Z artykułu dowiesz się, jakie morskie stworzenia są najczęściej wybieranymi do domowej hodowli. Pomożemy ci również wybrać najładniejsze ryby akwariowe słodkowodne do twojej kolekcji. Poznasz także wymagania i charakterystykę wymienionych zwierząt.
Gupik pawie oczko – numer 1 dla początkujących akwarystów
Gatunek pochodzi z egzotycznych wód w okolicach Karaibów. Uchodzi za rybę nieskomplikowaną w hodowli i pielęgnacji. W naturze żyje w dużych ławicach, dlatego trzymany w akwarium także powinien być w grupie. Pawie oczko to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych i najładniejszych ryb akwariowych słodkowodnych. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko łatwości utrzymania, ale i pięknemu ubarwieniu.
Dorasta do pięciu centymetrów długości i całe jego ciało mieni się wieloma kolorami. Gupik świetnie dogaduje się z innymi gatunkami ryb. Zadowala go zarówno suchy, jak i mokry pokarm. Zbiornik przygotowany na przyjęcie rybek tego gatunku powinien mieć pojemność minimum 54 litrów. Optymalna temperatura wody dla tych zwierząt to od 24 do 27 stopni, a wartość pH od 6 do 7,5.
Bojownik wspaniały (syjamski)
Bojownik syjamski to bez wątpienia nie tylko jedna z najładniejszych ryb akwariowych słodkowodnych, ale też jedna z barwniejszych ryb pośród samych błędnikowców. Pochodzi z Azji, a dokładniej wód Kambodży oraz Tajlandii. Okazy występujące w naturalnym środowisku charakteryzują się czerwono-brązową barwą, jednak egzemplarze hodowlane na skutek ingerencji genowej mogą występować w nieskończonej wariacji kolorów.
Nazwa gatunku wynika z usposobienia tych niewielkich rybek. Bojowniki są bardzo agresywne, w szczególności samce mogą walczyć między sobą na śmierć i życie, ale zdarza się też agresja samic wobec samców. Z tego też powodu w akwarium powinien być trzymany jeden osobnik płci męskiej. Trzymanie pary polecane jest dla bardziej doświadczonych hodowców. Bojowniki wyróżniają się wśród najładniejszych ryb słodkowodnych, ponieważ posiadają nie tylko skrzela, ale też drugi organ umożliwiający oddychanie powietrzem.
Brzanka sumatrzańska – żółta piękność
Brzanki sumatrzańskie to niewielkie rybki o pięknym żółtym ubarwieniu tułowia z czarnymi poprzecznymi paskami. Osiągają długość około 6 cm, a w akwarium pojemności 60 litrów komfortowo zmieści się do 10 sztuk tego gatunku. Warto, abyś wiedział, że trzymanie brzanek w mniejszych ilościach wywołuje u nich agresję, która zanika w większych grupach. Wymieniając najładniejsze ryby akwariowe słodkowodne, nie sposób pominąć osobniki tego gatunku.
Rybki te pochodzą z Azji, najczęściej spotykane na wolności są w rzekach na Borneo i Sumatrze. Brzanki są bardzo ruchliwe i potrzebują sporej przestrzeni. Zbiornik o długości 80 centymetrów to niezbędne minimum, aby zapewnić ławicy komfortowe warunki bytowania. Najpiękniej się prezentują w gęsto zarośniętych zbiornikach z ciemnym podłożem i wieloma dekoracjami. Gatunek ten bardzo łatwo się rozmnaża w warunkach hodowlanych. Nie wymaga to żadnych specjalnych zabiegów poza zadbanym akwarium.
Skalar – piękny rodzynek w akwarium
W rankingu najładniejszych ryb akwariowych słodkowodnych nie mogło zabraknąć i tego gatunku. Skalar to ryba wyjątkowa, której kształt ciała i płetwy przypominają żagiel. Stąd też znane są również pod nazwą żaglowce. Imponuje nie tylko wyglądem, ale również swoimi rozmiarami, ponieważ dorasta do 15 cm długości i 25 cm wysokości. Gatunek ten nie ma dużych wymagań względem wody oraz pokarmu, co sprawia, że uchodzi za łatwy w pielęgnacji.
