Najczęściej w roli domowych pupili sprawdzają się psy i koty. Popularne są także chomiki, świnki morskie, żółwie i rybki. Na równi z nimi można jednak postawić ptaki. Papugi są szczególnymi zwierzakami domowymi i to nie tylko ze względu na wyjątkowe zdolności. Często trzeba poświęcić sporo czasu na oswojenie ich i podtrzymywanie przyjaznej więzi. Dlaczego to tak istotne? Czy każdy gatunek jest wymagający, czy może niektóre wymagają nieco mniej uwagi? Jeśli chcesz mieć kolorowego zwierzaka, który naśladuje mowę, musisz to wiedzieć. Dowiedz się więcej o tych skrzydlatych przyjaciołach!

Udomowione ptaki egzotyczne – papugi jako zwierzaki do towarzystwa

Papugi żyją w naturze w wielu egzotycznych krajach, ale można je hodować, także w warunkach domowych. Jak każdy zwierzak, także i ten ma swój charakter. Ptaki, o których mowa, są hałaśliwymi zwierzętami. To jednak stworzenia towarzyskie i inteligentne, które szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Mogą ci dotrzymywać ci towarzystwa tak, jak psy i koty. Często są domową atrakcją dla gości, ponieważ znakomicie potrafią naśladować dźwięki i ludzką mowę. Wiele z nich umie wypowiadać nawet całe zdania.

Jak wygląda papuga? To zależy od gatunku

Papugi to barwnie upierzone ptaki, co można uznać za cechę wspólną dla różnych gatunków. To, jak wygląda papuga, szczegółowo opiszemy poniżej. Każdy gatunek ma bowiem swoje szczególne cechy. Siedem z nich przedstawimy już niedługo.

Popularne gatunki papug egzotycznych

Wiele gatunków tych ptaków egzotycznych może być hodowanych w domach, a nawet w niewielkich mieszkaniach. Do najbardziej popularnych należą:

Co je różni? Chociażby pochodzenie, wygląd, wielkość, długość życia czy charakter. Teraz czas poznać bliżej wymienione gatunki.

Papuga nimfa

Jak wygląda papuga nimfa? Należy do rodziny kakaduowatych, ale jest nieco mniejsza od kakadu. Ma pomarańczowe plamy znaczące jej policzki i pierzasty czubek. To raczej duży ptak (długość ciała wraz z ogonem w granicach 28-31 cm). Żyje w naturze na terenie Australii, Nowej Gwinei oraz okolicznych wysp. Może być hodowana w domu. Jest inteligentna, towarzyska i dobrze radzi sobie z naśladowaniem dźwięków.

Co warto wiedzieć o tych papugach? Ptaki powinny mieć dosyć duże klatki (lub woliery na zewnątrz, choć można je tam wypuszczać tylko przy dobrej pogodzie). W warunkach domowych papuga nimfa dożywa nawet 20 lat.

Papuga falista

Popularne w polskich domach są także papugi faliste. Pochodzą, podobnie jak nimfa, z Australii, ale występują także w Azji i w niektórych regionach Afryki. Papużka falista jest znacznie mniejsza od nimfy, bo jej ciało wraz z ogonem liczy od 18 do 20 cm. Mimo to jest ono smukłe i kolorowe. Ten gatunek w warunkach domowych może żyć nawet 15 lat. Jaką jeszcze nazwę noszą te ptaki? Papugi faliste są nazywane również papużkami nierozłączkami.

Papuga ara

Wśród gatunków papug egzotycznych trzeba wspomnieć też arę. Ten zwierzak, który pochodzi z Ameryki Południowej, jest dużym ptakiem. Papuga ara dorasta nawet do 95 cm (ciało wraz z ogonem). Mowa o gatunku przyjaznym człowiekowi, który łatwo oswoić. Ary świetnie odnajdą się też w domu z innymi osobnikami.

Ara jest długowiecznym gatunkiem papugi egzotycznej. Taki ptak może dożyć nawet 50 lat. Ma spore rozmiary, dlatego lepiej niż klatka sprawdzi się woliera.

Papuga żako

Jak wygląda papuga żako? To sporej wielkości ptak, którego ciało wraz z ogonem ma w granicach od 30 do 34 cm. Zwierzaka wyróżnia szare upierzenie, z czerwonymi piórami w ogonie. Żako to zwierzę określane mianem gadającej papugi. Ptaki te bowiem świetnie naśladują ludzką mowę. Ze względu na kolor piór papuga nazywana jest też szarą. Pochodzi z Afryki Środkowej.

Papuga żako – charakter

Co warto wiedzieć o tych ptakach? Papugi żako wymagają szczególnej opieki i sporej uwagi. Nie powinny dłużej pozostawać same w domu, ponieważ mogą nawet popaść w depresję. Mocno przywiązują się do swojego właściciela i są lojalne, ale wobec obcych mogą przejawiać zachowania agresywne. Papuga żako żyje nawet do 60 lat, więc może ci towarzyszyć przez całe życie. Klatka dla tego gatunku powinna być dosyć duża, by ptak mógł się w niej bezpiecznie i swobodnie przemieszczać.

