Konura słoneczna to ptak, który popularnością ustępuje zdecydowanie bardziej popularnym odmianom papug, takim jak papużki faliste lub ary. Mimo to wielu hodowców pragnie trzymać je w domach przede wszystkim ze względu na wyjątkowy kolor ich piór. Konura słoneczna wyróżnia się także swoją aktywnością i bywa hałaśliwym ptaszyskiem. To zwierzę wymagające konkretnych warunków i nie będzie odpowiednie dla każdego. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić konurę, musisz dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Nasz artykuł pozwoli ci się zapoznać bliżej z tym nietuzinkowym gatunkiem papugi. Przeczytaj!
Papuga konura słoneczna – miejsce występowania
Jak większość ptaków tego typu, konura słoneczna jest gatunkiem lubiącym ciepły klimat, bliski tropikalnemu. Bytuje ona w Ameryce Południowej i żyje przede wszystkim we wschodniej Wenezueli oraz w północno-wschodniej Brazylii. Zamieszkuje lasy amazońskie, gdzie mieszka wśród tropikalnych roślin. Zazwyczaj na gniazda wybiera dziuple palmowe. Tam osadza się i składa jaja. Na wolności ptaki te żyją w małych grupach, liczących kilkanaście osobników. Z tego powodu – jak inne papugi – gatunek ten nie powinien być hodowany pojedynczo, a zawsze przynajmniej w parze.
Dlaczego konura jest zagrożona wyginięciem?
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje ten gatunek papugi za zagrożony wyginięciem. Oznacza to, że ptakom przypisuje się wysokie ryzyko wyginięcia w przeciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Gatunek nie jest co prawda krytycznie zagrożony, lecz spadkowa tendencja w populacji sprawia, że obawy ekologów o jej wymarcie są uzasadnione. Obecnie na wolności według szacunkowych danych żyje pomiędzy 1000 a 2500 osobników. Wymieranie jest skutkiem polowania na pióra, nielegalnych sprzedaży do niewoli oraz wycinaniem lasów, w których ptaki te mają swoje gniazda.
Papuga konura – charakterystyczne cechy wyglądu
Jak już wspominaliśmy, konura słoneczna to wyjątkowo piękny ptak. Nie jest duży – mierzy zazwyczaj 30 cm i waży nie więcej niż 130 gramów. Ma duży czarny dziób i charakterystyczne obwódki wokół oczu. Najpiękniejsze są jednak pióra. Większość ciała jest żółta, a w okolicach głowy upierzenie płynnie przechodzi do pomarańczowego. Końcówki skrzydeł są zielone, a na ogonie często pojawia się też domieszka niebieskiego. Samce i samice mają to samo ubarwienie i trudno jest je od siebie odróżnić. Mówi się, że samce są nieco większe i mają kwadratową głowę z płaskim czołem. Najlepszym sposobem na poznanie płci będzie jednak badanie DNA lub endoskopowe.
Konura słoneczna – charakter i typowe zachowanie
Konura słoneczna jest ptakiem inteligentnym, lubiącym wykonywanie sztuczek i szybko uczącym się nowych rzeczy:
- jest bardzo towarzyska i potrzebuje kontaktu nie tylko z innymi papugami, lecz także z człowiekiem;
- wymaga troski i uwagi opiekuna, a pozbawiona kontaktu z innymi staje się ospała i smutna;
- przywiązuje się zazwyczaj do całej rodziny, choć naturalnie największą sympatią będzie darzyć osoby, z którymi spędza najwięcej czasu.
Jeśli papuga konura słoneczna nie zostanie odpowiednio wychowana i nauczona kontaktu z człowiekiem, może stać się agresywna i dotkliwie gryźć. Nie nadaje się zatem dla początkujących hodowców. Jej socjalizacja wymaga nieco doświadczenia.
Czy konura słoneczna może nauczyć się mówić?
Większość papug to gatunki, które potrafią dużo hałasować. Konura słoneczna nie jest tu wyjątkiem – należy wręcz do najbardziej hałaśliwych gatunków. Jest to kolejny powód, dla którego nie będzie dobrym wyborem dla każdego. Hałaśliwość to jedna z cech tego gatunku. Głośny dźwięk to dla niej naturalny sposób porozumiewania się z innymi ptakami. Trzeba o tym pamiętać, decydując się na zakup tego ptaka. Skłonność do rozmów może być jednak zaletą – papugę konurę da się bowiem nauczyć ludzkiej mowy. Wymaga to sporo cierpliwości i treningu, ale niektóre osobniki powinny dość szybko opanować proste słowa.
Konura słoneczna – hodowla i warunki, jakie trzeba jej zapewnić
Ptaki te są bardzo aktywnymi zwierzętami. Lubią latać, a także się bawić, więc warunki powinny być dostosowane do ich potrzeb. Najlepsza będzie tutaj odpowiednio duża woliera zewnętrzna. Ptak zyska sporą swobodę i możliwość ruchu, a właściciele nie będą narzekać na jego hałaśliwość. Konura słoneczna powinna mieć możliwość regularnego latania po całym domu, gdy wypuścisz ją z klatki. Musisz wówczas pilnować, by nie podgryzała mebli, do czego ma duże skłonności. Warto kupić ptakom gryzaki i na przykład drobne gałązki, które zaspokoją ich potrzeby żucia.
Żywienie konury słonecznej – co podawać tym ptakom?
Oprócz wspomnianych wcześniej konarów czy pni do obgryzania ptaki potrzebują także odpowiedniego pokarmu. Konura słoneczna może być karmiona gotową karmą dostępną w sklepie zoologicznym. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na skład produktu i dopasować go do potrzeb papugi. Oprócz gotowego pożywienia dietę należy odpowiednio uzupełniać. Ptaki mogą dostawać orzeszki i nasiona, jednak nie można serwować ich zbyt często, bo inaczej zwierzaki utyją. Dobrze jest też podawać papugom gotowane jajka, a także owoce, np.:
- jabłka;
- gruszki;
- banany.
Konura słoneczna – cena jednego osobnika
Ze względu na swoją małą popularność konura słoneczna należy do droższych gatunków ptaków. Zapłacisz za taką papugę przynajmniej 800 zł, choć najczęściej ptaka można kupić za około 1200-1300 zł. Nie należy kupować konur znacznie tańszych. Obniżona cena może wynikać ze złego stanu zdrowia zwierzęcia lub świadczyć o tym, że pochodzi ono z nielegalnego przemytu.
Konura słoneczna to wyjątkowy gatunek papug. Jest to ptak inteligentny i piękny, ale jednocześnie hałaśliwy i wymagający. Warto zastanowić się, czy na pewno uda ci się spełnić wszystkie jego potrzeby, bo w przeciwnym razie może stać się uciążliwym towarzyszem.