„Papuga kakadu” to bardzo ogólny termin, gdyż określa on całą rodzinę kakaduowatych. W jej ramach wyróżnia się także konkretne podrodziny:

  • nimfy;
  • żałobnice;
  • kakadu. 

To na tych ostatnich zamierzamy się skupić w naszym tekście. Wszystkie kakadu mają kilka cech wspólnych – gniazda te zwierzaki zakładają w dziuplach, jaja wysiadują zarówno samce, jak i samice, a ptaki cieszą się długim życiem. Mają także podobne miejsce pochodzenia, o czym szerzej piszemy w dalszej części tekstu. W ramach jednej podrodziny wyróżnia się też kilka gatunków ptaków. Papuga kakadu jednego rodzaju może różnić się od innych m.in. kolorem piór. Przeczytaj więcej o tych fascynujących stworzeniach i sprawdź, czy jedno z nich będziesz mógł uczynić swoim pupilem!

Kakadu – ptak wywodzący się z Australii i Azji Wschodniej

papuga kakadu ptak

Papugi kakadu zamieszkują różne miejsca w Australii oraz Azji. Warto tu wspomnieć, że niektóre odmiany są endemitami. Oznacza to, że naturalnie występują one wyłącznie w jednym miejscu na Ziemi i nie da się zauważyć ich skupisk na innych obszarach. Niektóre ptaki zamieszkują wyspy Indonezji, inne można spotkać w Tasmanii i Nowej Gwinei, a jeszcze inne występują na obszarze wschodniej Australii. Stamtąd zostały przetransportowane także na inne wyspy Oceanii i do Azji. Jako ptaki hodowlane można je spotkać na większości kontynentów.

papuga kakadu - ptak wywodzący się z australii i azji wschodniej

Papuga kakadu na wolności – dlaczego jest uznawana za szkodnika?

Ptaki tego gatunku zbierają się w stada mogące liczyć nawet 100 sztuk. W ten sposób razem przemieszczają się, szukają pożywienia i toczą codzienne życie. Kakadu w takiej grupie potrafi przysporzyć ludziom wielu kłopotów i napsuć nieco krwi, ponieważ zaniepokojone papugi wydają głośne dźwięki. O ile trzymana w domu parka będzie jedynie trochę uciążliwa, o tyle żyjące na wolności stado może być niemal tak głośne, jak startujący odrzutowiec. Papugi kakadu mają ponadto bardzo twarde i ostre dzioby. Za ich pomocą ptaki potrafią niszczyć uprawy, a nawet drewniane domy. Choć dla hodowców są wyjątkowymi okazami, to na wolności mogą ginąć od strzelb.

Papuga kakadu – jak długo żyje?

Kolejną cechą charakterystyczną kakadu jest ich długowieczność. Niektóre podgatunki osiągają co prawda dość standardowy wiek około 25-30 lat, jednak jest to stosunkowo rzadkie. Dużo częściej te ptaki żyją bowiem ponad 40 lat. Niektóre odmiany potrafią nawet spokojnie przekroczyć sześćdziesiątkę, zaś najstarszy przedstawiciel gatunku miał na karku aż 83 lata! Mimo że przeciętna domowa papuga kakadu raczej nie osiągnie takiego wieku, należy przygotować się na kilkanaście wspólnych lat. Nierzadko zwierzaki przeżywają swoich właścicieli, zatem trzeba pamiętać, że to prawdziwe zobowiązanie na lata.

papuga kakadu - jak długo żyje

Kakadu – papuga o wielu odmianach kolorystycznych

Jak już wspominaliśmy, „kakadu” to bardzo szerokie określenie. W skład tej rodziny wchodzą różne gatunki, które różnią się przede wszystkim umaszczeniem, ale też rozmiarami. Przedstawiamy najpopularniejsze odmiany papugi kakadu i różnice między nimi:

  • Kakadu różowa – ma szare umaszczenie na skrzydłach, ogonie i grzbiecie, jednak jej brzuch, szyja oraz okolice pod dziobem są koloru malinowego. Czubek i dziób są zaś białe.
  • Kakadu żółtoczuba – to jeden z najbardziej znanych ptaków i większości osób zapewne od razu będzie kojarzyć się z kakadu. Ma białe pióra praktycznie na całym ciele, ale czubek oraz wnętrze piór i ogona są zabarwione na żółto. Dziób jest ciemnoszary.
  • Kakadu palmowa – jedna z najbardziej spektakularnie wyglądających odmian odznacza się czarnym upierzeniem i czerwonymi okolicami dzioba. Ma także bardzo charakterystyczny, odstający czubek.
  • Kakadu ognistoczuba – ta papuga kakadu to jeden z najbardziej oryginalnie wyglądających ptaków. Całe ciało ma w kolorze łososiowym, skrzydła i dziób są białe, a bardzo charakterystyczny jest czubek. Na tym ostatnim są aż trzy kolory – biały, czerwonawy i żółty, a takie trio kolorystyczne przypomina nieco płomienie.
  • Kakadu biała — jest podobna do odmiany żółtoczubej, jednak nie ma żadnych żółtych znaczeń i jest cała biała. Wyróżnia ją charakterystyczny, bardzo duży grzebień, który rozkłada w momencie zagrożenia. W przeciwieństwie do wszystkich powyższych odmian występuje nielicznie i jest uznana za gatunek zagrożony wyginięciem.

Warto jeszcze zaznaczyć, że niezależnie od danej odmiany kolorystycznej bardzo trudno jest odróżnić samca od samicy. Przedstawiciele obu płci wyglądają praktycznie identycznie i najbardziej wiarygodną metodą na rozróżnienie konkretnych ptaków będzie wykonanie im testu genetycznego z piór.

