Adopcje psów – wymagania i warunki 

Adopcja psa to odpowiedzialna decyzja, która nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie, pod wpływem chwilowego impulsu. Przed adopcją należy koniecznie uwzględnić szereg czynników związanych z obecnością nowego, czworonożnego domownika, w tym zmiany, jakie nastąpią w Twoim dotychczasowym trybie życia i wiele nowych obowiązków. Musisz także wziąć pod uwagę to, w jaki sposób koszt utrzymania psa wpłynie na Twój domowy budżet – chodzi nie tylko o koszty ogólne (np. jedzenie, niezbędne akcesoria, wizyty u weterynarza), ale również wydatki niespodziewane (koszty leczenia, koszty szkód spowodowanych przez psa, specjalistyczne szkolenia/konsultacje w razie problemów behawioralnych itd.).

Sama adopcja psa ze schroniska także wiąże się z koniecznością spełnienia przez Ciebie kilku istotnych wymogów formalnych. Przede wszystkim pochodzące ze schroniska psy mogą być adoptowane tylko przez pełnoletniego mieszkańca Polski, który jest w pełni sił umysłowych oraz okaże dowód osobisty i podpisze wszystkie dokumenty, jakie są wymagane przez dane schronisko.

Procedura adopcyjna może się nieco różnić w poszczególnych placówkach opiekuńczych ze względu na to, że każde schronisko może mieć odrębne wymagania dodatkowe wobec osoby decydującej się na adopcję psa, ale w każdej z nich konieczne będzie:

  • wypełnienie ankiety przedadopcyjnej – zwykle składa się z kilkudziesięciu pytań i ma na celu ustalenie warunków, w jakich będzie przebywał pies po adopcji;
  • weryfikacja odpowiedzi udzielonych w ankiecie – pracownicy schroniska na tym etapie sprawdzają Twoje odpowiedzi, aby optymalnie dobrać dla Ciebie psa w kontekście Twoich możliwości finansowych oraz warunków lokalowych;
  • przeprowadzenie w Twoim domu rozmowy z pracownikiem schroniska – jest to kolejny etap weryfikacji warunków, w jakich będzie mieszkać pies po adopcji;
  • zawarcie umowy adopcyjnej – to końcowy etap procedury adopcyjnej, na którym pisemnie zobowiązujesz się, że będziesz godnie traktować adoptowanego psa oraz zapewnisz mu opiekę weterynaryjną, a także zgadzasz się na przeprowadzanie przez pracowników schroniska kontrolnych wizyt w Twoim domu przez określony czas po adopcji. Wszystkie te zobowiązania potwierdzasz własnoręcznym podpisem na umowie adopcyjnej.

Dowiedz się więcej o adopcji psa i związanych z tym kosztach

Ile kosztują psy ze schroniska? 

zadowolony pies rasy mieszanej ufnie patrzy w obiektyw

Choć sama adopcja psa jest najczęściej darmowa, to wiele schronisk oczekuje (lub nawet wymaga) od osoby adoptującej zwierzę wsparcia działalności schroniska poprzez datek finansowy albo zakup niezbędnego wyposażenia czy karmy. Konkretne warunki i ewentualne koszty związane z adopcją psa zawsze musisz sprawdzić w konkretnej placówce opiekuńczej, ponieważ każda z nich określa je indywidualnie.

Pies ze schroniska – ile kosztuje utrzymanie psa? 

Psy przebywające w schronisku są wykastrowane i zaszczepione, dlatego nie poniesiesz kosztów związanych z tymi zabiegami. Nadal jednak musisz liczyć się z szeregiem innych wydatków. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich, choć nie jest to lista zamknięta: zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego, co sprawi, że wydatki wzrosną. Na to, ile kosztuje utrzymanie psa miesięcznie, w największym stopniu mają wpływ następujące wydatki:

