Neonki to ryby z rodziny kąsaczowatych, występujące powszechnie przede wszystkim w Ameryce Południowej. Niektóre gatunki neonek objęte są również czasową ochroną, zazwyczaj w okresie tarła. Stanowią bardzo popularne ryby do akwariów, zarówno tych prowadzonych przez osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowanych, przykładowo tak zwanych czarnych wód. Sprawdź, jakie potrzeby i wymagania mają rybki neonki.
Neonki – opis gatunku
Neonki to rybki o niewielkich rozmiarach. Wszystkie je, nawet pomimo różnych kolorów, wyróżnia wspólna cecha. Jaka? Sprawdź!
Wygląd neonek
Ryby neonki mają charakterystyczny, wybarwiony pas biegnący przez całe ciało. Może być on niebieski, ale również czerwony albo srebrno-złoty. Zależy to przede wszystkim od gatunku, o którym mowa. Ciało neonek jest wydłużone, przy czym samice są zwykle nieco większe oraz bardziej zaokrąglone na brzuchu. Intensywność wybarwienia zmienia się w cyklu dobowym i zależy też od warunków w zbiorniku. Najlepiej wybarwiają się ryby umieszczone w akwarium o ciemnym podłożu lub w tzw. czarnych wodach. Neonki, zależnie od gatunku, mają od 1 do 5 cm długości.
Neonki – zachowanie
Neonek jest rybą ławicową, spokojną, nie szuka zwady z innymi zwierzętami w zbiorniku. Nie jest agresywny w stosunku do pozostałych ryb, choć w okresie tarła zdarzają się potyczki między samcami, jeśli jest ich zbyt dużo w akwarium. W związku z tym warto trzymać neonki przynajmniej w grupach po 8-10 osobników. Wówczas czują się najlepiej, nie są znerwicowane i nadmiernie płochliwe.
Neonki – rozmnażanie
Neonki można rozmnożyć sztucznie, jednak nie udaje się to zbyt często. Wynika to przede wszystkim z niewielkiego dymorfizmu płciowego, a także konieczności przygotowania osobnego, ciemnego akwarium tarliskowego. Jeśli chodzi o neonki, rozmnażanie jest najprostsze w przypadku gatunku Inessa. Neon czerwony i czarny bardzo rzadko mnożą się w warunkach sztucznych, zwłaszcza u hobbystów. Podobnie sprawa wygląda z pozostałymi gatunkami.
Warto wiedzieć, że nawet jeśli neonki złożą ikrę – należą do gatunków jajorodnych – to nie oznacza to powodzenia w rozmnażaniu ich. Bardzo często ikra ginie, zjedzona przez dorosłe osobniki. Zarówno ona, jak i narybek są szczególnie wrażliwe na niekorzystne warunki w zbiorniku. Szczególnie niszcząco działa na nie światło, dlatego przygotowanie zbiornika na tarlisko i wzrost narybku bywa trudne.
