Decyzja o tym, gdzie kupić psa rasowego, jest niezwykle ważna. Właściwy wybór hodowli to klucz do zdrowia i szczęścia twojego przyszłego pupila. Poruszymy tematy związane z wyborem rasy, ale nie tylko. Przeczytasz o hodowli certyfikowanej, konieczności posiadania rodowodu u psów rasowych, a także możliwości adopcji ze schroniska. Dowiesz się również, jak unikać pseudohodowli oraz nieuczciwych sprzedawców. Szczenięta z takich miejsc często są obciążone poważnymi chorobami i wadami genetycznymi. Odpowiedzialne osoby dbają, by nie rozmnażać poważnie chorych osobników i nie krzyżować zbyt blisko spokrewnionych czworonogów.

Najpierw zdecyduj, jakiego psa poszukujesz

Decyzja o tym, by kupić psa, powinna zawsze poprzedzać rozważenie, jakiego czworonoga poszukujesz. Wybór odpowiedniej rasy powinien zależeć od twojego stylu życia, preferencji i możliwości. Pamiętaj, że każda z nich ma swoje unikalne cechy i wymagania. Przykładowo mops to pies towarzyski i doskonale sprawdzi się w mieszkaniu, podczas gdy collie potrzebuje dużo przestrzeni i aktywności. Sprzedawcy oraz pośrednicy również powinni uświadamiać przyszłych opiekunów w tym temacie. Przykład platformy online, gdzie można kupić psa i dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, znajdziesz na https://petso.pl.

Na co zwracać uwagę przy wyborze rasy? Przede wszystkim uwzględnij temperament i potrzeby psa. Przedstawiciele niektórych ras są bardziej aktywni i potrzebują więcej ruchu, inne zwierzaki mogą być bardziej agresywne lub niezależne. Kolejne czynniki, które powinny być brane pod uwagę, to przede wszystkim:

  • wielkość psa;
  • potrzeby żywieniowe, ruchowe (koszt utrzymania, niezbędny czas na właściwą opiekę);
  • predyspozycja rasy do pewnych chorób;
  • osobnicza skłonność do przejawiania określonych cech charakteru.

Gdzie kupić psa – hodowle certyfikowane przez ZKwP, FCI i inne stowarzyszenia

Gdy decydujesz się na psa z hodowli, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona zarejestrowana w związku kynologicznym. Tego typu certyfikacja gwarantuje, że hodowca przestrzega określonych standardów i zasad, które mają na celu ochronę zdrowia i dobrobytu zwierząt. Najbardziej znana organizacje w Polsce to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP)

Nie musisz jechać do hodowcy, aby zobaczyć, czy jest on na liście danego stowarzyszenia – możesz to zrobić przez internet. Na stronie https://petso.pl/zwierzeta-na-sprzedaz/psy sprawdzisz do jakiego stowarzyszenia należy dana hodowla i jeśli ma status “zweryfikowano” to dodatkowo masz pewność że hodowca nie wprowadza Cię w błąd.

Jak wybrać hodowlę godną zaufania?

Kiedy sprawdzasz, gdzie kupić psa, pierwszym krokiem powinno być zweryfikowanie stowarzyszenia danego hodowcy. Każde stowarzyszenie ma inne standardy, które mogą się bardzo różnić – aczkolwiek członkostwo w renomowanym stowarzyszeniu jeszcze nie przesądza sprawy. Pamiętaj, że każda uczciwa hodowla da możliwość, by zobaczyć szczeniaki i ich rodziców. Hodowcy pokażą również miejsce, by można się było przekonać, w jakich warunkach zwierzęta są utrzymywane.

Sama umowa o kupno psa powinna zawierać najważniejsze informacje:

  • imię;
  • wiek;
  • płeć;
  • rasę;
  • informacje o rodowodzie;
  • dane hodowcy;
  • kwotę sprzedaży.

Renomowane hodowle często zawierają w umowie szereg zobowiązań wobec nabywcy szczeniaka rasowego. Mogą one dotyczyć m.in. zakazu odsprzedaży, ale mieć też zapisy o zakazie lub dopuszczeniu do dalszego rozmnażania czy skontrolowania przez hodowcę warunków, jakie zapewnia nowy właściciel rasowego psa.

Jak unikać pseudohodowli i nierzetelnych ogłoszeń o psach?

Takich sytuacji należy wystrzegać się jak ognia. Rozpoznanie niebezpieczeństwa bywa dość trudne, ale nie jest niemożliwe. Pamiętaj, że uczciwy hodowca zawsze zgodzi się spotkać i pokazać ci szczeniaki oraz ich rodziców – hodowle, które odmawiają takiej możliwości i zawierają jedynie transakcje na odległość, z dużym prawdopodobieństwem mają coś do ukrycia. Naturalnie to od ciebie zależy, czy wybierzesz się w dłuższą lub krótszą podróż. Kiedy chcesz kupić psa, warto upewnić się, że miał on zapewnione dobre warunki. Pseudohodowcy często nie dbają o zdrowie ani dobrostan zwierząt, które hodują. Ich jedynym celem jest zarobek.

Zwróć uwagę na to, jak hodowca opisuje w ogłoszeniach swoje psy do sprzedania. Jeżeli tekst jest niejasny, pełen błędów lub nie zawiera podstawowych informacji o psie i hodowli, to może to być znak ostrzegawczy. Pamiętaj, że organizacje hodowlane tworzą też czarne listy hodowli. Warto się z nimi zapoznać, by wiedzieć, gdzie lepiej nie kupować psów.

Archiwum: czerwiec 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.