzeń. Jeżeli również chcesz częściej widywać te piękne owady, powinieneś wiedzieć, co jedzą motyle! A nawet jeśli po prostu jesteś ciekaw, czym się one żywią, zapoznaj się z naszym tekstem.

Rośliny w ogrodzie – co jedzą motyle?

motyl

Kwiaty i zioła

Głównym pożywieniem motyli jest nektar z kwiatów. Aparat gębowy tych owadów to typ ssący. To sprawia, że przyswajany przez nie pokarm powinien być płynem – a jest nim właśnie nektar. Zawarte w nim cukry i składniki mineralne zapewniają energię potrzebną do przeżycia. Jest to szczególnie ważne w przypadku motyli, które muszą przezimować i dotrwać do kolejnej wiosny.

Jakimi kwiatami i ziołami zainteresują się motyle?

Wiesz już ogólnie, co jedzą motyle. A jakie rośliny warto dla nich zasadzić? Stworzenia, które budzą się po długim śnie zimowym, skorzystają przede wszystkim na nektarze takich kwiatów, jak:

  • krokusy;
  • pierwiosnki;
  • zawilce.

Oprócz kwiatów, które wyrastają wczesną wiosną warto mieć ogrodzie m.in. wykę, jeżówkę, kozłek czerwony, sadziec konopiasty i omżyn – ta ostatnia roślina zwana jest motylim krzewem. Wabi bowiem te owady swoim zapachem. Motyle możesz przyciągnąć też ziołami (lawenda, mięta, szałwia i oregano).

Co jedzą motyle? Chwasty

Nie tylko kwiaty są motylim przysmakiem. Niektóre rośliny, zwane żywicielskimi, służą jako miejsce do składania jaj, a następnie – pokarm dla gąsienic. Większość tej flory uważana jest przez ogrodników za pospolite chwasty. Dlaczego jednak warto je mieć w wyznaczonym miejscu ogrodu? W ten sposób uchronisz klasyczne kwiaty przed zjedzeniem, a motylom pozwolisz na przeżycie.

motyl

Co jedzą motyle spośród roślin uznawanych za zbędne? Oprócz wspomnianych chwastów lubią również pokrzywy.

Co jedzą motyle i człowiek również? Owoce

Czasem można zaobserwować motyle siadające na drzewach owocowych. Owady żywią się ich liśćmi, ale przepadają też za sokiem z owoców. Motyle bardzo często pozyskują potrzebne sole mineralne z fermentujących owoców, które spadły na ziemię. Chcesz wspomóc motyle w udanym powrocie ze snu zimowego? Możesz je zachęcić przejrzałymi plasterkami jabłek. W ten sposób owady szybciej nabiorą potrzebnych im sił.

Zdumiewające elementy w diecie motyli

Zastanawiasz się pewnie, co jedzą motyle, spośród tego, czego człowiek nigdy by nie tknął.

Dość często można natknąć się na motyle pijące wodę z kałuży. W błocie zawarte są bowiem składniki odżywcze pochodzące z gleby. Czasem można też zobaczyć, że motyle siadają w odchodach zwierząt i z nich także pobierają niezbędne im mikroelementy.

Motyl i padlina, czyli estetyczne kontrasty

motyl

Najbardziej szokującym przysmakiem motyli może być jednak… padlina! Nieraz całe chmary gatunków owadów z rodziny rusałkowatych żerują na rozkładającym się mięsie. Nie jest to z pewnością widok przyjemny, a dla niektórych osób może być wręcz odstręczający. Pewnie wynika to z mocnego kontrastu. Delikatne, barwne stworzonka żywią się czymś takim?! Mimo wszystko dla motyli jest to jak najbardziej normalny posiłek.Wiesz już, co jedzą motyle. Niektóre ich przysmaki masz w swoim ogrodzie, innych wolałbyś unikać. Jeśli chcesz, aby te piękne owady odwiedzały częściej twoją okolicę, przyciągaj je tym, co lubią!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)