Ryby zamieszkujące dno i najniższe partie oceanów mają niecodzienny wygląd. Na pierwszy rzut oka mogą przypominać stworzenia z filmów science fiction, jednak ryby głębinowe są jak najbardziej prawdziwe. Specyficzne warunki, w których przyszło im żyć, przyniosły zmiany ewolucyjne, które od lat fascynują naukowców. Poznaj tajemnice najciekawszych ryb z głębin.
Ryby głębinowe – zobacz, co je wyróżnia
Ryby głębinowe można spotkać nawet osiem kilometrów pod powierzchnią wody. W środowisku, w którym żyją, nie mają dostępu do światła słonecznego. Żyją więc w całkowitej ciemności, pod niezwykle wysokim ciśnieniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że ewolucja pomogła im radzić sobie zarówno podczas polowania, jak i rozmnażania. Niektóre gatunki posiadły umiejętność zwaną jako bioluminescencja. Ich ciała świecą kolorowymi barwami. Część drapieżników w ten sposób namierza swoje ofiary. Istnieją jednak gatunki ryb głębinowych, które są całkowicie niewidome. Polując na inne ryby, korzystają z innych zmysłów, które są wyjątkowo rozwinięte.
Ryby głębinowe – gatunki żyjące w otchłaniach
Poznaj znane gatunki głębinowych ryb.
Eurypharynx pelecanoides
Ten gatunek ryby głębinowej, nazywany także połykaczem, występuje we wszystkich oceanach. Wyróżnia się ogromną i bardzo rozciągliwą paszczą. Chociaż długość ciała tego zwierzęcia nie przekracza 50 cm, to w jego przypominającym dziób pelikana otworze gębowym może zmieścić się nawet 100 centymetrów sześciennych wody. Połykacz żywi się małymi rybami, planktonem i skorupiakami.
Malacosteus niger
Malacosteus żyje w głębinach oceanicznych strefy tropikalnej. Ta niewielka rybka zazwyczaj nie przekracza 20 cm długości. Wyróżnia się bioluminescencją – świeci jaskrawoczerwonym światłem. Co ciekawe ze względu na życie na dużych głębokościach znalezienie partnera do rozrodu zazwyczaj zajmuje tym rybkom trochę czasu. Jest to gatunek stosunkowo nieliczny. Żywi się planktonem i niewielkimi skorupiakami.
Melanocetus johnsonii
Te ryby głębinowe można spotkać we wszystkich oceanach na głębokości mniej więcej dwóch kilometrów pod poziomem lustra wody. To żarłoczne drapieżniki, które dorastają do 14–20 centymetrów. Nie mają jednak problemu z połknięciem ofiary, która jest od nich sporo większa. Co ciekawe jest to gatunek jajorodny, którego narybek dorasta „jedynie” kilometr pod powierzchnią wody. Dopiero dorosłe ryby przenoszą się na niższy poziom.
Chauliodus
Ten aktywny łowca z rodziny wężorowatych nie ma tak osobliwego wyglądu, jak inne opisywane tu gatunki. Jego paszcza jest jednak pełna ostrych i dużych zębów. Na płetwie grzbietowej znajdują się świecące receptory. Służą one do komunikacji z innymi przedstawicielami gatunku. Na co dzień najbardziej przydają się jednak na polowaniu. Wabią ofiarę, którą Chauliodus bardzo szybko pożera.
Macropinna microstoma
Te niezwykłe ryby głębinowe są bardzo rzadkie. Występują na ograniczonym obszarze od Północnego Pacyfiku po Morze Beringa. Macropinna wyróżnia się przezroczystą głową i ogromnymi oczami, które sprawiają, że ryba widzi dosłownie wszystko dokoła niej.Warto nadmienić, że jest to malutka rybka, która rzadko przekracza 5 cm długości.
Większość ryb głębinowych budzi w obserwatorach mieszane uczucia. Warto jednak pamiętać, że najniższe partie oceanów ciągle są dla nas zagadką. W najbliższych latach na pewno poznamy jeszcze więcej osobliwych gatunków.
Zdjęcie: Theodore W. Pietsch via Wikipedia, CC BY 3.0