Gadająca papuga to w każdym domu duża atrakcja. Taki zwierzak potrafi zachwycić gości – jeśli na przykład wymienia ich imiona – a domownikom potrafi przynieść dużo radości. Z takim ptakiem nie da się nudzić, gdyż zawsze można nauczyć go nowego słowa lub zdania.

Gadające ptaki zazwyczaj odznaczają się dużą inteligencją i potrzebują odpowiedniej stymulacji. Należy pamiętać o tym, by spędzać ze zwierzęciem dużo czasu, ponieważ inaczej stanie się smutne i osowiałe. Czy wiesz, jakie ptaki mówią najlepiej spośród wszystkich papug? Poznaj gatunki, które są szczególnie gadatliwe. Przeczytaj!

Gadająca papuga ­– co sprawia, że ptak potrafi wydobywać odpowiednie dźwięki?

gadająca papuga - co sprawia

Wydobywanie odpowiednich dźwięków, niezależnie od gatunku danego zwierzęcia, zależy przede wszystkim od budowy jego krtani i języka. Te dwa elementy w największym stopniu odpowiadają za wytwarzanie konkretnych dźwięków, a u ludzi pozwalają na artykułowanie słów.

W przypadku ptaków krtań dolna jest zbudowana z połączonych ze sobą pierścieni tworzących coś na kształt małej skrzynki. Wnętrze pierścieni budują specjalne powłoki wibracyjne, które umożliwiają przepływ dźwięków.

Struktura budowy różni się w zależności od gatunku ptaka. Im bardziej jest skomplikowana, tym większe prawdopodobieństwo, że zwierzę będzie umiało mówić.

Czy papuga gadająca potrafi mową wyrażać swoje myśli?

Gdy mowa o gadającej papudze, część osób być może podejrzewa, że ptak potrafi komunikować się z otoczeniem i wyrażać w ten sposób swoje uczucia lub myśli. Jest to jednak błędne założenie.

Ptaki, które „mówią” kojarzą raczej dane zbitki dźwięków z daną sytuacją i są w stanie je lepiej lub gorzej powtórzyć. Nie ma tu zatem mowy o przekazywaniu czegokolwiek własnego, ponieważ wszystko opiera się na powtarzaniu.

Działa to podobnie, jak podczas nauki komend w przypadku psa. Czworonóg nie wie, że słowo „siad” oznacza czynność siedzenia, lecz kojarzy słowo z pożądanym działaniem. Ptaki również uczą się powtarzać dane słowa bez świadomości, co one oznaczają.

Nie tylko mówiąca papuga – inne dźwięki, jakich można nauczyć ptaki

gadająca papuga - inne dzwięki

Większość gatunków ptaków z łatwością potrafi powtarzać różnego rodzaju dźwięki. Niektóre naturalnie doskonale radzą sobie ze słowami, ale dla innych tak skomplikowane zbitki dźwięków są zbyt trudne. Można je jednak nauczyć powtarzać inne dźwięki i opanują na przykład gwizdanie lub stukotanie.

Część papug uczy się ponadto samodzielnie różnych odgłosów z otoczenia. Ptaki potrafią wówczas naśladować na przykład migawkę aparatu, włączanie jakiegoś urządzenia bądź świszczenie czajnika.

Gadające papugi ­– przegląd najbardziej gadatliwych gatunków

gadająca papuga - przegląd

Mimo że wszystkie gatunki papug w jakimś stopniu potrafią powtarzać dźwięki, to nie wszystkie będą radzić sobie tak samo dobrze. Gadająca papuga, która będzie powtarzać całe zdania, to wbrew pozorom dość duży ewenement. Przedstawiamy najbardziej skore do powtarzania słów gatunki ptaków, którymi są:

  • żako;
  • amazonki;
  • ary;
  • kakadu.

Żako ­– papuga mówiąca zdecydowanie najlepiej

Odpowiednio wychowana i wcześnie nauczona mowy żako jest zdecydowanie najbardziej utalentowanym gatunkiem papugi. Można ją nauczyć całych zdań, dialogów, a nawet wierszyków, które z chęcią będzie powtarzać.

Ptak cechuje się dużą inteligencją i potrafi nawet powiązać konkretne czynności z danymi słowami. Papugi można zatem nauczyć na przykład mówienia „na zdrowie” po kichnięciu. Żako są bardzo wrażliwe i wymagają od właściciela wiele troski i cierpliwości.

Mówiące papugi amazonki

W przypadku amazonek najbardziej gadatliwe są samce. Ta gadająca papuga będzie mogła nauczyć się mówić, śpiewać piosenki, a nawet naśladować śmiech czy płacz. Te zwierzaki są zatem bardzo wszechstronne.

Należy jednak uważać na ich wychowanie. Jeśli nie zostaną odpowiednio zsocjalizowane, mogą stać się bardzo hałaśliwe i przez to niezwykle uciążliwe.

Ara – najbardziej znana papuga gadająca

Wielobarwna ara to najczęściej wymieniana papuga, która potrafi mówić. Choć swym umiejętnościom zdecydowanie ustępuje żako lub amazonce, to i tak potrafi opanować ponad 100 słów.

Gadająca papuga ara potrafi powtarzać także rymowanki lub całe zdania, ale potrzebuje odpowiedniego treningu. Ważna jest tutaj konsekwencja i cierpliwość, gdyż ich brak może sprawić, że ptak stanie się za bardzo rozkapryszony.

Kakadu ­– papugi gadające i… tańczące

Kakadu to ptaki o charakterystycznym sterczącym czubie na głowie. Cechują się ponadto dużymi zdolnościami aktorskimi – odpowiednio wytrenowane potrafią śpiewać, tańczyć i powtarzać słowa, dając prawdziwy popis aktorski.

Mogą także także naśladować inne dźwięki ze swojego otoczenia, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością. Trzeba jednak uważać na to, by papuga kakadu nie weszła właścicielom na głowę. Dominujący ptak szybko staje się wyjątkowo hałaśliwy i uciążliwy.

Papuga gadająca – cena w zależności od gatunku

gadająca papuga - cena

Gadająca papuga zazwyczaj nie będzie niestety zbyt tania. Koszt różni się oczywiście w zależności od gatunku, lecz za niektóre, czyli na przykład kakadu, można zapłacić nawet 7000 zł. Do najdroższych gatunków należą wspaniałe ary.

Ile kosztuje papuga ara gadająca? Cena to nawet 10000 zł za osobnika. Nieco tańsze są żako, które kosztują średnio 2000 do 3000 zł. Najbardziej popularne papużki faliste, które można nauczyć prostych dźwięków (np. gwizdania), to zaś bardzo mały wydatek – kosztują około 100 zł.

Gadająca papuga może być wyjątkowym towarzyszem, sprawiającym dużo radości. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią socjalizację ptaka. Nieodpowiednio wychowywane zwierzę szybko może stać się nadmiernie hałaśliwe, czym z pewnością będzie przeszkadzać domownikom i sąsiadom.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)