Osoby myślące o adopcji psa zwykle stoją przed dylematem czy przygarnąć szczeniaka czy wybrać dorosłego psa. Potencjalnie może wydawać się, że szczeniak jest lepszym wyborem, bo będziemy mogli od początku go wychowywać i uczyć wszystkiego. Szczeniak, na pewno, wprowadzi do domu ogromną ilość radości i żywiołowości. Jest jednak wiele powodów, dla których warto wybrać psa dorosłego, a czasem wręcz starego. Poznaj 6 powodów przemawiąjącym za tym by wybrać dorosłego psa ze schroniska!
1. Dorosły pies ząbkowanie ma już za sobą
Młodziutki pies jest niezwykle radosny i szybki. Mimo największej uwagi, szczeniak w domu, prawie na pewno i tak pogryzie kilka rzeczy. Oczywiście zapewniając mu odpowiednia zabawki, gryzaki i dużo uwagi minimalizujemy okazje do podgryzania kapci, butów czy luźno rzuconych rzeczy. Kiedy pies zmienia zęby na stałe, dziąsła swędzą i pies musi sobie jakoś radzić! Jak nie ma nic lepszego do „podrapania” dziąseł, to zadawala się tym, co znajdzie na swej drodze.
Decydując się, na choćby rocznego psa, w cudowny sposób pomijamy najbardziej „niszczycielski” okres z życia szczeniaka. Pies wymienia uzębienie, na stałe, pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia. Roczny pies to dalej bardzo żywiołowy i pełny sił towarzysz. Nawet dwu-trzyletnie psy w dalszym ciągu bardzo chętnie się bawią i bardzo szybko uczą się wszystkiego. Zobacz ogłoszenia z psami: https://sprzedawacz.pl/zwierzeta/psy/psy_zwierzeta/
2. Większość dojrzałych psów nie załatwia się w domu
Praktycznie każdy dorosły pies, który trafił do schroniska, po wcześniejszym mieszkaniu w domu, doskonale wie, że swe potrzeby należy załatwiać na zewnątrz. Wybierając dorosłego psa, prawie na pewno, nie będziemy musieli przechodzić całego procesu nauki załatwiania potrzeb na dworze. Oczywiście jeśli wybierzemy psa, który nie żył wcześniej w domowych warunkach to będziemy musieli poświęcić czas by wszystkiego go nauczyć. Wiek jednak nie jest do tego żadną przeszkodą.
Należy też wiedzieć, że biorąc psa ze schroniska przez kilka dni pies może załatwiać się w domu. Nawet jak pies był nauczony by załatwiać się na dworze to poprzez pobyt w kojcu i bardzo rzadkie spacery musiał nauczyć się załatwiać swoje potrzeby na swoim terenie. Dlatego dobrze jest szczególnie w początkowym okresie – zaraz po wzięciu psa ze schroniska – wychodzić bardzo często na spacery. Tak, by pies zanim wejdzie do domu czy mieszkania miał załatwione wszystkie potrzeby na zewnątrz.
3. Starszy pies ma mniejsza potrzebę ruchu
Jeśli nie jesteś typem aktywnej osoby i nie lubisz spędzać dziennie więcej niż godzinę na świeżym powietrzu, zdecyduj się wtedy na starszego psa. Kilkuletni pies nie ma potrzeby, aż tak dużo się ruszać jak roczny czy dwuletni młodziak (o szczeniakach nawet nie wspominam). Zwierzaki mające 7 i więcej lat są znacznie spokojniejsze niż ich młodsi koledzy i koleżanki ze schroniska.
Oczywiście poza wiekiem istotna jest również rasa psa. Dla osób preferujących bardziej siedzący tryb życia takie rasy jak bokser, owczarek niemiecki, wyżeł, husky czy border collie nie będą dobrym wyborem. Osoby starsze i osoby mniej aktywne powinny raczej wybrać psa rasy pekińczyk, maltańczyk, cocker spaniel lub innych ras o bardziej leniwym charakterze. Sporo też zależy od charakteru psa. Dobrze, w miarę możliwości, poznać przyszłego pupila jeszcze w schronisku na tzw. wizytach adaptacyjnych.