  • wyżywienie – w praktycznie każdym przypadku to właśnie te wydatki stanowią największą składową Twoich miesięcznych kosztów związanych z opieką nad psem. Co oczywiste, bezpośrednio zależą one od wielkości psa: koszty utrzymania labradora i zakupu dla niego dobrej jakości karmy będą zdecydowanie wyższe, niż wyżywienie mopsa czy pieska rasy chihuahua.
  • wizyty u weterynarza – standardowe koszty opieki weterynaryjnej nad zdrowym psem nie są bardzo dotkliwe i da się je bez problemu utrzymać na rozsądnym poziomie, jednak weź pod uwagę, że wzrosną one diametralnie w chwili, gdy Twój pies zachoruje, dozna urazu bądź będzie wymagać przeprowadzenia operacji w celu ratowania jego zdrowia lub życia.
  • akcesoria i wyposażenie – wyprawka dla psa obejmuje wiele różnego typu drobnych przedmiotów i sprzętów, które są potrzebne Twojemu psu w trakcie codziennego funkcjonowania: od misek na karmę i wodę poczynając, przez posłanie i akcesoria spacerowe, na zabawkach kończąc.
  • specjalistyczna opieka i konsultacje/szkolenia – zależnie od rasy i usposobienia Twojego psa, konieczne mogą okazać się specjalistyczne szkolenia behawioralne, które także mają istotny wpływ na sumaryczną kwotę wydatków w skali miesiąca. Im dłuższe szkolenie, tym więcej będzie kosztować, zwłaszcza w przypadku dedykowanych, wąsko specjalizowanych szkoleń, które mogą trwać nawet przez wiele tygodni.
  • koszty leczenia w przypadku problemów zdrowotnych zwierzęcia – w tej kategorii trudno wskazać górną granicę wydatków, bo po prostu nie istnieje. Weź jednak pod uwagę, że koszty w granicach kilku lub kilkunastu tysięcy złotych nie należą do rzadkości, zwłaszcza w sytuacji, gdy Twój pies wymaga specjalistycznej opieki w klinice weterynaryjnej albo skomplikowanej operacji.

Sprawdź, jaki jest miesięczny koszt utrzymania psa

Ubezpieczenie psa ze schroniska – dlaczego warto? 

opiekun psa na spacerze ze swoim pupilem

Głównym powodem, dla którego warto zdecydować się na ubezpieczenie psa (nie tylko ze schroniska, ale każdego!), jest troska o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Mając odpowiednio dobrane ubezpieczenie psa, zyskujesz zabezpieczenie przed finansowymi konsekwencjami różnych nieprzewidzianych zdarzeń i sytuacji, na które Ty i Twój pies jesteście narażeni. Dzięki temu unikniesz destabilizacji finansowej i konieczności pokrywania kosztów z własnej kieszeni, a Twojemu czworonożnemu przyjacielowi zapewnisz dobrą opiekę, gdy będzie potrzebna.

Jakie ubezpieczenie dla psa wybrać? 

Oferta ubezpieczeń dla psów w Polsce jest nadal raczej uboga i dość ograniczona, choć z każdym rokiem sytuacja ulega poprawie. Wyjątkiem od tej zasady jest oferowane przez Generali pierwsze dostępne na polskim rynku dedykowane ubezpieczenie dla psów, które zapewnia kompleksową i szeroką ochronę niezależnie od pochodzenia oraz rasy Twojego psa. Na chwilę obecną jest to najlepszy wybór dla każdego właściciela psa, który chce zapewnić swojemu pupilowi optymalny zakres ochrony. Poniżej znajdziesz informacje na temat poszczególnych opcji w ramach ubezpieczenia „Generali, z myślą o Twoim psie, Bezpieczny.pl”.

Ubezpieczenie kosztów leczenia psa 

Ubezpieczenie „Generali, z myślą o Twoim psie, Bezpieczny.pl” to zasadnicze ubezpieczenie psa dostępne w ofercie Generali. Zależnie od wybranego przez Ciebie wariantu sumy ubezpieczenia, zapewnia Ci ono możliwość uzyskania zwrotu udokumentowanych i niezbędnych wydatków, jakie poniesiesz w związku z leczeniem Twojego psa w wyniku jego choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właściciela psa 

Ubezpieczenie OC z tytułu szkód wyrządzonych przez psa pozwala uzupełnić ochronę podstawową o pakiet świadczeń zapewniających Ci bezpieczeństwo finansowe (do limitów określonych w polisie) w sytuacji, gdy Twój pies wyrządzi szkody innym osobom. Odnosi się to nie tylko do szkód osobowych, ale również do szkód na mieniu – także wtedy, gdy opiekę nad zwierzęciem sprawował ktoś z Twoich bliskich bądź osoba opiekująca się psem na Twoją prośbę.

