Podstawą diety psów jest mięso. W przeciwieństwie do kotów potrzebują one jednak konkretnej dawki węglowodanów. O ile w codziennym psim jadłospisie warto unikać wypełniaczy, takich jak ryż, kukurydza, czy inne zboża, o tyle obecność warzyw i owoców jest w nim bardzo ważna. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie warzywa dla psa są warte podawania.
Warzywa dla psa – jakie jest ich miejsce w jadłospisie?
Na początku warto zaznaczyć, że warzywa w diecie psa nie są elementem obowiązkowym. Niektóre zwierzaki ich nie lubią i nie akceptują. Jeżeli są to psy zdrowe – nie ma problemu. Warzywa dla psa są ważnym elementem diety ciężarnych suk, psów sportowych oraz tych z chorobami nerek, wątroby, czy tarczycy. W pozostałych przypadkach ich obecność w codziennych posiłkach można traktować wariantywnie.
Warzywa mogą stanowić około 15% diety psa. Ich obecność pokrywa podaż witamin i minerałów oraz błonnika. Ten ostatni reguluje i wspomaga pracę korzystnych bakterii w jelicie grubym.
Jakie warzywa mogą znaleźć się w psiej diecie?
Oto spis tych warzyw dla psa, które warto dodać do jego jadłospisu.
Marchew
Marchewki to chyba najpopularniejsze warzywa dla psa. Zawarty w nich beta-karoten chroni organizm psa przed wolnymi rodnikami. Marchew jest także bardzo ważna dla jelit. Dostarcza błonnik, przez co reguluje pracę układu pokarmowego. Najlepiej podawać ją gotowaną – w całości, pokrojoną w kostkę – lub startą na tarce. Jeżeli pies akceptuje taką formę, może otrzymać marchewkę również w formie surowej. Może okazać się ciekawym przysmakiem.
Burak
Na liście warzyw dla psa powinien znaleźć się także burak. Ta popularna roślina zawiera cenny dla psa kwas foliowy oraz betanina, która jest silnym przeciwutleniaczem. Buraka możesz serwować psu krojonego w plasterki albo startego na tarce po jego wcześniejszym ugotowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że burak może nie być dobrą propozycja dla psów otyłych oraz tych, które mają problemy z układem moczowym. Zawiera bowiem dosyć dużo kwasów szczawianowych.
Dynia
Nieco mniej popularnym warzywem dla psa jest dynia. Warto jednak włączyć ją do diety czworonoga, ponieważ świetnie reguluje pracę jelit, jednocześnie zapobiegając biegunkom. Podobnie jak marchewka zawiera beta-karoten, a dodatkowo jest bogata w inne składniki odżywcze – witaminy z grupy B oraz kwas foliowy i żelazo. Dynię możesz serwować psu po obróbce termicznej w postaci puree, pokrojoną w plastry, gotowaną lub pieczoną.
Seler
Korzeń selera oraz jego nać mają działanie moczopędne. Dlatego właśnie są polecany psom cierpiącym na różnego rodzaju problemy z układem moczowym. To jednak nie wszystko. Roślina jest bogata także w liczne witaminy – nie tylko te z grupy B, ale także C, D i K. Korzeń selera najlepiej podać psu w formie gotowanej. Pałeczki selera naciowego mogą być zjedzone na surowo.
Cukinia
Cukinia, podobnie jak ogórek, składa się przede wszystkim z wody. Jest niskokaloryczna, dlatego może z powodzeniem znaleźć się w diecie psa, który zmaga się z nadwagą. Najlepiej serwować ją na surowo albo podsmażaną bez tłuszczu i przypraw na patelni. Ważne jest to, aby cukinię podawać psu razem ze skórką, ponieważ to właśnie w niej kryją się wszystkie najważniejsze substancje odżywcze.
Pietruszka
Korzeń pietruszki jest niskokaloryczny i ma właściwości moczopędne. Jeżeli twój pies nie ma problemów z nerkami, możesz raz na jakiś czas włączyć tę roślinę do jego diety. Jest ona dobrym źródłem witamin C i A, a także fosforu i magnezu. Gotowane warzywo podawaj zwierzakowi raz na jakiś czas.
Brokuł
Brokuły są bardzo popularnym elementem domowych posiłków dla psa. Nic dziwnego, są bogatym źródłem błonnika i wielu witamin. Pamiętaj jednak, że mogą być powodem bardzo poważnych wzdęć, dlatego ich ilość w diecie warto dozować rozsądnie.
Pomidor
Wśród odpowiednich warzyw dla psa znajdują się pomidory, jednak wyłącznie te dojrzałe i bez szypułek. Te ostatnie zawierają solaninę, która jest szkodliwa dla układu pokarmowego. W pomidorach znajdziesz dużo cennego dla serca potasu oraz wiele dobrych dla zdrowia witamin. Raz na jakiś czas można włączyć je do diety zwierzaka.
Owoce i warzywa, których pies nie może jeść
Nie wszystkie warzywa i owoce będą odpowiednie dla psa. Niektóre z nich mogą być nie tylko niezdrowe, ale wręcz trujące. Pod żadnym pozorem nie podawaj swojemu psu:
- czosnku,
- cebuli,
- szczypiorku,
- pora.
- ostrej papryki,
- cytrusów,
- winogron i rodzynek.
Należy także unikać warzyw dla psa, które zawierają dużą ilość szczawianów. W dłuższej perspektywie mogą one doprowadzić do problemów z układem moczowym. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:
- szczaw,
- szpinak,
- rabarbar.
Pies nie powinien także zjadać większości roślin strączkowych i warzyw kapustnych, które mogą powodować wzdęcia. Unikaj także roślin, które mogą spowodować wymioty i utrudniają trawienie. Są to między innymi rzodkiewki czy bakłażany.
Warzywa dla psa – podsumowanie
Warzywa dla psa nie są koniecznym składnikiem diety. Warto jednak w niewielkich ilościach włączyć je do posiłków swojego czworonoga, jeśli je gotowany pokarm. Są bardzo cennym źródłem błonnika, który reguluje pracę jelit. Zapobiega gromadzeniu się złogów kałowych i wspomaga pracę całego układu trawiennego. Ważne są także zawarte w produktach roślinnych witaminy. Pamiętaj jednak, aby ilość warzyw nie przekraczała 15% całej diety. Jeżeli twój pies je wyłącznie posiłki domowe, warto wzmocnić je suplementami.