Jak głaskać kota?

Zadaj pytanieKategoria: KotJak głaskać kota?
Ania zapytał 11 miesięcy temu

Jak głaskać kota? Od niedawna mam adoptowanego mruczka, który czasami pozwala na pieszczoty, a innym razem potrafi nawet na mnie nasyczeć. Nie wiem, co robię źle.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Wszyscy znamy przysłowie o tym, aby nie głaskać kota pod włos. Warto się go trzymać, chociaż prawda jest taka, że każdy kot ustala swoje granice indywidualnie – dla niektórych czochranie pod włos będzie właśnie najlepszą pieszczotą. 
Najpierw trochę teorii na temat tego jak głaskać kota. Koty, w przeciwieństwie do psów, na ogół bardzo lubią głaskanie w okolicach głowy, pyszczka, uszu i wibrysów. Natomiast dotykanie kota – szczególnie nieznajomego, lub tego, którego znamy jeszcze bardzo słabo, zostanie uznane za niegrzeczne. Od charakteru kota zależy, czy przemilczy tę zniewagę, czy potraktuje Cię łapką. 
A teraz odrobina praktyki. Twój kot został adoptowany, dlatego jego poprzednie doświadczenia z ludźmi mogą być bardzo różne. Okaż mu cierpliwość i nie przekraczaj jego granic. Koci język komunikacji jest bardzo zróżnicowany – opiera się przede wszystkim na zapachach i mowie ciała. Zanim zwierzak ucieknie się do fizycznej, przemocy z pewnością daje ci niewerbalne znaki, że dochodzi do kontaktu, którego sobie nie życzy. Warto zgłębić tajniki kociej mowy ciała 🙂 
Nie da się stwierdzić, czy Twój kot z czasem polubi dotyk człowieka. Zanim zaczniesz go głaskać, wyciągnij do niego wskazujący palec. W komunikacji człowiek – kot taki gest jest odpowiednikiem uścisku dłoni. Jeżeli zwierzak  powącha Twój palec i otrze się o niego pyszczkiem, możesz uznać to za zaproszenie do dalszego kontaktu.