Skalary występują w wielu ozdobnych odmianach hodowlanych, różniących się zarówno kształtem, jak i barwą. Naturalnie występują w obszarze Amazonki i są rybami stadnymi. Minimalny zbiornik wodny dla zapewnienia przyzwoitego komfortu rybom powinien mieścić ponad 250 litrów wody. Podczas karmienia należy wziąć pod uwagę, iż rybki te nie są wybredne względem pokarmu i bardzo łatwo je przekarmić. Dla zachowania jak najlepszej kondycji zwierząt zaleca się pokarm suchy dobrej jakości, urozmaicony do trzech razy w tygodniu żywymi przekąskami.
Mieczyk Hallera
Mieczyki to kolejne na liście piękne i popularne rybki akwariowe słodkowodne. Nie są terytorialne, dlatego można hodować je wraz z innymi gatunkami i najlepiej czują się w stadzie. Dorastają do ponad 10 cm długości, a rekordziści osiągają aż 15 cm. Nie są wymagające, co sprawia, że poradzi sobie z ich pielęgnacją nawet początkujący akwarysta. Mnożą się równie łatwo jak gupiki, jeśli jednak chcesz zachować potomstwo, to powinieneś odpowiednio zadbać o narybek.
Dorosłe osobniki nie są wybredne względem pokarmu, ale młodym należy zapewnić odpowiednią karmę, aby szybko i zdrowo rosły.
Kształt tylnej płetwy ogonowej mieczyka przypomina ostrze broni białej, stąd też jego nazwa. Kolor łusek to najczęściej przeplatająca się ze sobą żółć i pomarańcz. Zwierzęta najlepiej prezentują się w stadzie. Minimalna ilość wody w zbiorniku do ich hodowli to około 100 litrów, a długość akwarium powinna wynosić ponad 80 cm.
Kirysek pstry – towarzyski wąsacz
Kiryski doskonale dogadują się z innymi rybami w akwarium i świetnie czują się w grupie, dlatego hodowlę warto zacząć od kilku sztuk. Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny i ciężko je pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem. Na ich ciele dają się zauważyć nachodzące na siebie płytki kostne chroniące je przed atakami drapieżników. Wyposażone są również w grube wąsy służące do badania gruntu i rozpoznawania zapachów.
Kiryski uwielbiają kryjówki na dnie akwarium, ponieważ żywią się tym, co tam znajdą. Zaleca się stosowanie opadającej karmy suchej, żywej lub mrożonej. Zwierzęta te nie są zbyt wymagające w pielęgnacji, dlatego poleca się je nawet początkującym hobbystom. Minimalna pojemność zbiornika wodnego to 55 litrów. Ich naturalnym środowiskiem są wody Ameryki Południowej, szczególnie w rejonie Peru i Brazylii.
Danio pręgowany
Danio pręgowany to jedna z najładniejszych ryb akwariowych słodkowodnych, która znalazła swoje miejsce w wielu domowych zbiornikach wodnych. Jest bardzo ruchliwa i uwielbia pływać, dlatego minimalna ilość wody dla zapewnienia temu zwierzęciu odpowiednich warunków bytowania to 100 litrów.
Danio jest łatwy w pielęgnacji, jednak musisz pamiętać, że wodne stworzenia tego gatunku są bardzo skoczne, dlatego akwarium powinno być odpowiednio zabezpieczone. Chcąc zapewnić optymalne środowisko dla tych rybek, powinieneś im zainstalować delikatne oświetlenie i wiele kryjówek.
Uwielbiają towarzystwo innych zwierząt słodkowodnych. Charakteryzują się pięknym, mieniącym się ubarwieniem poprzecinanym ciemnoniebieskimi pręgami przebiegającymi poziomo wzdłuż całego ciała. Mimo że są bardzo towarzyskie, to powinieneś mądrze dobrać im współlokatorów, niestety nie z każdym gatunkiem uda się je z powodzeniem zsocjalizować.
Bystrzyk neonowy – urozmaici każde akwarium
Bystrzyk będzie prawdziwą atrakcją każdego domowego zbiornika wodnego i pretenduje do jednej z najładniejszych ryb akwariowych słodkowodnych. Wszystko za sprawą swojego ubarwienia. Na jego ciele przeplatają się czerwone i niebieskie neonowe pasy, a tylna płetwa tego zwierzęcia jest naprawdę imponująca mimo niewielkich rozmiarów samego bystrzyka. Uwielbia towarzystwo, dlatego najlepiej trzymać go wraz z innymi osobnikami tego gatunku w minimalnej ilości 10 przedstawicieli. Jest bardzo towarzyski, ale najlepiej dopasowuje się do innych małych organizmów słodkowodnych z rejonu Amazonki.
