Zarówno niedobór, jak i nadmiar białka jest niewskazany w żywieniu. Do groźnych skutków przebiałkowania u psa należą zaburzenia układu trawiennego lub zakwaszenie organizmu. Sytuacji można jednak łatwo uniknąć, żywiąc psa odpowiednio zbilansowaną dietą. Przeczytaj, jak powinna ona wyglądać i jak zapobiec wystąpieniu przebiałkowania psa.
Przebiałkowanie psa – objawy i skutki
Choć białko powinno być podstawowym składnikiem zdrowej diety czworonoga, jego nadmiar może być szkodliwy dla organizmu. Schorzenie będące efektem zbyt dużej ilości białka w diecie psa określa się jako przebiałkowanie psa.
Jak często występuje schorzenie?
Przebiałczenie psa nie występuje zbyt często, organizm czworonoga ma bowiem dość sporą tolerancję na wysokie stężenia białka. Badania weterynaryjne wykazują, że krótkotrwałe zaburzenie proporcji i podawanie wysokich ilości białka nie wywołuje zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Problemy z nadmiarem tego składnika w diecie są więc skutkiem długotrwałej, złej diety, np. kiedy pies je cały czas gotowane mięso z tego samego źródła. Jeśli doszło do takiej sytuacji, czworonóg ma prawdopodobnie również inne problemy zdrowotne.
Objawy przebiałkowania u psa to:
- alergie skórne;
- alergie pokarmowe;
- zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego;
- zaburzenia wątroby;
- problemy ze stawami;
- choroby nerek.
Koniecznie więc należy zwrócić uwagę na objawy alergiczne takie jak nadmierne wylizywanie łap, nadmierne drapanie się, pogorszenie stanu sierści czy ropienie oczu i uszu. Wraz ze świądem może pojawić się też łupież lub przypominające łupież łuszczenie naskórka. Pamiętaj jednak, że przebiałkowanie psa nie zawsze jest przyczyną takich objawów.
Większość z objawów przebiałczenia u psa jest wynikiem nadmiernego zakwaszenia organizmu. Wynika to ze sposobu, w jaki białko rozkłada się w psim organizmie i nadmiernej produkcji mocznika. Spożycie nadmiaru białka nie powoduje jego przechowywania — aminokwasy przyjęte w nadmiarze do potrzeb są bowiem degradowane.
Przebiałkowanie psa. Jak leczyć zakwaszenie organizmu?
Zakwaszenie organizmu to najczęstsze powikłanie przebiałczenia u psa. Jest ono wynikiem zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i zbyt kwasowego odczynu organizmu. Dzieje się tak, ponieważ białka mięsa należą do produktów silnie zakwaszających. Leczenie zarówno przebiałczenia, jak i zakwaszenia organizmu pupila opiera się na farmakoterapii, stan zwierzaka nie poprawi się jednak bez zmiany diety. Nie oznacza to oczywiście rezygnacji z białka, a być może tymczasowe zmniejszenie jego ilości, aby umożliwić regenerację organizmu. Warto przede wszystkim monitorować poziomy morfologiczne psa, aby sprawdzić, jakich składników odżywczych powinniśmy dostarczać mu w codziennej diecie.
Białko w diecie psa – czy jest niezbędne? Ile białka powinien spożywać dorosły pies?
Czym jest białko i dlaczego jego obecność jest niezbędna w zdrowej diecie psa? Białka to związki złożone z aminokwasów będących organicznymi związkami węgla, tlenu i azotu. Rolą białek jest udział w budowie i regeneracji komórek. Mają też rolę regulacyjną względem procesów immunologicznych i metabolicznych.
Białka dzieli się na:
- egzogenne;
- endogenne.
Aminokwasy endogenne wytwarzane są w organizmie na podstawie przemian. Białka aminokwasów egzogennych muszą być z kolei dostarczone z pokarmem, ponieważ organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć. Ich obecność w diecie jest niezbędna. Białka posiadające w sobie niezbędne aminokwasy egzogenne określa się jako białka pełnowartościowe.
Dietetycy zwierzęcy wyróżniają również aminokwasy limitujące. Są to lizyna, tryptofan, tyrozyna i metionina. Składniki te w większości diet występują w tak małych ilościach, że brak dodatkowej suplementacji może skutkować niedoborem. Po ich obecności poznamy najlepsze karmy. Ich dostarczenie do organizmu jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, lizyna przykładowo zwiększa odporność i wzmaga produkcję przeciwciał, a tryptofan gra ważną rolę w produkcji serotoniny.
Zapotrzebowanie na białko. Ilość i źródła białka w diecie psa
Przyjęta przez lekarzy weterynarii norma białka w diecie to do 3 gramów na każdy kilogram masy ciała, co chroni przed przebiałkowaniem psa. Zapotrzebowanie na białko jest cechą indywidualną, zależną głównie od stanu zdrowia, wieku i gabarytu psa. Ogromne znaczenie ma również źródło białka w diecie psa. Wyróżnia się je na podstawie pochodzenia (białka zwierzęce i białka roślinne) oraz na podstawie strawności. Źródło białka będzie mieć szczególną wartość w dietach weterynaryjnych, budowanych pod psy z zaburzeniami przewlekłymi lub otyłością.
Strawność, czyli łatwość w uleganiu enzymatycznemu rozkładowi i wchłonięciu przez organizm, to ważna cecha białka w karmach mięsnych. Psy, będące naturalnymi mięsożercami, znacznie łatwiej trawią białka zwierzęce niż roślinne. Powinno być ono podstawą dobrej karmy. W zbilansowanej psiej diecie powinny być również białka roślinne, np. owies, kukurydza, ryż czy soja, jedynie w mniejszych proporcjach.
Wiesz już, czym jest przebiałkowanie psa oraz jak uniknąć go za pomocą prawidłowo zbilansowanej diety. Pamiętaj, że dobrze dobrana karma w codziennym żywieniu pozwoli uniknąć większości psich schorzeń.