Rudosterka to gatunek ptaka, który na wolności bywa równie rzadko spotykany, co w hodowli. Mimo że nie są to jeszcze zwierzęta zagrożone wyginięciem, przez wycinanie lasów deszczowych populacja tych ptaków coraz bardziej się kurczy. Papuga rudosterka bywa czasami porównywana do swojej większej kuzynki, czyli popularnej ary.

Jest od niej znacznie mniejsza, jednak w przypadku niektórych odmianach kolorystycznych przypomina ją wyglądem. Rudosterka nie należy do ptaków o skomplikowanych wymaganiach. Należy jej zapewnić warunki, które są dość typowe dla papugi tej wielkości. Aby dowiedzieć się o niej więcej, przeczytaj nasz artykuł!

Rudosterka – gdzie najczęściej występuje na wolności?

Większość gatunków ptaków naturalnie występuje na terenach o ciepłym klimacie. Niektóre z nich można spotkać w Australii, Oceanii i okolicach Azji, inne zaś na przykład w Ameryce Południowej. Rudosterka jest ptakiem bytującym naturalnie przede wszystkim w okolicach Panamy. Można ją spotkać też w innych krajach sąsiadujących, na przykład w:

 • Peru;
 • Boliwii;
 • Gujanie.

Żyje także w zachodniej Brazylii i w Argentynie. Papugi rudosterki zamieszkują przede wszystkim nizinne lasy liściaste. Dobrze odnajdują się w wilgotnym klimacie subtropikalnym na wysokości, która nie przekracza 3000 metrów nad poziomem morza.

Rudosterka – jak wygląda ten ptak?

Opisywany gatunek ptaków charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami – mierzy mniej więcej 22 cm długości i waży nie więcej niż 70 gramów. Cechą charakterystyczną tych papug jest brak różnic między samcem a samicą – można je odróżnić wyłącznie dzięki badaniom laboratoryjnym lekarza weterynarii.

Występuje kilka odmian kolorystycznych ptaków, które różnią się niewielkimi detalami. Wszystkie bowiem mają w większości zielone skrzydła, białe obwódki wokół oczu oraz charakterystyczne szare pióra na szyi i głowie. 

Odmiany kolorystyczne papugi rudosterki

Najpopularniejsze odmiany barwne to:

 • rudosterka zielonolica – ptaki te mają charakterystyczne dla wszystkich odmian zielone piórka na większości obszaru ciała oraz szare pióra wokół szyi. Zieleń widać też w okolicach policzków, a na końcówkach piór papugi rudosterki zielonolicej można ponadto dostrzec ślady niebieskiego;
 • rudosterka czerwonobrzucha – jedna z najbardziej charakterystycznych odmian tych ptaków i przez wielu uznawana za najładniejszą. Na skrzydłach i policzkach widać sporo niebieskiego, ale najbardziej charakterystyczne są czerwony brzuch oraz wnętrza skrzydeł;
 • rudosterka żółtobrzucha – odmiana ta przypomina nieco czerwonobrzuche ptaki. Na ich piórach również widać sporo niebieskiego, a na brzuchu jest kolor czerwony. W czym tkwi różnicą? U tej papugi można znaleźć także żółty odcień. Najbardziej widoczny jest on pod szyją;
 • rudosterka brązowoucha – ten gatunek wygląda nieco jak zielonolice ptaki, jednak na ich brzuchu oraz głowie widać nieco cieplejsze barwy niż czysta zieleń. Niektóre odmiany są bardziej zbliżone kolorystycznie do brązu. Inne papugi mają odcień, który można określić jako przybrudzony żółty.

Rudosterki – hodowla, jakiej wymagają te ptaki

Rudosterka to ptak, który na wolności bytuje zazwyczaj w niewielkich grupach. Liczą one od 5 do 20 osobników, choć w uzasadnionych przypadkach mogą tworzyć większe zbiorowiska. Z tego powodu papug nie można trzymać pojedynczo.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego zwierzęcia, musisz liczyć się z przygarnięciem przynajmniej parki. Oprócz tego musisz wiedzieć, że papugi tego rodzaju nie są przyzwyczajone do zmian. Nie powinny zatem często podróżować, o ile nie jest to konieczne.

