Molinezje należą do ryb często widywanych w domowych akwariach. Uważa się je za zwierzęta odporne, a także łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Wielu zachwycają one również nietypowymi kolorami. Czy wiesz, w jakich barwach możesz szukać molinezji? Jakie są ich gatunki? Jak je karmić i z jakimi innymi rybami mogą przebywać? Przekonaj się, co jeszcze warto wiedzieć w kwestii hodowli i opieki nad tymi sympatycznymi stworzeniami. Czytaj nasz artykuł!
Molinezje – charakterystyka ryb
Molinezje należą do słodkowodnych ryb akwariowych, z rzędu karpieńcokształtnych i z rodziny piękniczkowatych. Są to zwierzęta jajożyworodne, co znaczy, że po zapłodnieniu wewnętrznym zarodki rybek znajdują się w organizmie samicy, ale jednocześnie zachowują autonomię rozwojową i pozostają w osłonie jajowej.
Molinezje – samiec a samica
Dymorfizm płciowy molinezji jest wyraźny, dlatego nawet laik będzie umiał odróżnić samca od samicy. Te ostatnie są:
- większe;
- grubsze;
- nieco słabiej ubarwione.
Z kolei u samców występuje wyraźnie widoczny zewnętrzny narząd do kopulacji, nazywany gonopodium. Dokładne rozmiary ryb zależą od gatunku molinezji.
Molinezje i ich barwy
Do najpopularniejszych kolorystycznie zalicza się molinezje czarne, ale można też natknąć się np. na molinezję złotą, która niekiedy przebarwia się i staje molinezją pomarańczową, a także na molinezję żółtą. Szczególną uwagę zwraca molinezja dalmatyńczyk, czyli ryba o biało-czarnym ubarwieniu.
Chociaż poszczególne znane ludzkości gatunki molinezji zamieszkują w naturze różne obszary, większość z nich występuje w rejonie Ameryki Północnej oraz Środkowej.
Ryby molinezje – gatunki
Molinezje występują w licznych gatunkach, które różnią się zarówno wyglądem, jak i popularnością wśród hodowców. Większość z nich ma także swoje odmiany, dzięki czemu w efekcie możesz podziwiać całą gamę różnorodnych rybek.
Molinezja ostrousta (Poecilia sphenops)
Ta ryba, zwana także molinezją ostropyską, to najpopularniejszy gatunek. W naturze występuje głównie na terenie Ameryki Środkowej. Molinezje ostrouste sprowadzono do Europy w XIX-XX wieku. Nie zyskały jednak popularności aż do lat 30. XX wieku. Wówczas zostały ponownie sprowadzone, tym razem z USA, gdzie były już dość lubiane. Oto ich rozmiary:
- w naturze samice osiągają długość do 10 cm, samce natomiast – do 8 cm;
- w warunkach hodowlanych ryby są nieco mniejsze – mają od 6 do 8 cm.
W przypadku tego gatunku molinezji znane są jej bardzo liczne odmiany kolorystyczne, chociaż najczęściej widuje się ryby o czarnej barwie.
Molinezja „Black Molly”
Jest to popularna i lubiana odmiana, będąca krzyżówką molinezji ostroustej oraz szerokopłetwej. Nazywana jest także molinezją księżycową. Samice osiągają długość ok. 18 cm, natomiast samce – do 15 cm.
Molinezja szerokopłetwa (Poecilia latipinna)
W naturze molinezje szerokopłetwe występują we wschodnich stanach USA, w Meksyku oraz na półwyspie Jukatan. Samce mają do ok. 10 cm, samice natomiast mierzą od 12 do 14 cm. W hodowli molinezja szerokopłetwa pojawia się w różnych odmianach i może przyjmować wiele kolorów.
Molinezja żaglopłetwa (Poecilia velifera)
To nieco rzadziej spotykany gatunek molinezji. W naturze te ryby funkcjonują w Meksyku. Mierzą one ok. 10-15 cm. Między płciami wyraźnie daje się zauważyć różnice, a największą są kolory. Ponadto samiec ma silnie zaznaczoną płetwę grzbietową w kształcie żagla.
Molinezja meksykańska (Poecilia formosa)
Jak sama nazwa wskazuje, molinezje meksykańskie występujące w naturze, zasiedlają zbiorniki wodne Meksyku. Jest to bardzo ciekawy gatunek molinezji, ponieważ w populacji występują tylko samice. W naturze ryba żyje w pobliżu innych gatunków molinezji, aby móc się z nimi rozmnażać. Nie zachodzi jednak wymieszanie genów. To znaczy, że samce nie mają żadnego wpływu na cechy swoich dzieci – rodzące się samice molinezji meksykańskiej mają wyłącznie geny matek.
Molinezje – rozmnażanie
Molinezje w warunkach domowych rozmnażają się bardzo szybko. Molinezja w ciąży ma wyraźnie zaznaczony brzuch, który tuż przed porodem staje się jeszcze bardziej nabrzmiały. Ciąża trwa od miesiąca do 6 tygodni. U molinezji czasami występuje kanibalizm, dlatego warto kontrolować jej rozmnażanie się i poród. Matkę można na ten czas przenieść do innego zbiornika, a po narodzeniu się narybku, wynieść ją z powrotem do zbiorowego akwarium. Narybek należy karmić rozdrobnionym pokarmem.
Molinezje – wymagania gatunkowe
Jeśli chodzi o molinezje, wymagania dotyczące warunków nie są skomplikowane. Akwarium powinno być przestronne i dobrze oświetlone. Dobrze będzie, gdyby znajdowało się w nim sporo roślinności, jednocześnie jednak należy pozostawić molinezjom miejsce, aby mogły pływać bez większych ograniczeń. Powinieneś także pamiętać o dobrej filtracji oraz regularnym (ok. raz na tydzień) podmienianiu części wody oraz sezonowym czyszczeniu dna. Woda powinna mieć średnią twardość i zasadowy odczyn.
Molinezja – temperatura wody
Molinezje są ciepłolubne i dość wrażliwe na wahania temperatury wody. Najlepiej, aby w akwarium panowała temperatura od 24 do 28 stopni Celsjusza. Dzięki temu rybki będą czuły się komfortowo.
Molinezja – karmienie
Molinezje należą do ryb żarłocznych. Powinieneś bardzo uważać, aby zanadto ich nie przekarmiać – posiłki podaje się:
- raz dziennie (najlepiej wieczorem);
- przy wyłączonym filtrze wody.
Żywność powinna zawierać zarówno suchą karmę, jak i żywy pokarm. Pamiętaj także o posiłkach składających się z roślin, w szczególności glonów i sparzonych warzyw.
Molinezja – z jakimi rybami?
Molinezje należą do ryb dość towarzyskich. Mogą być częścią akwarium wielogatunkowego, jak również przebywać w towarzystwie wyłącznie innych przedstawicieli swojego gatunku. Możesz dopilnować, aby w dużej grupie molinezji samiec był jeden, a kilka samic. Dlaczego? Ze względu na możliwą agresję ze strony tych pierwszych w stosunku do przedstawicieli tej samej płci.
Molinezje to rybki, które możesz znaleźć w różnych odmianach gatunkowych. Co istotne, odnajdą się także wśród przedstawicieli innych gatunków, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dołączył te ładne ryby do tych, które już masz w swoim akwarium!