Odpowiedni sposób żywienia wpływa na zdrowie zwierzęcia. Szczególnie ważny jest okres pomiędzy odstawieniem od mleka matki a zakończeniem wzrostu. Nie tylko rodzaj pokarmu stałego, ale także jego ilość mają wpływ na dorosłe życie czworonoga. Z tego artykułu dowiesz się, ile powinien jeść szczeniak oraz jak prawidłowo zbilansować jego posiłki.
Żywienie szczenięcia – na co zwrócić uwagę?
Psi maluch w ciągu doby powinien otrzymywać odpowiednią porcję energii i składników odżywczych. Ma to wpływ na prawidłowy rozwój układu kostno-stawowego, dobrą pracę układu pokarmowego i wykształcenie się odporności. Zawsze wybieraj więc karmy dostosowane do konkretnego etapu rozwoju pupila.
Tłuszcze i węglowodany zawarte w pełnoporcjowych karmach dla szczeniąt powinny mieć źródło w produktach pochodzenia zwierzęcego (tyczy się to mięsa mięśniowego i podrobów, a nie hydrolizowanego białka) oraz z warzyw, ziół i owoców. Zbędne są natomiast zboża oraz inne wypełniacze, których spożycie może prowadzić do alergii, biegunek i otyłości.
Składniki odżywcze w karmach dla szczeniąt
Pełnoporcjowe karmy dla młodych psów zawierają komplet niezbędnych składników odżywczych.Szczególnie istotny jest stosunek wapnia do fosforu. W przypadku psów ras dużych i olbrzymich powinien on być niższy niż u szczeniąt ras małych. Zbyt duża ilość wapnia może prowadzić do chorób układu kostnego. Z kolei jego niedobór wpływa na demineralizację kości.
Ważna jest także podaż białka. W przypadku psów najbardziej wartościowe jest to pochodzenia zwierzęcego odpowiednio uzupełnione o właściwe proporcje tłuszczu i węglowodanów. Te ostatnie powinny pochodzić z wartościowego materiału roślinnego – najlepiej z warzyw i ziół. Gotowa karma z dodatkiem zboża (w tym także ryżu czy kukurydzy) ma zdecydowanie gorszą strawność.
Ile razy dziennie karmić szczeniaka?
Żywienie małego pieska to rzeczywiście wyzwanie – szczeniaki rosną bardzo szybko, zużywają codziennie mnóstwo energii na odkrywanie świata i zabawę, nic dziwnego zatem, że ich zapotrzebowanie na żywienie także jest niemałe. To, ile powinien jeść szczeniak oraz jakiego rodzaju karmy potrzebuje, powinno zostać odpowiednio dopasowane pod kątem jego kondycji oraz rasy i wielkości. Zbyt duża ilość karmy może bowiem prowadzić do nadwagi, a ta z kolei do poważnych chorób w jego późniejszym życiu.
Przede wszystkim warto postawić na regularność; systematyczne karmienie po 5–6 posiłków dziennie (od szóstego miesiąca życia zmniejszamy częstotliwość do trzech) pozwoli na odpowiednie trawienie i przyswajanie składników odżywczych, a młodemu pieskowi da także poczucie bezpieczeństwa.
Ile powinien jeść szczeniak? Dzienna dawka karmy dla szczeniaka
Kluczowe dla wielu opiekunów jest pytanie, ile powinien jeść szczeniak. Jak dużo karmy pełnoporcjowej należy podawać? Psie dzieci mogą sprawiać wrażenie wiecznie głodnych. Nic dziwnego. Ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku psów dorosłych. Zmniejsza się wraz z dorastaniem pupila.
Plan żywieniowy zazwyczaj trzeba dopasować do docelowej masy ciała psa. Jej oszacowanie jest zdecydowanie łatwiejsze, jeżeli mamy do czynienia z psami rasowymi. W przypadku kundelków siłą rzeczy trzeba szacować, jaką wagę uzyskują, kiedy osiągają dorosłość.
A jak wyliczyć optymalną porcję? Najbardziej precyzyjnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porady dietetyka weterynaryjnego, który pomoże ci wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne dopasowane dokładnie do konkretnego osobnika. Możesz również skorzystać z jednego z dostępnych w internecie kalkulatorów. Najłatwiej jest jednak skorzystać z danych dostępnych na etykiecie.
Zarówno do mokrych, jak i suchych karm zazwyczaj dołączana jest tabela od producenta. Na etykiecie znajdziesz odpowiedź na pytanie, ile powinien jeść szczeniak, wyliczoną na podstawie docelowej wagi psa i jego aktualnego wieku. Poszczególne karmy mają bardzo różną kaloryczność, dlatego warto sugerować się zaleceniami producenta.
Ile powinien jeść szczeniak rosy małej i miniaturowej?
W sklepach dostępne są karmy pełnoporcjowe dostosowane do szczeniąt ras małych. Z reguły są one pakowane w mniejsze puszki i saszetki. Czy dieta małych piesków faktycznie czymś się różni?
Budowa układu trawiennego u wszystkich psiaków jest taka sama. Różnice dotyczą przede wszystkim zapotrzebowania na poszczególne pierwiastki i minerały. Szczególnie istotny jest stosunek wapnia do fosforu, który w tym przypadku powinien być wyższy niż u zwierząt dużych i olbrzymich. Wielkość porcji również będzie mniejsza niż u szczeniąt o większej masie ciała.
O jakich porach karmić szczeniaka?
Wiesz już, że szczeniaka należy karmić częściej niż dorosłego psa. Wiele osób jednak zastanawia się, o jakich porach podawać pełnoporcjową karmę. W tym wypadku wiele zależy od twojego rytmu dnia. Szczeniaki w pierwszych tygodniach życia jedzą bardzo często, jednak z czasem ilość porcji zmniejszamy do dwóch–trzech.
Podawaj psu porcje codziennie o podobnych porach. W ten sposób budujesz odpowiednie nawyki i pracujesz nad zdrowym stosunkiem psa do jedzenia.
Ile powinien jeść szczeniak? Podsumowanie
Małe psy osiągają dorosłość średnio w wieku 8–10 miesięcy. W przypadku osobników dużych i olbrzymich okres dojrzewania może trwać nawet do 24 miesiąca życia. Przyjmuje się jednak, że pies do ukończenia pierwszego roku życia powinien spożywać karmę dla szczeniąt.
Ile powinien jeść szczeniak? Aby upewnić się, czy dajesz psu odpowiednio duże porcje, warto zapoznać się z zaleceniami na opakowaniach karmy, poradzić się dietetyka lub lekarza weterynarii, który będzie w stanie ocenić, ile twój pupil powinien jeść.