Ile żyje kanarek? Zdania na ten temat są podzielone. Jednak to, co bez wątpienia zaskakuje wiele osób, to fakt, że ten mały kolorowy ptaszek może żyć naprawdę długo. Zakup kanarka powinien być przemyślaną decyzją, a nie tylko dziecięcym kaprysem. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu.

Hodowla kanarków w domu

Obecnie, tuż obok papug falistych, to właśnie kanarek jest najpopularniejszym wyborem na nowego domownika. To naprawdę bardzo mały, ale bez wątpienia bardzo uroczy i piękny ptak. Jakby tego było mało, to zachwyca nie tylko wyglądem, ale również śpiewem. Skąd się wzięły kanarki w domach? Prawdopodobnie jeszcze w XV wieku Hiszpanie, po zajęciu Wysp Kanaryjskich, zaczęli odchowywać je w klasztorach. Do sprzedaży przeznaczone były tylko samce.

Ile żyje kanarek?

To zależy od wielu czynników. Na to, ile żyje kanarek, wpływają zapewnione mu warunki. Udomowione kanarki będą zupełnie inaczej funkcjonować w klatkach lub wolierach niż te żyjące na wolności, które same muszą o siebie zadbać. Ponadto należy mieć na uwadze fakt, że istnieje wiele różnych gatunków kanarków wyhodowanych przez człowieka, co też ma znaczący wpływ na długość życia tego ptaka. Zatem wybierając śpiewającego przyjaciela dla siebie, dobrze jest się zastanowić i jak najwięcej dowiedzieć się o wybranej odmianie.

Co wpływa długość życia kanarka?

Na to, ile żyje kanarek, wpływają:

  • dieta;
  • wielkość klatki;
  • zabawki zapewniające aktywność fizyczną;
  • towarzystwo.

To ostatnie jest szczególnie ważne, bo kanarki w naturalnym środowisku żyją w stadzie. Jeśli masz tylko jednego kanarka, musisz zapewnić mu inne rozrywki, a najlepiej towarzystwo przedstawiciela tego samego gatunku. To niezwykle towarzyski ptaszek, więc w samotności staje się coraz bardziej apatyczny, smutny, aż popada w depresję i przestaje śpiewać. Chyba nie trzeba dodawać, że ma to znaczny wpływ na fakt, ile żyje kanarek.

Klatka dla kanarka

Wiele osób sądzi, że kanarek ze względu na niewielkie gabaryty nie potrzebuje bardzo dużej klatki – nic bardziej mylnego. Z racji tego, że stanowi ona swoisty dom dla tego małego ptaszka, dlatego przy jej zakupie dobrze się zastanowić. Wyspecjalizowani hodowcy uważają, że wzorcowa klatka dla kanarka powinna mieć minimalne wymiary 60 cm x 40 cm x 50 cm. Wynika to z dużego zapotrzebowania na aktywność. W mniejszej trudno byłoby kanarkom się poruszać. Ponadto w środku muszą znajdować się żerdki, czyli drewniane patyki lub naturalne gałązki, na których mogą sobie przesiadywać i po których mogą skakać.

Dieta – co jedzą te ptaki?

Oczywiście, jak w przypadku każdego żywego organizmu odżywianie i dieta stanowią podstawę zdrowia i długiego życia. Kanarki to ziarnojady, najbardziej lubią nasiona:

  • prosa;
  • owsa;
  • siemienia lnianego;
  • rzepaku;
  • kanaru.

Ponadto warto wzbogacić dietę domowego kanarka w świeże warzywa, owoce, zioła, a także rozmaite listki. Bogata dieta jest niezwykle ważna, ponieważ wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne kanarka, ale również na jego kondycję psychiczną, która jest równie ważna.

Ile żyje kanarek domowy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile żyje kanarek domowy. Eksperci przyjmują, że średnio ten ozdobny ptak w niewoli może przeżyć od 8 do 10 lat. Trzeba przyznać, że to i tak całkiem sporo, jak na tak małe i kruche zwierzę. Jednak powszechnie znane są przypadki, kiedy kanarek domowy żył ponad 10 lat. Absolutny rekordzista dożył aż 20 lat.

Jak widzisz, to, ile żyje kanarek, zależy od wielu czynników. Na większość z nich masz wpływ. Musisz bowiem pamiętać, że długość życia ozdobnego ptaka w głównej mierze jest uzależniona od warunków, jakie ma zapewnione, rasy i właściwej pielęgnacji.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.