Bystrzyki są łatwe w utrzymaniu i bardzo wytrzymałe, dzięki czemu z pewnością poradzisz sobie z ich hodowlą, nawet jeśli jesteś początkującym akwarystą. Fosforyzujące kolory rybek najlepiej prezentują się w słabo oświetlonych akwariach. Uważać należy na chorobę neonową, która często pojawia się wśród osobników tego gatunku.
Kardynałek chiński
Kardynałek chiński to niewielka ryba dorastająca do 4 cm długości. Nie jest bardzo popularna, ale nie mogło jej zabraknąć w rankingu najładniejszych ryb akwariowych słodkowodnych. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu tego gatunku jest podłużny, złoty pas rozpościerający się wzdłuż tułowia. Samce są zazwyczaj jaskrawiej ubarwione i delikatnie smuklejsze. Łatwo je pomylić z kardynałkami wietnamskimi, które są jednak zdecydowanie większe. Dobrze czują się w grupie, dlatego warto zakupić od razu minimum 10 sztuk tego gatunku. Są bardzo ruchliwe, uwielbiają pływać i pięknie wyglądają w ławicy.
Wymagają perfekcyjnie czystej wody, dlatego upewnij się, że filtr w twoim akwarium działa bez zarzutu. Tolerują pokarm świeży, granulki, larwy oraz mrożony. Zaleca się trzymanie tych małych rybek razem z przedstawicielami gatunku danio czy brzankami, ale dobrze dogadują się również z kiryskowatymi. Szybko się rozmnażają, ale musisz uważać, ponieważ niektóre osobniki mają tendencję do kanibalizmu.
Zbrojnik pospolity (glonojad)
Wiele osób nie wyobraża sobie hodowli bez tych popularnych ryb słodkowodnych. Glonojady mają lekko spłaszczone ciało i szerokie płetwy, dzięki czemu z łatwością poruszają się tuż przy dnie. Ich otwór gębowy zakończony jest przyssawką, która umożliwia im przyczepianie się do ścian akwarium lub podwodnych dekoracji i zeskrobywanie glonów. Nie są trudne w utrzymaniu i świetnie odnajdują się w towarzystwie wielu innych gatunków słodkowodnych, ale zbrojniki najlepiej czują się w parach lub w zestawieniu jeden samiec i kilka samic.
Choć żywią się głównie glonami, to chętnie przyjmują także pokarm opadający na dno. Pomagają utrzymać dobrą jakość wody dzięki zjadaniu zbędnych porostów. Zbrojniki to idealne ryby akwariowe dla początkujących, jednak musisz pamiętać, że minimalna ilość wody, jaką należy im zapewnić, to około 75 litrów oraz odpowiedniej wielkości akwarium.
Choć z nazwy pospolity, to jednak często bywa efektowny w wyglądzie, ze swoimi cętkami na ciemnym ciele i wachlarzowymi płetwami. Zdecydowanie zasługuje na pozycję w rankingu najładniejszych ryb akwariowych słodkowodnych!
Domowe akwarium słodkowodne – od czego zacząć?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z akwarystyką, przemyśl najpierw, które gatunki cię szczególnie zainteresowały. Kolejnym zadaniem będzie wybór odpowiednio dużego akwarium. Dla małych rybek słodkowodnych wystarczą zbiorniki nawet o pojemności 50 litrów, jednak wybierając większe ryby musisz wziąć pod uwagę ich komfort i zdecydować się na większy zbiornik.
Powinieneś także zadbać o odpowiednie oświetlenie i jakość wody. Zapoznaj się z wymaganiami konkretnych gatunków i zaopatrz wcześniej w odpowiedni pokarm. Możesz sam założyć sobie hodowlę małych skorupiaków, aby twoi podopieczni mieli stały dostęp do świeżego i zdrowego pokarmu. Przede wszystkim nie bój się szukać informacji i pytać na forach bardziej doświadczonych osób.
Korzystając z naszego rankingu, sam zdecyduj, które gatunki zasługują na miano najładniejszych ryb akwariowych słodkowodnych i wybierz swoich faworytów! Pamiętaj, by nie kierować się jedynie urodą – do obsady zbiornika należy wybrać zwierzęta o podobnych wymaganiach, dzięki czemu będziesz mógł hodować je w jednym akwarium, o ile oczywiście ich charakterystyka na to pozwala.