4. Dorosły pies zna już zwyczaje ludzi
Pies, który wcześniej funkcjonował z ludźmi znacznie łatwiej wraca do trybu życia z „człowiekiem pracującym”. Znacznie łatwiej wchodzi w tryb trzech spacerów dziennie. Spokojnie przesypia noc. Swoja aktywność przesuwa na czas obecności człowieka. W dzień, kiedy nie ma właściciela, pies też zwykle śpi. Oczywiście o ile czas samotnego przebywania nie trwa w nieskończoność.
Ponadto większość dorosłych psów jest w stanie od razu reagować na ileś prostych komend. Czasem zdarza się także, że w schronisku z różnych powodów pojawiają się psy, które przechodziły bardziej zaawansowane szkolenie i poza siadaniem i kładzeniem się doskonale wiedzą co znaczy zostaw, nie rusz, czy przynieś.
5. Dorosły pies jest wdzięczny jeśli może wrócić do domu
Pies z własnego wyboru nie wybiera schroniska. Z jakiegoś powodu, świat wali się psu na głowę i nagle ląduje w małym boksie. Prawdopodobnie inaczej odbierają warunki schroniska psy, które są w nich od małego, a inaczej te, które kilka lat żyły w dobrych warunkach, blisko człowieka i nagle coś pękło.
Widząc radość psa po opuszczeniu schroniska nie będziesz miał wątpliwości, jak bardzo się cieszy. Psy są bardzo wdzięczne i pamiętają o tym, co zrobi się dla nich złego lub dobrego. Trudno o coś lepszego dla psa niż możliwość powrotu do świata jaki zna i jaki kochał! Nawet jeśli pies ma 10 lat i od 5 jest już w schronisku, to na pewno będzie Ci wdzięczny za nowy dom!
6. Wiesz jak duży będzie, bo już nie rośnie!
Jako bonus dodam tylko, że wybierając psa który ma dwa lata lub więcej możesz być pewien, że nie będzie już większy niż się spodziewasz. Nie zmieni się też jakoś znacząco jego wygląd. Z wiekiem pewnie będzie tylko bardziej dostojny poprzez siwienie sierści na pysku.
W przypadku młodego psa ze schroniska nigdy nie masz pewności kim dokładnie byli rodzice i w jaki sposób tam „mała przylepa” będzie się zmieniać. Pewne cechy można ocenić np. po wielkości łap, ale wszystkiego przewidzieć się nie da, jeśli rodzice są zagadką.
7. W schronisku wiedzą, który dorosły pies lubi koty!
Poza psami w schroniskach w całej Polsce znajduje się też cała masa kotów do oddania za darmo. Dzięki temu obsługa schroniska bardzo często jest w stanie powiedzieć, które psy będą dobrze funkcjonowały z kotem. Jeśli masz już kota lub myślisz o jego adopcji koniecznie skonsultuj dobór psa z obsługa schroniska. Szczególnie w przypadku dużych psów ma to ogromne znaczenie.
Gdy masz kota i myślisz o szczeniaku bardzo ważne jest by szczeniak nie zaznał krzywdy od kota. Znam wiele przypadków, w których uraz z okresu szczenięcego powoduje trwałą agresję w stosunku do kotów. Lepiej zatem, ale wybrać pewniaka, który na pewno lubi koty albo bardzo ostrożnie zapoznawać zwierzaki za sobą. Możliwe, że gdzieś w Twojej okolicy, nie tylko schroniska, oddają psy za darmo. Czasem, z różnych powodów osoby muszą oddać swoje ukochane zwierzęta bezpośrednio innemu człowiekowi. Jeśli więc szukasz psa lub kota warto przeglądać ogłoszenia (https://sprzedawacz.pl/zwierzeta/) – może uda Ci się sprawić, że jakiś zwierzak nie trafi do schroniska, tylko płynnie zmieni dom!