Jesteś lub niebawem staniesz się szczęśliwym posiadaczem szczenięcia? Wobec tego koniecznie musisz dowiedzieć się, jak zajmować się maluchem i jakie warunki mu zapewnić, aby jego rozwój przebiegał prawidłowo.
Podstawą jest odpowiednie żywienie czworonoga, bo w dużej mierze to właśnie dieta wpływa na zdrowie i nastrój oseska. Ile gramów karmy dla szczeniaka powinno znaleźć się w dziennej dawce pokarmu? Jak i ile razy dziennie go karmić? Kiedy przestawić go na stały pokarm? Poznaj te i inne fakty na temat opieki nad młodym psem!
Ile gramów karmy dla szczeniaka? Od czego zależy dzienna dawka karmy?
Wiele osób zastanawia się, ile gramów karmy dla szczeniaka jest odpowiednie w pierwszych miesiącach jego życia. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak prosta, bowiem zależy od wielu czynników, a należą do nich m.in.:
- wiek psa – mianem szczenięcia określa się zarówno psy np. 2-miesięczne, jak i 6-miesięczne. Musisz mieć świadomość tego, że z wiekiem potrzeby żywieniowe psa ulegają zmianie i to samo dotyczy zasad dawkowania pokarmu ilości posiłków etc. A z racji tego, że szczenię rośnie bardzo szybko (psy, w zależności od razy, uzyskują dorosłość już pomiędzy 12 a 24 miesiącem życia!), zasady te równie szybko ulegają zmianie;
- waga psa – to, ile gramów karmy dla szczeniaka stanowi dzienną dawkę, uzależnione jest także od masy ciała psa. Przykładowo pies mający zaledwie 4 miesiące, który ma jednak ważyć docelowo 30 kg, powinien otrzymać przeciętnie dwa razy więcej pokarmu dziennie niż pies 9-miesięczny, którego waga docelowa będzie wynosić 10 kg;
- rodzaj karmy – to, ile gramów karmy dla szczeniaka należy przewidzieć w dziennej dawce, uzależnione jest także od tego, jaką karmę podajesz swojemu pupilowi. Choć w przypadku większości producentów porcje są zbliżone wagowo, mogą się nieco różnić, dlatego zawsze trzeba uważnie czytać etykietę.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, ile gramów karmy dla szczeniaka podawać swojemu pupilowi i jak go karmić, skonsultuj tę kwestię z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym.
Specjalista przedstawi ci najważniejsze zasady dawkowania karmy dla szczeniąt i na pewno udzieli wielu innych cennych wskazówek odnośnie żywienia.
Ile gramów karmy dla szczeniaka? Przykłady
Jak zostało nadmienione – to, ile gramów karmy dla szczeniaka powinien otrzymywać rosnący pies, zależy od wielu czynników. Na opakowaniu każdej karmy powinna znajdować się tabela żywieniowa, która pomoże ustalić, jak karmić szczeniaka i to wyliczenia wyjściowe.
Dane na podstawie porównania gotowych, zbilansowanych karm dla szczeniąt różnych producentów:
- szczenię pomiędzy 2 a 4 miesiącem życia, mające osiągnąć docelową wagę około 10 kg, powinno jeść przeciętnie od 140 do 160 g karmy;
- maluch w tym samym wieku, ale należący do rasy, której waga w przypadku dorosłego psa wynosi do 20 kg, powinien jeść średnio od 230 do 250 g;
- pies mający docelowo ważyć do 30 g musi otrzymywać około 300 do 320 g na dobę.
Ze względu na to, że szczenię szybko rośnie, objętość karmy należy regularnie zwiększać, średnio co 2 do 3 miesięcy. W przypadku ras małych i miniaturowych dzienna dawka pokarmu wzrasta o około 40 do 50 g, rasy średnie mogą cieszyć się porcją zwiększoną średnio o 100 g, a rasy duże i olbrzymie o blisko 150 g w stosunku do poprzedniego modelu żywienia.
Dzienna dawka karmy – czy to nie za mało?
Wielu opiekunów psów zupełnie nie zwraca uwagi na tabele żywienia i zalecenia producenta, ponieważ wychodzą z założenia, że szczenię, które przecież bardzo szybko rośnie, potrzebuje znacznie solidniejszej porcji pokarmu niż wspomniane 150 czy 200 g.
Musisz jednak wiedzieć, że pełnoporcjową karmę dla szczeniąt cechuje duża kaloryczność. Dlatego już jej niewielka ilość dostarcza do młodego organizmu odpowiednią dawkę energii, a ponadto składniki odżywcze, takie jak białka, tłuszcze i węglowodany, witaminy, składniki mineralne.
Szczenięcy układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, żołądek jest niewielki, dlatego karma powinna być skoncentrowana. Dzięki temu pies się nie przeje, a mimo to otrzyma wszelkie substancje odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Nieprzestrzeganie zalecanej ilości pokarmu grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Dzienna dawka karmy dla szczeniaka – jak ją podzielić?
Dzienna dawka karmy dla psa kilkutygodniowego sama w sobie jest niewielka, dlaczego więc należy podawać ją w jeszcze mniejszych porcjach? Z tego względu, że – jak zostało wspomniane – młody układ pokarmowy nie jest dostatecznie ukształtowany.
Mniejsze porcje nie obciążą go i pokarm łatwiej zostanie strawiony. Małe psiaki, około 6-tygodniowe, które dopiero zostały odstawione do mleka matki i uczą się przyjmowania stałych pokarmów, powinny otrzymywać nawet 5–6 posiłków dziennie o stałych porach. Szczenięta nieco starsze, pomiędzy 8 tygodniem życia a 6 miesiącem życia, warto karmić średnio 4 razy na dobę.
Po ukończeniu 6 miesięcy pies może być już żywiony tak jak pies dorosły, tzn. może jeść 2–3 posiłki dziennie.
Karma mokra czy sucha?
Zarówno mokra karma, jak i sucha mają swoje zalety, dlatego można podawać psu każdą z nich, jeśli są to pełnoporcjowe karmy. Karma musi dostarczać do organizmu składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, aby nie doszło do niedoboru lub nadmiaru któregoś z nich. Musi stanowić wartościowe źródło energii i, co równie istotne, powinna smakować psu, aby chętnie po nią sięgał.
Karmy mokre są wyjątkowo aromatyczne i miękkie, dlatego zyskują uznanie większości psów, a w szczególności maluchów, które dopiero uczą się jeść inne pożywienie niż mleko matki. Suchą karmę można jednak rozdrobnić i podlać wodą. Wówczas będzie równie łatwa do zjedzenia jak jej mokry odpowiednik.
Żywienie psa, który dopiero uczy się przyjmowania nowych pokarmów, nie jest proste. Trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii. Z pewnością warto sięgnąć po wysokiej jakości gotowe karmy pełnoporcjowe. Wówczas nie musisz się martwić o to, czy twój rosnący pies otrzymuje wszystkie potrzebne składniki.
Koniecznie przestrzegaj dawkowania suchej karmy lub pełnoporcjowej karmy mokrej, bo zarówno niedobór i nadmiar określonych substancji są szkodliwe. Jeśli masz wątpliwości odnośnie żywienia szczeniaka, skonsultuj się ze specjalistą, który udzieli ci niezbędnych wskazówek.