Kolorowe gatunki kur mogą przyprawić o niemały zawrót głowy! Ich barwne pióra i różne rozmiary sprawiają, że można patrzeć na nie godzinami. Dodatkowym pożytkiem są własne jajka, a także… recykling!

Czy wiesz, że w niektórych holenderskich miastach kury są mieszkańcami, dzięki czemu samorządy oszczędzają na przetwarzaniu odpadów organicznych? Jeśli zatem posiadasz nawet mały skrawek ogrodu, kury będą świetnymi towarzyszami! Sprawdź, ile kosztuje kura i jak zapewnić jej odpowiednie warunki bytowe.

Ile kosztuje kura nioska?

ile kosztuje kura

Cena kury zależna jest przede wszystkim od gatunku. Zwykłe nioski są bardzo tanie i powszechnie znane każdemu, kto choć raz odwiedził sielskie zakamarki kraju. Nioski, jak sama nazwa mówi, znoszą smaczne jaja. Koszt młodej kury nioski to około 5 zł, choć zdarza się, że cena dochodzi do 25 zł. Bez problemu znajdziesz ją wystawioną na sprzedaż na skupie lub giełdzie rolniczej.

Ile kosztuje kura ozdobna?

A ile kosztuje kura ozdobna? To zależy od rasy – a jest ich naprawdę wiele.Na specjalnie przygotowanych wystawach drobiu możesz spotkać zarówno małe kurki, jak i całkiem spore okazy. Różnią się nie tylko kształtem i wielkością, ale również upierzeniem, które prezentuje dana kura.

Cena sebrytek złotych z uznanej hodowli wynosi około 100 zł, podobnie jak srebrnych kur jedwabistych. Czubatki złote są nieco droższe, kosztują około 130 zł, zaś shoukoku – nawet 400 zł!

Kura a cena – z czego wynikają różnice?

ile kosztuje kura

Wiesz już, ile kosztuje kura ozdobna. Musisz jednak uświadomić sobie, że nie ma górnej granicy ceny. Rzadkie i niezwykle piękne okazy mogą kosztować nawet powyżej tysiąca złotych. Koszt tego niesamowitego ptaka zależny jest od jego popularności, a z roku na rok pokazy ptactwa ozdobnego cieszą się coraz większą liczbą odwiedzających!

Czy warto kupić kurę?

To, ile kosztuje kura, to w rzeczywistości niewiele, patrząc na zysk. Zwierzęta te to nie tylko wspaniali towarzysze życia. Znakomicie radzą sobie również z przetwarzaniem resztek organicznych, dlatego zastępują kompostowniki. Wspomagają walkę z uciążliwymi owadami, dlatego są niezastąpionymi mieszkańcami ogrodów.

Ile kosztuje utrzymanie kury?

Koszt utrzymania kury nie jest wysoki. Największym wydatkiem jest stworzenie dobrego kurnika, w którym zwierzęta będą mogły spokojnie spać w nocy. Istotne jest zabezpieczenie go przed drapieżnikami – nie tylko lisami, ale również jastrzębiami.

Dlatego też wybieg dla kur powinien być zabezpieczony siatką nie tylko od góry i po bokach, ale również od spodu. W zasadzie to, ile kosztuje utrzymanie kury, zależy od warunków, które chcesz jej zapewnić.

ile kosztuje kura

Kury są pożytecznymi mieszkańcami ogrodów – nie tylko dlatego, że cudnie je zdobią. Skutecznie wspomagają walkę ze szkodnikami, do jakich zaliczają się ślimaki i pędraki.

Jeśli masz możliwość, kup kilka różnych gatunków tych ptaków, dzięki czemu będziesz cieszyć się ich niesamowitym upierzeniem! Sprawdź, ile kosztuje kura u pobliskich hodowców – przy zakupie większego stada koszt jednej sztuki zwykle maleje.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)