Ubezpieczenie śmierci psa 

To pierwsze w Polsce ubezpieczenie psa, które rozszerza zakres ochrony Twojego czworonoga o świadczenie wypłacane w sytuacji, gdy zwierzę straci życie w wyniku choroby lub w konsekwencji nieszczęśliwego wypadku bądź eutanazji spowodowanej chorobą lub nieszczęśliwym wypadkiem. Suma ubezpieczenia w tym przypadku jest bezpośrednio zależna od rasy psa, a wypłacone środki możesz przeznaczyć np. na pokrycie kosztów pochówku lub kremacji.

Ile kosztuje w Generali ubezpieczenie psa? 

piesek rasy Chihuahua leży na tarasie

Ceny ubezpieczenia psa mogą być bardzo zróżnicowane, zależnie od wybranych parametrów, zakresu ochrony i szeregu innych czynników. Poniżej znajdziesz przykładowe kwoty, jakie należałoby zapłacić za ubezpieczenie psa ze schroniska w zależności od przyjętych dla danego wyliczenia kryteriów. Zwróć uwagę, że są to jedynie dane szacunkowe, ponieważ dla Twojego psa kwoty będą inne.

Przykład 1. Pies rasowy – bernardyn

Data urodzenia: 2018 rok (miesiąc nieznany)

Wybrane parametry ubezpieczenia:

Koszty leczenia psa: 20 000 zł

OC właściciela psa: 100 000 zł

Ubezpieczenie śmierci psa: brak

Udział własny: 10% (część kosztów leczenia pokrywana przez właściciela psa)

Składka: roczna

Po zastosowaniu dostępnych rabatów (10% z kodu rabatowego, kolejne 10% za opłacenie całości składki jednorazowo za cały rok z góry) cena ubezpieczenia psa wyniosła 1040,04 zł rocznie.


Przykład 2. Pies w typie rasy – chihuahua

Data urodzenia: 2021 rok (miesiąc nieznany)

Wybrane parametry ubezpieczenia:

Koszty leczenia psa: 20 000 zł

OC właściciela psa: 50 000 zł

Ubezpieczenie śmierci psa: 2000

Udział własny: 10% (część kosztów leczenia pokrywana przez właściciela psa)

Składka: roczna

Po zastosowaniu dostępnych rabatów (10% z kodu rabatowego, kolejne 10% za opłacenie całości składki jednorazowo za cały rok z góry) cena ubezpieczenia psa wyniosła 592,92 zł rocznie.


Przykład 3. Mieszaniec

Data urodzenia: 2020 rok (miesiąc nieznany)

Wybrane parametry ubezpieczenia:

Koszty leczenia psa: 50 000 zł

OC właściciela psa: 50 000 zł

Ubezpieczenie śmierci psa: brak

Udział własny: 10% (część kosztów leczenia pokrywana przez właściciela psa)

Składka: roczna

Po zastosowaniu dostępnych rabatów (10% z kodu rabatowego, kolejne 10% za opłacenie całości składki jednorazowo za cały rok z góry) cena ubezpieczenia psa wyniosła 874,80 zł rocznie.

Wszystkie powyższe wyliczenia wykonano 21.04.2023 przy użyciu kalkulatora dostępnego na stronie https://bezpieczny.pl/pies/kup

Podsumowanie 

Zakup ubezpieczenia dla Twojego adoptowanego psa to inwestycja, której pozytywne efekty nie dadzą się w żaden sposób przełożyć na pieniądze – to wyraz troski o zdrowie i dobre samopoczucie Twojego czworonożnego przyjaciela, a także możliwość zapewnienia mu najlepszej opieki w sytuacji, gdy okaże się to konieczne, by uratować jego zdrowie bądź życie. To również pewność, że niespodziewane wydatki związane z opieką nad adoptowanym psem nie zrujnują Twojego bezpieczeństwa finansowego.

Sprawdź ofertę Generali w zakresie ubezpieczeń dla właścicieli psów

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.