Każdy pupil ma inne wymagania co do posiłków. To, ile powinien jeść pies, jest kwestią dosyć indywidualną. Wiele zależy bowiem od stanu zdrowia i trybu życia twojego zwierzaka. Psy biorące udział w zawodach sportowych i żyjące bardzo aktywnie jedzą więcej niż kanapowce, nawet przy podobnej budowie ciała. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to przeczytaj nasz artykuł!

Ile powinien jeść pies – informacje ogólne

Jeżeli podajesz swojemu psu karmę komercyjną, najlepszym rozwiązaniem będzie kierowanie się wskazaniami producenta. Zwykle na opakowaniu karmy jest dokładnie wyszczególnione, ile powinien jeść pies o konkretnej wielkości. Postępuj zgodnie ze wskazaniami i obserwuj zwierzę. Jeżeli pies nie tyje i nie jest za chudy, oznacza to, że podawana wielkość porcji jest dla niego odpowiednia. W przeciwnym razie można nieco zmodyfikować porcje w jedną lub drugą stronę.

Jak duża powinna być jedna porcja?

Przy określaniu, ile powinien jeść pies, czyli obliczaniu wagi w gramach jednej porcji powinieneś kierować się zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu, oraz dziennym zapotrzebowaniem na energię danego zwierzęcia. Dzięki tym danym bardzo łatwo określisz to, jak duży powinien być posiłek twojego pupila. Jeżeli jednak cały czas masz wątpliwości, to możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Pomogą oni ustalić idealną porcję posiłku dla zwierzaka. Pamiętaj, że każda karma może mieć zupełnie inne dawkowanie.

Ile powinien jeść pies w wieku szczenięcym?

Żywienie szczeniaków to bardzo istotna kwestia dla każdego hodowcy. Dzięki odpowiedniej diecie szczenięta mogą prawidłowo rosnąć. Pierwszym pokarmem dla szczeniaka jest mleko suki. Znajdują się w nim przeciwciała, które mają istotny wpływ na odporność zwierzaka. Po około 72 godzinach mleko suki zmienia swój skład na standardowy.

W pierwszym tygodniu życia małe psy karmione są przez matkę aż 6 do 12 razy dziennie. Z czasem częstotliwość przyjmowania posiłków znacznie maleje i psy karmione są przez matkę od 4 do 6 razy na dzień. Do około czwartego tygodnia życia jedynym pokarmem psów jest mleko. W przypadku psów, które nie mają dostępu do matki, wykorzystuje się specjalne zamienniki.

Po 4 tygodniach szczeniaka można już przyzwyczajać do jedzenia pokarmów stałych. Można mu podawać mokrą karmę lub suchą karmę, ale rozmoczoną w wodzie lub mleku matki. Pamiętaj, by karmić psa specjalną karmą dla młodych psów, która jest idealna do tego, by zapewnić im dostateczną ilość składników energetycznych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Szczeniaki przestają pić mleko matki po około 8 tygodniach życia.

Ile powinien jeść dorosły pies?

Wiesz już, ile powinien jeść pies młody, a co z psem dorosłym? Psy osiągają dorosłość w wieku od 8 do 12 miesięcy. Wtedy można podawać im już karmę dla dorosłych psów. Dzienna dawka powinna zostać dostosowana do rozmiaru, stanu zdrowia, rasy, masy ciała oraz wieku psa. Pies rasy miniaturowej ma zupełnie inne potrzeby niż pupil ważący np. 20 kg, dlatego trzeba inaczej dawkować pokarm. Właściciel pod uwagę powinien wziąć również to, czy jego zwierzak jest aktywny fizycznie.

Ile powinien jeść pies? Najważniejsze, by zaspokoić jego zapotrzebowanie energetyczne. Dorosły pies powinien otrzymywać 2 lub 3 posiłki dziennie. Jeżeli będziesz karmił psa zbyt często, a porcje będą za duże, to możesz doprowadzić do sytuacji, w której będzie on miał problemy z trawieniem. Jeżeli karmisz psa tylko raz dziennie dużą porcją, to może on jeść zbyt szybko, co doprowadzi do wzdęć lub bardzo groźnego skrętu żołądka.

Kontroluj jedzenie dla zdrowia psa

Nie należy podawać psom posiłków zbyt dużych oraz zapewniać cały czas pełnej miski. Jest to niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do nadwagi i otyłości. Jeżeli będziesz karmił psa regularnie i rozsądnymi porcjami, to będzie on miał zdecydowanie mniej problemów z trawieniem oraz wyrobi sobie odpowiednie nawyki żywieniowe. Jeżeli lubisz rozpieszczać swojego zwierzaka i podajesz mu różne smakołyki, to nie ma w tym nic złego. Pamiętaj jednak, by odjąć je od jego dziennej dawki energetycznej. W innym wypadku możesz doprowadzić do sytuacji, w której zwierzak będzie ważył zbyt dużo.

Co powinno znaleźć się w psiej diecie?

Psia dieta powinna w sobie zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze i zapewniać odpowiednią ilość kalorii (kcal). Ile powinien jeść pies, jeżeli chodzi o składniki odżywcze? Ważne są tutaj jednak odpowiednie proporcje. Poniższe składniki muszą znaleźć się w posiłku twojego psiaka.

Białko

Psy to zwierzęta mięsożerne, oznacza to, że w ich diecie duże znaczenie ma białko. Psi przewód pokarmowy jest dobrze przystosowany do trawienia białka. Minimalna zawartość białka w pokarmie to 18 g/100 g karmy. W przypadku szczeniąt jest to 25 g/100 g. Nie ma górnego limitu zawartości białka w karmie, ale pamiętaj, że twój pies musi otrzymywać także inne składniki odżywcze, samo białko to nie wszystko!

Tłuszcze

W psiej diecie powinna znajdować się także odpowiednia ilość tłuszczów. Trzeba zadbać o to, aby pies nie dostawał ich ani za dużo, ani za mało. Nadmiar tłuszczu w psiej diecie może mieć negatywny wpływ na zdrowie zwierzaka! Tłuszcz jest bardzo ważny, ponieważ to źródło energii. Aby twój pies był zdrowy i miał dobre samopoczucie, w jego diecie powinno znaleźć się przynajmniej 5,5 g tłuszczu/100 g. Tłuszcz jest ważny nie tylko ze względów zdrowotnych, wpływa on również na smak posiłku! Psy bardzo chętnie zjadają dania z tłuszczem. Pamiętaj jednak, że zbyt tłusty pokarm może mieć negatywny wpływ na procesy trawienne. Pies, który je za dużo tłuszczu, może mieć biegunki. Tłuszcz może też prowadzić do powstawania nadwagi oraz biegunek. Warto sprawdzać jego zawartość w karmach dla psów. Unikaj więc podawania psu nadmiarowych resztek ze stołu!

Węglowodany

Węglowodany to substancje odżywcze, które nie są niezbędne, ale ich obecność w diecie ma znaczny wpływ na działanie całego układu pokarmowego psa. Podanie psu zbyt dużej ilości węglowodanów nie wpłynie jednak dobrze na zwierzaka. Mogą pojawić się u niego biegunki oraz gazy. Duża ilość węglowodanów może być też przyczyną otyłości.

Na odpowiednią kaloryczność posiłków powinien zwracać uwagę każdy właściciel czworonoga. Jeżeli nie masz pewności, czy dobrze dobrałeś dietę psa, to wspomóż się informacjami weterynaryjnymi. Lekarz weterynarii na pewno chętnie pomoże ci dobrać odpowiedni rozmiar posiłków dla psa. Teraz wiesz już, ile powinien jeść pies!

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.