Papuga aleksandretta

Ciekawą papugą, która ma co najmniej kilka podgatunków, jest aleksandretta. Pochodzi z Azji. Najczęściej hodowane są aleksandretty większe i obrożne. Te ptaki ozdobne są inteligentne, dlatego bez większego trudu uczą się naśladowania dźwięków mowy człowieka. Jeśli wybierasz aleksandrettę większą, będzie miała nawet 60 cm długości (wraz z ogonem). Papuga aleksandretta obrożna jest mniejsza – osiąga około 40 cm. Takie ptaki dożywają 25-30 lat. Potrzebują klatki lub woliery o długości co najmniej 5 metrów.

Papuga kozia

Papuga kozia nazywana jest również sinodziobą, czerwonoczelną i nowozelandzką (z uwagi na jej pochodzenie). To nieduży zwierzak, bo jego ciało ma zaledwie 27 cm. Papugi kozie są niezwykle towarzyskie i łakną kontaktu z człowiekiem. Najlepiej trzymać je w klatce w parze lub nawet w większym stadzie w wolierze, ponieważ nie lubią samotności. Bez problemu można je hodować z papugami falistymi. Niestety, nie można uznać ich za długowieczne. Żyją tylko kilka lat.

Papuga kakadu

Okazałe papugi kakadu uważane są za jedne z najpiękniejszych, choć nie są tak kolorowe, jak ary. Jak wyglądają? Mają ponad 50 cm długości i charakterystyczny żółty pióropusz na głowie. Na ogół są całe białe. Pochodzą z Australii, ale w naturze można je spotkać także w Tasmanii, Malezji i w Nowej Gwinei.

Co musisz wiedzieć przed przygarnięciem papugi kakadu?

Niestety, nie są to ptaki łatwe w hodowli. Mają bardzo silny dziób, dlatego ich klatka musi być duża i solidna. Jak się zachowują? Te ptaki przywiązują się do właściciela, ale potrafią okazywać zazdrość. Nie można pozostawać ich na dłużej bez opieki, ponieważ stają się osowiałe i mogą popaść w depresję. To czyni z nich gatunek wymagający i nie dla każdego. Wiadomości o papugach kakadu wskazują, że to gatunek długowieczny, dożywający nawet 60 lat.

Czym żywią się papugi?

Najlepiej i najłatwiej wykorzystywać w diecie tych ptaków gotowe mieszanki, które są dostępne w sklepach zoologicznych. Możesz urozmaicić ich jadłospis o zieleninę, świeże owoce i warzywa, a także ziarna, kukurydzę i ryż. Bardzo ważne jest zapewnienie im stałego dostępu do świeżej wody. Nie można dopuścić do tego, by zwierzaki były spragnione, ponieważ wywołuje to u nich dolegliwości bólowe.

Musisz również wiedzieć, czego nie jedzą papugi. Ptakom nie wolno podawać: 

  • pora;
  • szczypiorku;
  • czosnku;
  • cebuli;
  • awokado;
  • rabarbaru.

Które gatunki papug egzotycznych mają najmniejsze wymagania hodowlane?

Masz niewielkie mieszkanie? W takich warunkach trudno jest trzymać duże papugi – aleksandrettę większą, arę czy kakadu. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się mniejsze ptaki. Papugi, które można trzymać w niedużych klatkach, to z pewnością papużki faliste i kozie, a także katarzynki, nierozłączki czy wróbliczki.

Ile kosztuje papuga?

Jak widzisz, gatunki papug egzotycznych różnią się pod wieloma względami. Nie inaczej jest z cenami. Tanie papugi faliste kosztują nawet 20-30 zł, jednak za arę trzeba zapłacić od 1500 zł do nawet 10 000 zł. Najwyższe kwoty płaci się oczywiście za najbardziej okazałe, kolorowe egzemplarze tych dumnych ptaków.

Ciekawe wiadomości o papugach, czyli słówko o akcesoriach

Duże papugi są bardziej aktywne i mają większe potrzeby. Wypuszczanie zwierzaka to ryzykowna loteria. Nigdy nie wiesz, czy wróci – zwłaszcza jeśli nie jest do końca oswojony. Co ciekawe, hodowcy mogą wykorzystywać specjalne szelki dla papugi. Te akcesoria pozwalają bez obaw wyprowadzać egzotyczne ptaki na zewnątrz. Potrzeba trochę wprawy, by bezpiecznie i sprawnie zapinać takie szelki, jednak warto je wypróbować, jeśli boisz się, że zwierzak ucieknie.Papugi to zwierzęta niezwykle barwne, a liczba ich gatunków robi wrażenie, podobnie jak one same. Teraz, gdy już znasz najpopularniejsze odmiany, możesz zdecydować się na najbardziej odpowiedni gatunek. Pamiętaj jednak, że papuga to egzotyczny ptak, który ma swoje wymagania i nie lubi samotności. Miej to na uwadze szczególnie wtedy, gdy zastanawiasz się nad długowiecznym zwierzakiem.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.