Strusie to największe ptaki na świecie, choć są nielotami. W Polsce strusie farmy z roku na rok są coraz popularniejsze, szczególnie, że to świetna atrakcja turystyczna, zwłaszcza dla dzieci. Można je podziwiać w każdym zakątku kraju! Jeśli planujesz otworzyć własną farmę, musisz wiedzieć, ile kosztuje struś! I przede wszystkim, czy jego utrzymanie jest takie łatwe, jak powszechnego w Polsce drobiu?

Ile kosztuje struś? Cena za pisklę

Te wielkie ptaki nie należą do najtańszych – nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bowiem nie jest to powszechnie występujący w Polsce gatunek. Cena strusia hodowlanego to około 1200 zł! Właśnie tyle kosztuje pisklę pochodzące z renomowanej farmy.

Oczywiście, cena strusia zależna jest od popularności gatunku w danym momencie. Czasem jest nieco niższa, ale zdarza się, że idzie w górę, co związane jest bezpośrednio z zapotrzebowaniem na pisklęta. Nieco droższe są najbardziej rozpoznawalne emu. Wynika to z ich wielkiej popularności. 

Strusie w Polsce są hodowane nie tylko jako atrakcja turystyczna. Pozyskuje się z nich również jaja oraz mięso. Ceny oferowane w skupach rolniczych bezpośrednio wpływają na to, ile kosztuje struś w danej chwili.

Czy warto kupić strusia?

Wydaje ci się, że lepszym zakupem będzie jajo, a nie struś hodowlany? Cena takiego jajka, z którego może wykluć się pisklę, wcale nie jest niska. Dodatkowo, aby z jajka wykluł się struś, niezbędne są odpowiednie warunki, w tym temperatura. Tą trzeba utrzymywać na stałym, wysokim poziomie.

Jakie wymagania ma struś? Cena za pisklę to jedno, ale, decydując się na zakup takiego zwierzaka, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki. Klasyczny kurnik nie będzie odpowiednim miejscem. Należy zbudować mu odpowiednią zagrodę dopasowaną do wymiarów oraz warunków klimatycznych, z których wywodzi się zwierzę. To wszystko wpływa na to, ile kosztuje struś w ostatecznym rozrachunku.Otwarcie własnej strusiej farmy to przedsięwzięcie dość kosztowne, dlatego warto przemyśleć za i przeciw oraz dobrze ocenić swoje możliwości. Hodowla zwierząt egzotycznych wymusza na przyszłych właścicielach stworzenie odpowiednich warunków, w których ptaki będą mogły się swobodnie rozwijać. Warto też od razu pomyśleć nad większą ilością piskląt, dzięki czemu stworzą bardzo urocze stado! Z tego powodu to, ile kosztuje struś, stanowi istotny element planów!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)