Wszyscy wiemy, jak duży wpływ na zdrowie ma odpowiednie żywienie. Pełnoporcjowa karma, czy dieta BARF powinny zapewniać psu wszystkie potrzebne witaminy i składniki odżywcze. Niezależnie od modelu żywienia zaleca się jednak suplementację ważnych kwasów tłuszczowych oraz witaminy D3. Znajdują się one w olejach z ryb, także w tym z wątroby dorsza. Sprawdź, jak działa tran dla psa i jaki najlepiej wybrać.

Rola kwasów omega-3 w diecie psa

O kwasach omega-3 najczęściej wspomina się w kontekście diety szczeniąt lub ciężarnych suk. Tymczasem ich suplementacja jest bardzo ważna na każdym etapie życia psa! Jeżeli żywisz psa metodą RAW, na pewno wiesz, że dodawanie do posiłków olejów z ryb i zwierząt morskich jest obowiązkowe. W przypadku żywienia karmami komercyjnymi również warto zastosować suplementację.

Niezbędne wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3 to:

  • kwas eikozapentaenowy (EPA);
  • kwas dokozaheksaenowy (DHA).

EPA i DHA mają bardzo pozytywny wpływ na organizm każdego psa – zarówno młodego, jak i dorosłego. Mają one działanie przeciwzakrzepowe i przeciwnowotworowe. Wspierają także układ odpornościowy, poprawiają wygląd sierści i przyspieszają leczenie zmian skórnych.

Tran dla psa – czym jest?

Tran dla psa to w istocie olej pozyskiwany z wątroby dorsza. Tłoczy się go najczęściej z dziko żyjących ryb. Podawanie tego suplementu jest zalecane przede wszystkim w diecie BARF. Może on być także dodawany bezpośrednio do karmy. Na rynku zoologicznym spotkasz wiele przykładów tranu z dorsza dla psa lub kota.

Wiele osób wybiera ten suplement właśnie ze względu na bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Nie jest on jednak najlepszym środkiem do ich regularnej suplementacji. Dlaczego? Wszystkiemu winna jest duża ilość witamin A i D. Stałe i regularne podawanie tranu może doprowadzić do hiperwitaminozy, szczególnie witaminy D3.

Jeżeli szukasz źródła kwasów tłuszczowych EPA i DHA dla swojego psa, lepszym rozwiązaniem do długotrwałego stosowania będzie olej z łososia albo kryla.

Tran dla psa – kiedy warto go stosować?

Wiesz już, że tran dla psa wyłącznie jako suplementacja omega-3 nie ma większego sensu. Czy w związku z tym jest on całkowicie niepotrzebny? Wręcz przeciwnie! Dobrej jakości olej z wątroby dorsza warto mieć w swojej szafce na psie suplementy.

Warto podawać go sukom w ciąży i karmiącym. Dobrze sprawdzi się także jako dodatek w diecie szczeniąt. Żeby jednak dobrze skomponować dietę i uniknąć potencjalnych problemów z nadpodażą niektórych witamin, warto skonsultować się wcześniej z lekarzem weterynarii lub jeszcze lepiej – z dietetykiem psów i kotów.

Jakie tran dla psa warto wybrać?

Tran dla psa, tak samo, jak inne oleje rybne, powinien pochodzić z dobrego i sprawdzonego źródła. Dla twojego pupila najlepszy będzie produkt przeznaczony dla zwierząt. Wybieraj tran, który:

  • ma czysty skład – nie zawiera konserwantów ani sztucznych barwników;
  • nie ma intensywnego zapachu – mocny „rybi” smak i zapach może odstraszać niektóre zwierzaki. Ważne, aby tran był jak najmniej wyczuwalny w posiłku;
  • ma istotne certyfikaty. Najważniejszy jest certyfikat zrównoważonego rybołówstwa (MCS), który poświadcza, że ryby, z których wytworzono tran, pochodzą z legalnych połowów.

Tran dla psa powinien posiadać laboratoryjne oznaczenia wszystkich parametrów jakościowych i analiz. Zwróć także uwagę na to, czy spełnia wszystkie normy, które są wymagane przez Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Warto zwrócić także uwagę na kwestie ekologii. Połowy ryb nie zawsze odbywają się w takich warunkach, jakich byśmy sobie życzyli. Tran dla psa produkowany jest z wątroby dorsza, najczęściej poławianego na obszarze Oceanu Atlantyckiego. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz produkt pochodzący z legalnych połowów, upewnij się, że były one pod kontrolą Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). Dobry producent wyszczególnia takie informacje w ulotce dołączonej do opakowania.

Tran dla psa i inne oleje – suplementować, czy nie suplementować?

Suplementacja wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 powinna być obecna w diecie każdego psa. W tym celu warto wybierać oleje z ryb i zwierząt morskich. Organizm czworonoga nie ma możliwości przyswajania tych ważnych kwasów z olejów roślinnych.

Tran dla psa ma wiele zalet. To bogate źródło nienasyconych i nasyconych kwasów omega. Ze względu na wysoką obecność witaminy D, jego stałe podawanie może jednak doprowadzić do hiperwitaminozy. Na co dzień zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie na przykład olej z łososia lub kryla. Jego dawkowanie trzeba jednak ustalić indywidualnie dla każdego zwierzęcia.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.