Jaka klatka dla rudosterki będzie najlepsza?

Mimo że te ptaki nie są duże, to wymagają dość dużo ruchu. Nie nada się więc dla nich niewielka klatka o wymiarach 50 centymetrów. Wymagają znacznie większej przestrzeni i idealna będzie duża woliera. Możesz postawić ją na zewnątrz, choć warto pamiętać, że papugi rudosterki nie są przystosowane do niskich temperatur.

Mogą zatem nie przeżyć mrozów, jeśli nie zamontujesz w wolierze ogrzewania lub nie zabierzesz ptaków na zimę do domu. Pamiętaj, że są to aktywne zwierzaki, które potrzebują aktywności i rozrywki. Dobrze sprawdzają się nie tylko specjalne zabawki, lecz również zwykłe gałązki czy pnie drzew.

Rudosterka – jaki charakter ma ta papuga?

Papużki na początku mogą być dość nieśmiałe. Potrzebują trochę czasu, by przyzwyczaić się do nowego środowiska, zwłaszcza że nie przepadają za zmianami. Jak tylko zaaklimatyzują się w domu, stają się bardzo ciekawskie, a czasami wręcz wścibskie.

Rudosterka potrzebuje dużo stymulacji i atrakcji, na przykład w postaci różnorodnych zabawek. Jeśli ptaki są bardzo znudzone, mogą zabrać się za demolowanie klatki lub woliery, a nawet niszczenie zabezpieczeń, dlatego musisz zadbać o to, by zawsze miały co robić.

Czy rudosterka może nauczyć się ludzkiej mowy?

Rudosterka to ptak, który najczęściej powtarza konkretne dźwięki, ale niekoniecznie słowa. Nie jest gatunkiem najbardziej znanym z powtarzania całych zdań, jak na przykład papuga żako. Papugi rudosterki to ptaki dość głośne, choć dużo hałasu mogą także robić przez zabawę lub (w gorszym przypadku) demolowanie miejsca zamieszkania.

Aby nie dopuścić do tego ostatniego, trzeba pamiętać o tym, by woliera lub klatka była wykonana z solidnych materiałów. Najlepiej sprawdzą się stalowe kratki, które ewentualnie mają dodatkowe elementy drewniane.

Żywienie rudosterki – jaki pokarm będzie dla niej najlepszy?

Możesz wybrać odpowiednią mieszankę w postaci karmy dla papug średniej wielkości. Oczywiście, nie może ona stanowić całej diety. Na wolności rudosterka żywi się także owocami i drobnymi bezkręgowcami, dlatego w domu musisz odpowiednio uzupełniać dietę ptaka. Ze smakiem zwierzak zje gruszki, jabłka, banany, granaty i kiwi, ale też warzywa. Najlepiej jest podawać:

 • odpowiednio rozdrobnione marchewki;
 • seler;
 • kukurydzę;
 • gotowane rośliny strączkowe. 

Oprócz tego należy także uzupełniać ptakom białko. Aby włączyć je do diety papug, możesz dawać im niewielkie kawałki żółtego sera, larwy owadów oraz ugotowane i rozdrobnione jajko kurze.

Rudosterka – cena

Omawiane ptaki nie należą do najdroższych gatunków, ale nie są też tak tanie jak na przykład popularne papużki faliste. Minimalną ceną będzie 400 zł, choć najczęściej można kupić te ptaki za około 500 zł. Wyjątkowo rzadkie odmiany rudosterki mogą być znacznie droższe i przekroczyć 1000 zł.

Niższe ceny powinny wzbudzać nie zainteresowanie, ale nieufność? Dlaczego? Takie pozorne okazje mogą świadczyć o słabych warunkach hodowli. Warto pamiętać, że powinieneś mieć przynajmniej 2 ptaki, więc kwota odpowiednio wzrośnie, w zależności od tego, ile papug chcesz kupić.

Rudosterka to wyjątkowa papuga o typowych dla tych ptaków wymaganiach. Potrzebuje odpowiedniej socjalizacji i nieco atrakcji. Jeśli spełnisz jej wszystkie potrzeby, będzie naprawdę wdzięcznym towarzyszem.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)