Przyczyny braku apetytu u psa
To, że pies jest wybredny przy jedzeniu nie zawsze może być oznaką jego upartego charakteru lub tego, że oczekuje, że otrzyma “lepszy kąsek” czy często podjada. Brak apetytu u psa może być też oznaką problemów zdrowotnych lub stresu. W niektórych sytuacjach może być konieczna konsultacja z weterynarzem, by ustalić gdzie konkretnie tkwi przyczyna niejedzenia psa. Obserwuj swojego pupila i jeśli zauważysz coś niepokojącego, zgłoś się z nim do lekarza. Wśród najczęstszych przyczyn braku apetytu u psa można wymienić: dolegliwości bólowe, np. ból brzucha (może być związany np z pasożytami, wtedy konieczne będzie odrobaczanie), ból zęba (dyskomfort podczas gryzienia), nastrój psa (stres, tęsknota za właścicielem, smutek), próba wymuszenia na swoim właścicielu lepszych przysmaków (trzeba pilnować, by nie ulegać zachciankom psa, w przeciwnym razie będzie on to wykorzystywał). Pies może również instynktownie zrobić sobie głodówkę, czasami nawet przez cały dzień, jeśli nie trwa dłużej i nie towarzyszy zmianie w zachowaniu psa, nie powinna ona powodować zaniepokojenia u właściciela. W przeciwnym razie pupilowi warto zrobić podstawowe badania krwi i kału, by dowiedzieć się gdzie leży przyczyna problemów z jedzeniem.
Co zrobić, by pies zaczął jeść
Po wykluczeniu / usunięciu problemów zdrowotnych, które mogą powodować u psa brak apetytu, można zająć się odpowiednią dietą czworonoga.
Zmiana karmy – karma dla psa powinna być wysokomięsna i zbilansowana, a wielkość chrupek odpowiednia dla rozmiarów pyska psa (mały pies może mieć problem z pogryzieniem dużych kawałków). Jeśli pupil nie chciał jeść poprzedniej karmy, być może nie odpowiadał mu jej smak. Dobrym rozwiązaniem będzie zmiana karmy na inną. Możesz testować różne karmy sprawdzając, która pupilowi podejdzie najbardziej. W sklepach zoologicznych, takich jak Karusek kupisz również karmę dedykowaną psom wybrednym, która zapobiega problemom trawiennym, dba o witalność i zdrowie czworonoga oraz o kondycję jego sierści. Jeśli twój pupil do tej pory jadł tylko karmę suchą, możesz jego dietę urozmaicać mokrą karmą lub przejść na żywienie domowe (jeśli masz wiedzę na temat komponowania posiłków dla zwierzęcia i czas na ich przygotowywanie).
Przechowywanie karmy – aby sucha karma nie zwietrzała, należy ją przechowywać w suchym zamykanym pojemniku lub worku. Zachowuje ona wtedy swój smak i aromat, a ponadto pies nie dostanie się do niej samodzielnie (pies lubiący podjadać między posiłkami, potem nie będzie miał apetytu na posiłek właściwy). Mokra karma po otwarciu powinna być przechowywana w lodówce zgodnie z zaleceniami producenta i podawana w temperaturze pokojowej.
Uważaj na przekarmianie i podjadanie – pies powinien otrzymywać porcję karmy odpowiednią do jego wielkości, wagi, wieku i potrzeb. Jeśli przekarmisz pupila i pozwalasz mu na częste podjadanie (przysmaki, gryzaki, ludzkie smakołyki), nie dziw się, że może on stracić apetyt i nie chcieć zjeść posiłku.
Stałe pory jedzenia – pilnuj, by pies dostawał posiłek zawsze o tych samych porach. Jeśli nie zjada karmy od razu, nie zostawiaj mu jej w misce na cały dzień. Dobrym rozwiązaniem jest schowanie miski z niezjedzoną karmą po kilkunastu minutach w miejsce niedostępne dla psa i podanie mu jej dopiero w porze kolejnego posiłku.
Dbaj o atrakcyjność posiłków – monotonna dieta może się znudzić każdemu. Aby ją uatrakcyjnić warto korzystać np. z zabawek interaktywnych dla psów, w których chowa się przysmaki. Ich odnalezienie, będzie dla psa zabawą, ćwiczeniem dla zmysłów i jednocześnie nagrodą i urozmaiceniem. Można ten sposób stosować w domu lub podczas spacerów.
Karmienie z ręki – jest to dla psa odmiana od jedzenia z miski.
Zmiana położenia misek – spróbuj przenieść miski w inne miejsce niż dotychczas. Pamiętaj, że pies podczas jedzenia powinien mieć zapewniony spokój i ciszę. Być może na brak jego apetytu wpływa fakt, że w trakcie jego posiłku dookoła biegają dzieci lub jest głośno. Przeniesienie misek w ustronne miejsce może pomóc poprawić jego apetyt.
Aktywność fizyczna – wybiegany, zmęczony po spacerze lub zabawie na zewnątrz pies chętniej zje swój posiłek. Zadbaj o to w codzienności twojego pupila nie było nudy. Ponadto większa dawka ruchu poprawia metabolizm i pobudza apetyt.