Molinezje należą do ryb często widywanych w domowych akwariach. Uważa się je za zwierzęta odporne, a także łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Wielu zachwycają one również nietypowymi kolorami. Czy wiesz, w jakich barwach możesz szukać molinezji? Jakie są ich gatunki? Jak je karmić i z jakimi innymi rybami mogą przebywać? Przekonaj się, co jeszcze warto wiedzieć w kwestii hodowli i opieki nad tymi sympatycznymi stworzeniami. Czytaj nasz artykuł!

Molinezje – charakterystyka ryb

Molinezje należą do słodkowodnych ryb akwariowych, z rzędu karpieńcokształtnych i z rodziny piękniczkowatych. Są to zwierzęta jajożyworodne, co znaczy, że po zapłodnieniu wewnętrznym zarodki rybek znajdują się w organizmie samicy, ale jednocześnie zachowują autonomię rozwojową i pozostają w osłonie jajowej. 

Molinezje – samiec a samica

Dymorfizm płciowy molinezji jest wyraźny, dlatego nawet laik będzie umiał odróżnić samca od samicy. Te ostatnie są:

  • większe;
  • grubsze;
  • nieco słabiej ubarwione. 

Z kolei u samców występuje wyraźnie widoczny zewnętrzny narząd do kopulacji, nazywany gonopodium. Dokładne rozmiary ryb zależą od gatunku molinezji.

Molinezje i ich barwy

Do najpopularniejszych kolorystycznie zalicza się molinezje czarne, ale można też natknąć się np. na molinezję złotą, która niekiedy przebarwia się i staje molinezją pomarańczową, a także na molinezję żółtą. Szczególną uwagę zwraca molinezja dalmatyńczyk, czyli ryba o biało-czarnym ubarwieniu.

Chociaż poszczególne znane ludzkości gatunki molinezji zamieszkują w naturze różne obszary, większość z nich występuje w rejonie Ameryki Północnej oraz Środkowej.

Ryby molinezje – gatunki

Molinezje występują w licznych gatunkach, które różnią się zarówno wyglądem, jak i popularnością wśród hodowców. Większość z nich ma także swoje odmiany, dzięki czemu w efekcie możesz podziwiać całą gamę różnorodnych rybek.

Molinezja ostrousta (Poecilia sphenops)

Ta ryba, zwana także molinezją ostropyską, to najpopularniejszy gatunek. W naturze występuje głównie na terenie Ameryki Środkowej. Molinezje ostrouste sprowadzono do Europy w XIX-XX wieku. Nie zyskały jednak popularności aż do lat 30. XX wieku. Wówczas zostały ponownie sprowadzone, tym razem z USA, gdzie były już dość lubiane. Oto ich rozmiary:

  • w naturze samice osiągają długość do 10 cm, samce natomiast – do 8 cm;
  •  w warunkach hodowlanych ryby są nieco mniejsze – mają od 6 do 8 cm. 

W przypadku tego gatunku molinezji znane są jej bardzo liczne odmiany kolorystyczne, chociaż najczęściej widuje się ryby o czarnej barwie.

Molinezja „Black Molly”

Jest to popularna i lubiana odmiana, będąca krzyżówką molinezji ostroustej oraz szerokopłetwej. Nazywana jest także molinezją księżycową. Samice osiągają długość ok. 18 cm, natomiast samce – do 15 cm.

Molinezja szerokopłetwa (Poecilia latipinna)

W naturze molinezje szerokopłetwe występują we wschodnich stanach USA, w Meksyku oraz na półwyspie Jukatan. Samce mają do ok. 10 cm, samice natomiast mierzą od 12 do 14 cm. W hodowli molinezja szerokopłetwa pojawia się w różnych odmianach i może przyjmować wiele kolorów.

Molinezja żaglopłetwa (Poecilia velifera)

To nieco rzadziej spotykany gatunek molinezji. W naturze te ryby funkcjonują w Meksyku. Mierzą one ok. 10-15 cm. Między płciami wyraźnie daje się zauważyć różnice, a największą są kolory. Ponadto samiec ma silnie zaznaczoną płetwę grzbietową w kształcie żagla. 

Molinezja meksykańska (Poecilia formosa)

Jak sama nazwa wskazuje, molinezje meksykańskie występujące w naturze, zasiedlają zbiorniki wodne Meksyku. Jest to bardzo ciekawy gatunek molinezji, ponieważ w populacji występują tylko samice. W naturze ryba żyje w pobliżu innych gatunków molinezji, aby móc się z nimi rozmnażać. Nie zachodzi jednak wymieszanie genów. To znaczy, że samce nie mają żadnego wpływu na cechy swoich dzieci – rodzące się samice molinezji meksykańskiej mają wyłącznie geny matek.

Molinezje – rozmnażanie

Molinezje w warunkach domowych rozmnażają się bardzo szybko. Molinezja w ciąży ma wyraźnie zaznaczony brzuch, który tuż przed porodem staje się jeszcze bardziej nabrzmiały. Ciąża trwa od miesiąca do 6 tygodni. U molinezji czasami występuje kanibalizm, dlatego warto kontrolować jej rozmnażanie się i poród. Matkę można na ten czas przenieść do innego zbiornika, a po narodzeniu się narybku, wynieść ją z powrotem do zbiorowego akwarium. Narybek należy karmić rozdrobnionym pokarmem.

Molinezje – wymagania gatunkowe

Jeśli chodzi o molinezje, wymagania dotyczące warunków nie są skomplikowane. Akwarium powinno być przestronne i dobrze oświetlone. Dobrze będzie, gdyby znajdowało się w nim sporo roślinności, jednocześnie jednak należy pozostawić molinezjom miejsce, aby mogły pływać bez większych ograniczeń. Powinieneś także pamiętać o dobrej filtracji oraz regularnym (ok. raz na tydzień) podmienianiu części wody oraz sezonowym czyszczeniu dna. Woda powinna mieć średnią twardość i zasadowy odczyn.

Molinezja – temperatura wody

Molinezje są ciepłolubne i dość wrażliwe na wahania temperatury wody. Najlepiej, aby w akwarium panowała temperatura od 24 do 28 stopni Celsjusza. Dzięki temu rybki będą czuły się komfortowo.

Molinezja – karmienie

Molinezje należą do ryb żarłocznych. Powinieneś bardzo uważać, aby zanadto ich nie przekarmiać – posiłki podaje się:

  • raz dziennie (najlepiej wieczorem);
  • przy wyłączonym filtrze wody.

Żywność powinna zawierać zarówno suchą karmę, jak i żywy pokarm. Pamiętaj także o posiłkach składających się z roślin, w szczególności glonów i sparzonych warzyw.

Molinezja – z jakimi rybami?

Molinezje należą do ryb dość towarzyskich. Mogą być częścią akwarium wielogatunkowego, jak również przebywać w towarzystwie wyłącznie innych przedstawicieli swojego gatunku. Możesz dopilnować, aby w dużej grupie molinezji samiec był jeden, a kilka samic. Dlaczego? Ze względu na możliwą agresję ze strony tych pierwszych w stosunku do przedstawicieli tej samej płci.

Molinezje to rybki, które możesz znaleźć w różnych odmianach gatunkowych. Co istotne, odnajdą się także wśród przedstawicieli innych gatunków, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dołączył te ładne ryby do tych, które już masz w swoim akwarium!

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)