Charakterystyczne pióra papugi kakadu – czy to odpowiedni ptak dla alergików?

Czubek kakadu jest ich cechą charakterystyczną nie tylko ze względu na wygląd, lecz także przez tak zwane pylenie. To proces ochronny, w trakcie którego końcówki piór rozpadają się w drobny pył. Ten następnie osiada na całym ciele ptaka. Jak można się domyślić, drobinki zostają potem dosłownie wszędzie, zatem sprzątanie może być naprawdę uciążliwe. Z tego samego powodu papuga kakadu nie jest najlepszym ptakiem dla alergików. Osoby z alergią mogą bowiem odczuwać silne objawy z uwagi na znajdujące się w całym domu pozostałości po piórach.

papuga kakadu - charakterystyczne pióra papugi kakadu czy to odpowiedni ptak dla alergików

Papuga kakadu – hodowla, jakiej potrzebuje ptak

Zdecydowanie najlepszym miejscem, w którym można chować ptaki, będzie zewnętrzna woliera. Jest to dobre rozwiązanie także dlatego, że daje sporo dostępnej powierzchni. Papuga kakadu jest bowiem gatunkiem, który potrzebuje dużo ruchu. Aktywność pozwala ptakom rozładować energię, ale też ogranicza tycie, do którego mają duże skłonności. W klatce zwierzęta mogą nie mieć dostatecznie wiele przestrzeni, przez co mogą stać się sfrustrowane i uciążliwe. Niezadowolony ptak będzie z pewnością utrapieniem nawet dla najbardziej wyrozumiałego właściciela, więc warto postawić na wolierę.

Jaki charakter ma ptak kakadu?

Kakadu to bardzo towarzyski ptak. Potrzebuje on kontaktu z człowiekiem, wobec którego będzie lojalnym i bardzo oddanym towarzyszem. Papugi potrafią nawet kopiować ruchy ludzi, więc z pewnością dostarczą dzieciom i dorosłym wiele rozrywki. Pamiętaj jednak, że zwierzak potrzebuje także towarzystwa innego przedstawiciela swojego gatunku. Dwa ptaki zapewnią sobie nawzajem rozrywkę, a oprócz tego będą dla siebie wsparciem. Niewłaściwie chowany ptak być jednak wyjątkowo uciążliwy. Będzie głośny, agresywny i może nawet przejawiać skłonności autoagresywne.

papuga kakadu - jaki charakter ma ptak kakadu?

Papuga kakadu – jak się nią opiekować?

Papuga kakadu, której nie zapewni się właściwych warunków, szybko może stać się towarzyszem z piekła rodem. Jeśli np. będziesz ją trzymać w zbyt małej klatce, nie zawaha się zdemolować swojej przestrzeni. Może też przegryźć drewniane kraty, dlatego musisz kupić wolierę z nietoksycznego metalu. Nie zapominaj, że jeśli kakadu zostanie pozbawiona kontaktu z człowiekiem, może stać się osowiała i apatyczna. Przedłużający się stan może doprowadzić wręcz do depresji, skutkującej na przykład wyskubywaniem sobie piór.

Czy papuga kakadu potrafi mówić?

Jak już wspominaliśmy, kakadu to zwierzę towarzyskie i lojalne. Te ptaki potrafią okazywać swoje uczucia na przykład poprzez naśladowanie ruchów opiekuna lub wręcz dążenie do kontaktu fizycznego i przytulanie się. Są inteligentne i mogą opanować imitowanie odgłosów otoczenia. To właśnie przypadkowe dźwięki (np. różnych domowych sprzętów) wychodzą im lepiej niż ludzka mowa. Papuga kakadu potrafi naśladować pojedyncze słowa, jednak nie będzie taką gadułą jak na przykład żako. Trzeba jednak pamiętać o tym, że odgłosy wydawane przez ptaki są donośne.

Papuga kakadu i jej dieta

Na wolności papuga kakadu odżywia się przede wszystkim ziarnami, ale też owocami i warzywami. Hodowcy powinni starać się imitować tę dietę, co można bardzo łatwo osiągnąć, kupując gotowe mieszanki ziaren. Pokarm warto też uzupełniać o świeże owoce i warzywa. Ptakom można serwować również od czasu do czasu larwy owadów – będzie to doskonałe źródło niezbędnego białka. Oprócz tego w ramach przekąski lub nagrody sprawdzą się orzechy. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu powinny być jednak podawane jedynie sporadycznie.

papuga kakadu - i jej dieta

Ile kosztuje papuga kakadu?

Ile kosztuje papuga kakadu? Cena zależy przede wszystkim od gatunku. Jednak niezależnie od tego, jaką odmianę wybierzesz, trzeba przygotować się na bardzo duży koszt. Najtańsze ptaki kosztują bowiem około 2500 zł. Średnio ceny oscylują w granicach od 3000 do 4000 zł, choć zdarzają się też oferty przekraczające 6500 zł. Jeśli doliczysz do tego koszt wybudowania woliery lub postawienia gotowej, powinieneś wygospodarować przynajmniej kilka tysięcy złotych.

Papuga kakadu to towarzysz wyjątkowy pod wieloma względami. Wymaga odpowiedniego wychowania. Musisz postawić jasne granice, by papuga nie przejawiała skłonności destrukcyjnych. Odpowiednio socjalizowana z pewnością przyniesie domownikom wiele radości.

papuga kakadu - ile kosztuje papuga kakadu
Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)