Wieprzowina uznawana jest za jedno ze smaczniejszych mięs z uwagi na dużą zawartość tłuszczu. Jednocześnie to właśnie tłuszcz sprawia, że mięso wieprzowe nie jest uważane za zdrowe. Czy pies może jeść wieprzowinę w jakiejkolwiek formie? Sprawdź to już teraz w naszym tekście!

Wieprzowina – co zawiera?

Większość osób wie tylko tyle, że mięso wieprzowe jest bogate w tłuszcz. Jego zawartość zależy jednak po pierwsze od odmiany świni, a po drugie – od części mięsa, o której mowa. O ile boczek jest źródłem tłuszczu, o tyle schab zawiera przede wszystkim dobrej jakości białko. Dodatkowo wieprzowina obfituje w:

  • witaminy z grupy B;
  • witaminę A;
  • witaminę E;
  • cynk;
  • sód;
  • żelazo;
  • potas.

Czy pies może jeść wieprzowinę, skoro o jej szkodliwości w ludzkiej diecie często decyduje sposób przygotowania? Sprawdź, jak to wygląda – sprawa nie jest taka oczywista!

Czy pies może jeść wieprzowinę?

Z punktu widzenia wartości odżywczych nie ma powodu, aby nie podawać czworonogowi wieprzowiny. Psy domowe są względnymi mięsożercami. Oznacza to, że choć mogą jeść bez szkody dla organizmu warzywa, to jednak większość substancji odżywczych czerpią ze składników pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym wieprzowina, zwłaszcza podawana w niewielkich kawałkach o średniej zawartości tłuszczu, nie powinna im zaszkodzić. O ile oczywiście nie mają na nią alergii albo nie cierpią z powodu wrażliwego układu pokarmowego. W takich przypadkach mięso wieprzowe może wywoływać wymioty i biegunki.

Czy pies może jeść wieprzowinę w każdym przypadku? Niestety nie i dotyczy to zarówno mięsa, jak i innych części, np. podrobów. Sprawdź, z czego to wynika.

Włośnica i choroba Aujeszkyego

W wieprzowinie może znajdować się włosień kręty – pasożyt, którym pies bardzo łatwo może się zarazić poprzez jedzenie surowego mięsa. Podobne ryzyko związane jest z chorobą Aujeszkyego, czyli wścieklizną rzekomą. Dla ludzi jest ona niegroźna, u psów natomiast wywołuje poważne objawy ze strony układu neurologicznego. Często są to zmiany nieodwracalne, które powodują śmierć psa.

Czy podawanie psu wieprzowiny to ryzyko?

W Polsce od kilku lat trwają programy badania wieprzowiny pod kątem zarówno wspomnianego pasożyta, jak i wirusa Aujeszkyego. Teoretycznie więc mięso nie stanowi zagrożenia. Warto pamiętać, że choroba Aujeszkyego przenosi się głównie przez podroby, dlatego wiele osób wprowadzających u psa dietę surową w ogóle ich nie podaje. Czy pies może jeść mięso wieprzowe w obliczu takiego zagrożenia? Wybór należy do ciebie.

Jak podawać psu wieprzowinę?

Dla psa najwięcej wartości przedstawia surowe mięso. 

  1. Możesz jednak, dla bezpieczeństwa, przemrozić je w bardzo niskiej temperaturze przynajmniej przez trzy doby albo poddać obróbce termicznej. 
  2. Dobrą praktyką jest np. suszenie mięsa na smakołyki. 
  3. Raczej unikaj podrobów wieprzowych. 
  4. Pamiętaj też, że długie kości wieprzowe mogą być szkodliwe dla psa z uwagi na ryzyko złamania zęba. Nie podawaj ich nawet po obróbce termicznej, bo mogą w tej formie zaczopować jelita.

Jak widzisz, to, czy pies może jeść wieprzowinę, zależy przede wszystkim od twojej świadomości. Wielu opiekunów, pomimo trwających badań mięsa wieprzowego w kierunku włośnia oraz wścieklizny rzekomej, unika podawania wieprzowiny swoim czworonogom.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.