Neonki – rodzaje
Warto, abyś wiedział, że w twoim akwarium mogą pływać różne neonki. Rodzaje tych ryb związane są głównie z ich wybarwieniem. Niektóre z nich powstały naturalnie, inne są stworzone sztucznie na potrzeby akwarystów. W ten sposób wyróżnia się:
- neonki Inessa – zwane też bystrzykami neonowymi. Najbardziej wytrzymałe i najpowszechniejsze w akwariach. Są stosunkowo wytrzymałe i mają najmniejsze wymagana ze wszystkich gatunków neonów. Najłatwiej się też rozmnażają. Mają neonowy pasek przez całe ciało, od jego połowy uzupełniony jasnoczerwonym znaczeniem;
- neonki czarne – zwane bystrzykami Axelroda. Gatunek naturalnie żyjący w Amazonce. Osiąga rozmiary do ok. 4 cm i wymaga stosunkowo dużego zbiornika, min. 60 l. Neon czarny rzadko rozmnaża się w niewoli. Na czarno-szare ciało z neonowym paskiem przez całą jego długość;
- neonki czerwone – zwane neonkami Axelroda. Gatunek naturalny z dorzecza Amazonki, w okresie tarła objęty ochroną. Dorasta do 4,5 cm. Najlepiej odnajduje się w akwariach jednogatunkowych, w dużych ławicach. Przez całe jego ciało biegną dwa pasy – niebieski i czerwony, oba neonowe;
- neonki zielone – zwane bystrzykami błękitnymi. Gatunek występuje naturalnie w dorzeczach Rio Negro i Rio Orinoko. Dorasta tylko do 2,5 cm długości. Przez całe jego ciało biegnie zielony, jaskrawy pas. Rzadko rozmnażają się w warunkach akwariowych;
- neonki diamentowe – sztucznie wyhodowana odmiana neonków Inessa. Dorasta do 5 cm, jest bardzo zbliżona pod kątem wymagań do swoich krewniaków. Neonki te mają srebrzyste ciało z jaskrawym, czerwonym pasem biegnącym od połowy ciała.
Jeśli chodzi o neonki, cena gatunku Inessa nie jest wygórowana i waha się w okolicach 6 zł. Pozostałe gatunki i odmiany są odpowiednio droższe.
Akwaria z neonkami – jak je przygotować?
Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak przygotować akwarium na neonki.
Litraż i wyposażenie akwarium
W zależności od gatunku neonki polecane są akwaria o pojemności przynajmniej 40 l. Mowa oczywiście o zbiornikach jednogatunkowych. W przypadku obsady wielogatunkowej akwarium powinno być adekwatnie większe. Przy ławicy większej niż 10 osobników również poleca się zwiększenie przestrzeni do życia.
Akwaria z neonkami powinny być wyposażone w filtr, który ma przynajmniej dwa różne media filtracyjne. To zapewnia czystość oraz natlenienie wody. Co mniej więcej tydzień warto wymienić około 25% wody, dolewając świeżą, odpowiednio przygotowaną. Zależnie od gatunku tolerancja na zmiany temperatury jest różna. W przypadku niektórych neonków polecane jest stosowanie grzałki.
Oświetlenie w akwarium, w którym mieszka neonka, nie powinno być zbyt intensywne. Rozprasza je liczna roślinność, w tym pływająca przy lustrze wody. Do małej ilości światła należy dobrać odpowiednie gatunki roślin. Możesz też zdecydować się na tzw. czarne wody, imitujące naturalne warunki życia neonek.
Neonki – warunki życia
Neonki potrzebują miękkiej wody o pH kwaśnym lub lekko kwaśnym. Im wyższa temperatura, tym lepsza odporność ryb na niektóre choroby i zwiększone prawdopodobieństwo rozmnożenia. Niektóre gatunki, np. neon czarny, potrzebują wyższej temperatury niż np. neonki Inessa.
Żywienie neonki
Neonki to ryby wszystkożerne. Możesz dokarmiać je gotowymi pokarmami w formie granulatów lub płatków. Dobrze sprawdzi się też mieszanie pokarmu roślinnego, np. spiruliny, z suszonym i mrożonym pokarmem naturalnym. Ciekawy dodatek stanowią owoce. Raz w tygodniu można przegłodzić neonki dla ich zdrowia.
Neonki – z jakimi rybami się dogadają?
Jako ryby akwariowe neonki dobrze żyją z innymi gatunkami. Szczególnie korzystnie dogadują się z rybami o podobnych rozmiarach, mało agresywnymi. Dużym rybom mogą służyć za pokarm.
Wiesz już, jak wyglądają neonki, z jakimi rybami dobrze się dogadają i jakie są ich potrzeby. Dzięki temu możesz stwierdzić, czy chcesz mieć neonki w swoim zbiorniku. Pamiętaj, aby kupić od razu kilka osobników, bo tak będą czuły się one najlepiej.